Wpis z mikrobloga

274 + 1 = 275

Tytuł: Hyperion
Autor: Dan Simmons
Gatunek: fantasy, science fiction
Ocena: 5/10
ISBN: 9788374805575
Tłumacz: Wojciech Szypuła
Wydawnictwo: Mag
Liczba stron: 624
W obliczu zbliżającej się nieuchronnie międzygalaktycznej wojny na planetę Hyperion przybywa siedmioro pielgrzymów: Kapłan, Żołnierz, Uczony, Poeta, Kapitan, Detektyw i Konsul. Mają za zadanie dotrzeć do mitycznych grobowców, by znaleźć w nich budzącą grozę istotę. Zna ona być może metodę, która pozwoli zapobiec zagładzie całej ludzkości. Każdy z pielgrzymów może przedstawić jej swoją prośbę, lecz wysłuchany zostanie tylko jeden. Pozostali będą musieli zginąć.


Meh zawiodłem się trochę po tym co sugerowały oceny w internetach. Opowieści pielgrzymów strasznie nierówne. Historia kapłana i uczonego TOP. Bardzo wciągające i z chęcią bym przeczytał coś podobnego.
Pozostałe opowieści no po prostu mnie nie porwały poza pojedynczymi fragmentami. Szczególnie opisy otoczenia wydawały mi się niepotrzebnie długie. Tak samo opisy broni/rzeczy typu super-uber-neutrinowy-pistolet. Takie kiczowate mi się to wydawało. Też mi się nie podobały "sceny" seksu. Nie wiem, jakoś dużo nie wnosiły do rozwoju fabuły (no chyba że to miało podkreślić więź między postaciami [choć opowieść żołnierza burzy ten argument ( ͡° ͜ʖ ͡°)]). Kojarzyło mi się to z polskimi filmami. Są bo są te sceny i tyle.
O postaciach tylko napisze, że są co najwyżej średnie i nie zapadły mi w pamięć.
Książka nie daje odpowiedzi na podstawowe pytanie "kim jest Dzierzba" jak i na to "który z pielgrzymów zostanie wysłuchany". W niektórych opiniach widziałem, że ludzie to oceniali na minus a w sumie to dla mnie jest plus, bo jako, że już raczej nie sięgnę po następne części to takie "urwane" zakończenie mi pasuje.

Też miałem duże oczekiwania co do tej książki, ponieważ "Terror" tegoż autora jest dla mnie 10/10 lekturą pod chyba każdym względem. A w Hyperionie jakby czegoś zabrakło no ale cóż takie moje gusta.
A i plusem dla mnie jest też okładka. Chyba jedna z moich ulubionych.

#bookmeter #fantasybookmeter #sciencefictionbookmeter #ksiazki
szybkinick - 274 + 1 = 275

Tytuł: Hyperion
Autor: Dan Simmons
Gatunek: fantasy, scie...

źródło: 395509-352x500

Pobierz
  • 1
@szybkinick: Też miałem takie odczucia. Po pierwszej historii o kapłanie pomyślałem, że jak ta jest taka dobra, to kurcze nie mogę się doczekać następnych, bo pewnie będą jeszcze lepsze, a niestety było tylko gorzej.