Wpis z mikrobloga

#ciekawaslaskaarchitektura

Bolesławiec | Budynek Sądu Okręgowego, dawne Gimnazjum Królewskie

Takiego gmachu nie powstydziłyby się największe uniwersytety...

Decyzję o budowie obiektu podjęto w 1859 roku, rok później zakupiono ziemię pod budowę i rozpisano konkurs na projekt. Spośród trzynastu projektów wygrał projekt autorstwa architekta Oppermana ze Zgorzelca.

Ostatecznie budowa została zakończona w 1864 roku.

Gimnazjum funkcjonowało tutaj do 1917 roku, później ulokowano tutaj sąd. Funkcję taką obiekt sprawuje do dzisiaj.

Jeśli chodzi o wystrój wnętrz, był on równie jednolity i przemyślany, jak strona zewnętrzna. Niewątpliwie najciekawszym wnętrzem, jego główną ozdobą, była (i jest nadal) piękna aula (obecnie sala rozpraw). Wysoka na dwie kondygnacje, zajmuje całe zachodnie skrzydło budynku. Okna umieszczone w auli są prawdopodobnie najwyższymi w całym mieście (liczą 6,7 m wysokości). Samo pomieszczenie było bogato udekorowane – do dziś zachowały się m.in. popiersia wybitnych postaci kultury i nauki starożytnej oraz niemieckiej: Sokratesa, Sofoklesa, Homera, Kanta, Schillera, Goethego, a wśród nich – uwaga – również „naszego” Kopernika…


Więcej o obiekcie na stronie powiatu bolesławieckiego: https://powiatboleslawiecki.pl/sad-rejonowy-dawne-gimnazjum-w-boleslawcu/

#slask #dolnyslask #dolnoslaskie #boleslawiec #architektura
RegierungsratWalterFrank - #ciekawaslaskaarchitektura

Bolesławiec | Budynek Sądu Okr...

źródło: 3IMG_20190703_182818-Boleslawiec-P-M

Pobierz
  • 57
  • Odpowiedz
@Gleba_kurfa_Rutkowski_Patrol: Po co takie negatywne emocje, przykro mi. Jaki jest Twój cel? Poprawa błędu czy poniżenie kogoś?

Przepraszam za Sąd Okręgowy. Okręgowy był tam dawniej, obecnie Rejonowy. Być może pisząc to skupiłem się na historii o której czytałem. Jestem jak widzisz słaby w weryfikowaniu informacji - ciągle się uczę, dlatego piszę na portalu ze śmiesznymi obrazkami a nie w encyklopedii. Stąd też emocje wydaje mi się zbyt duże.

Zależało mi
  • Odpowiedz
@Gleba_kurfa_Rutkowski_Patrol: Nie miałem na celu rozsiewać bzdurnych nieprawdziwych informacji, tak jak pisałem pomyliły mi się dwa terminy, z którymi się zetknąłem. Jestem trochę gapa i to wszystko.

A te przeprosiny jak najbardziej w kierunku wszystkich były kierowane, również w Twoim, bo też jesteś odbiorcą mojego wpisu.

Pisanie o oszukiwaniu jest z kolei czymś za co Ty powinieneś mnie przeprosić, bo nie zrobiłem tego celowo dla własnej korzyści (jaką bym miał
  • Odpowiedz
@jaro1279: A ja nazwałbym patologią kogoś kto z dupy przychodzi i nie potrafi żadnej wypowiedzi wysrać poza inwektywami. To ty okazałeś się patologią obrażając trzecią osobę bezpodstawnie. Jesteś błaznem. I jakbyś nie zauważył to mój styl był odpowiedzią na twój styl bo cham rozumie tylko po chamsku. Z opem rozmawiam bez przerzucania się inwektywami. Da się? Coś czego nie rozumiesz.
  • Odpowiedz
@Gleba_kurfa_Rutkowski_Patrol: chłop dla ciebie nic nie znaczy, ale zdążyłeś wysrać 20 komentarzy w jego kierunku XD ty to chyba albo często odwiedzasz ten budynek albo razem z innymi patusami kąpiesz się w fontannie naprzeciwko tego sądu xD Nie bez powodu te tereny są nazwane terenami "szeroko rozumianej patologii" XD
  • Odpowiedz
@Gleba_kurfa_Rutkowski_Patrol Powiem szczerze, że mega, ale to mega ci współczuję krzywdy, którą ci ktoś wyrządził. Musiało to być strasznie traumatyczne przeżycie, że zwykły wpis na portalu ze śmiesznymi obrazkami wybudza u ciebie głęboko skrywany ból oraz złość. Może kiedyś twoje cierpienie minie, ale w międzyczasie nie poddawaj się!
  • Odpowiedz
@Gleba_kurfa_Rutkowski_Patrol: Typie, w dupie mam jaki to jest dokładnie sąd, sam budynek mnie ciekawi bardziej. Op wrzucił wartościowy materiał, o którym każdy może sobie doczytać, jeśli będzie, miał ochotę. Ba, poprawił się, podziękował Ci, a Ty dalej kręcisz aferę i psujesz atmosferę. Ogarnij się, że tak powiem.
  • Odpowiedz
Kto by pomyślał, że błędne wskazanie rodzaju sądu może wywołać tak gorącą wymianę zdań. Świat stanął na głowie i tańczy bredgensa (taniec na głowie jak ktoś nie wie). Jako, że czuję się winny całemu zamieszaniu zaproponuję pewną zabawę myślową, która może ostudzić emocje a z pewnością zahamować proces powstawania wrzodów na żołądku. Otóż odpowiedzmy sobie na pytanie - czy w świecie w którym każdy na każdego szczeka nie jest - jak mawiał
RegierungsratWalterFrank - Kto by pomyślał, że błędne wskazanie rodzaju sądu może wyw...
  • Odpowiedz