Wpis z mikrobloga

Przyleciał ekspert pouczać nas prowincjuszy o tym co chat zrobi i czego nie zrobi. xD

No tak, bo to bunt robotów chodzi wszystkim po głowie, a nie massive job displacement.

Chat-GPT: \*wykonuje pracę anona 10 razy szybciej i lepiej\*
Anon: ale to nie ma świadomości [której zresztą nie umiem zdefiniować]! szach mat!

Beka z was.

#programista15k #programowanie #it #ai #sztucznainteligencja #chatgpt
sotilas - Przyleciał ekspert pouczać nas prowincjuszy o tym co chat zrobi i czego nie...

źródło: Screenshot 2023-03-30 at 11.43.20

Pobierz
  • 24
Hype jest prawdopodobnie przesadzony.

Używam chatu gpt, marzy mi się, żeby był jeszcze lepszy, eksperymentuję, żeby automatyzował tak dużo mojej pracy, jak się da. Bardzo brakuje mi kontekstu, żebym mógł go nauczyć np. mojego projektu. Mam też lekki (podkreślam: lekki) opór przed wklejaniem mu większych połaci kodu z pracy, którego nie jestem autorem.

Gdzieś obiło mi się o oczy stwierdzenie, że chat gpt nie tyle rewolucjonizuje ai, co wyszukiwanie informacji - i
@sotilas: A widzisz, a taki anonek zrozumie po polsku Pana Janusza.

@sasik520: Ja bym dodał jeszcze rewolucję w komunikacji z maszynami. Tak jak interfejs graficzny otworzył świat komputerów dla przeciętnych użytkowników, tak tutaj, być może, przeciętni użytkownicy będą mogli w jeszcze bardziej naturalny sposób korzystać z programów. Ale tak jak interfejs graficzny nie wyeliminował całkowicie interfejsu tekstowego, tak ten interfejs nie wyeliminuje interfejsu graficznego.
Jakkolwiek ciekawe czy będzie to możliwe
Tak jak interfejs graficzny otworzył świat komputerów dla przeciętnych użytkowników, tak tutaj, być może, przeciętni użytkownicy będą mogli w jeszcze bardziej naturalny sposób korzystać z programów.


@zobq: jak bardzo jeszcze musimy rozpieszczać imbecyli? jak już formułowanie zapytań do chata ich przerośnie to co trzeba będzie im zaproponować?
@cppguy: GPT-4 jest o wiele lepszy, a jest też wersja "widząca", która nie jest jeszcze udostępniona: https://www.knowyourmobile.com/user-guides/gpt-4-vs-chatgpt/ .

Ja: Kiedy miałem 4 lata, moja siostra była ode mnie dwa razy młodsza. Teraz mam 100 lat. Ile lat ma moja siostra?

ChatGPT (GPT4): Jeśli miałeś 4 lata, a Twoja siostra była od Ciebie dwa razy młodsza, to wówczas miała 2 lata. Różnica wieku między Tobą a Twoją siostrą wynosi 2 lata (4
gysnde - @cppguy: GPT-4 jest o wiele lepszy, a jest też wersja "widząca", która nie j...

źródło: image8

Pobierz
@gysnde: GPT4 ciągle ma problem z prostymi zadaniami, jeśli nie było ich w danych uczących (pomimo, że jest 8 krotnie większy od poprzedniej wersji). Zresztą ostatnio był artykuł, który mówił o tym, że OpenAI zatrudnia armię ludzi, którzy tworzą dane uczące. To pokazuje w czym jest siła tego modelu i gdzie słabość.
@zobq: musisz odróżnić GPT od ChatGPT. GPT to czysty model predykcyjny wyszkolony na znacznej części internetu i literatury, w tym naukowej. Tutaj nie potrzeba tłumu ludzi, tylko scrapperów. Dostępny jest tutaj: https://platform.openai.com/playground/gpt-3

ChatGPT to "przebrany" GPT i dodatkowo dostrojony RLHF (Reinforcement Learning with Human Feedback) odgrywający rolę pomocnego asystenta, który stara się zachować poprawność, obiektywność i jakąś narzuconą mu moralność. Do tego są potrzebni ci wszyscy ludzie, żeby upewnić się, że
gysnde - @zobq: musisz odróżnić GPT od ChatGPT. GPT to czysty model predykcyjny wyszk...

źródło: f93a17a9-bd30-432f-8a31-082e696edacc_1184x506

Pobierz
Do tego są potrzebni ci wszyscy ludzie, żeby upewnić się, że nie ucieknie z "klatki"


@gysnde: No i rzesza ludzi robi to, tworzą dane uczące dla systemu. Dzięki temu system na dany wkład (input) reaguje w odpowiedni sposób (np. stara się unikać kontrowersyjnych tematów). A "jailbreaki" to po prostu dane wejściowe, które nie zostały przewidziane w danych uczących i odpowiednio się od nich różniące. Tak samo jest np. z problemami programistycznymi.
@sotilas: ja na początku się trochę osralem przyznam się ( ͡° ͜ʖ ͡°) jak wyszedł gpt 4 to wydało mi się że możliwości są kosmiczne - wykupiłem dostęp i zacząłem go używać w pracy. Ma parę fajnych zastosowań - jest w stanie w miarę wygenerować proste funkcje, poprawić Twoje snippety (np programuje coś teraz w pracy w expressie w którym przedtem nic nie robiłem - od razu
No ale gość ma racje. Nwm na czym oparty jest chat gpt ale jeśli na transformerach to nie jest to żadna rewolucja. Ciekawsze jest to model interpretuje wypisywane do niego pytania. O ile wgl je interpretuje a nie wypisuje odpowiedz która pasuje do jakiegos podobnego zindeksowanego pytania. Sam zadałem mu dosyć wyspecjalizowane pytanie z dziedziny architektury chmurowej i dostałem świetnie napisany template pod Azura, szkoda tylko ze nie działał bo składnia była
@sasik520: Bo to jest prawda. On jest mega głupi jeżeli chodzi o jakąkolwiek lekką nawet abstrakcję. Generalnie on zwraca mi często pierwsze wyniki stack owverlow tylko opakowuje to w moje dane, wytyczne a i często robi to źle. Ludzie którzy boją się że AI zabierze im pracę są naprawdę ograniczeni albo ich praca polega na wyszukiwaniu googla...
@cppguy: GPT-3.5 zostalo udostepnione juz prawie 4 miesiace temu, to staroc jesli chodzi o AI.

Twoj prompt w GPT-4 ponizej.
Do tego GPT-4 ma pluginy, co zupelnie zmienia 'zasady gry'.
baidu - @cppguy: GPT-3.5 zostalo udostepnione juz prawie 4 miesiace temu, to staroc j...

źródło: gpt4

Pobierz
@EndThis: buhaha, ale wiesz że ML jest rozwijanie już od 60 lat? Ten głupi chatbot to 60 lat researchu. A nadal nie umie nawet prostego prompta zrozumieć - wczoraj go poprosiłem o podanie listy bibliotek, które umożliwią rozpakowanie ramki LZ4 po kawałku, bez konieczności rezerwowania pamięci na całą ramke przed i po kompresji i co? I gówno. Nawet nie umiał napisać, że nie wie, tylko podał przykłady niespelniające warunków prompta. Jak