Wpis z mikrobloga

#ciekawaslaskaarchitektura

Bolesławiec | Budynek Sądu Okręgowego, dawne Gimnazjum Królewskie

Takiego gmachu nie powstydziłyby się największe uniwersytety...

Decyzję o budowie obiektu podjęto w 1859 roku, rok później zakupiono ziemię pod budowę i rozpisano konkurs na projekt. Spośród trzynastu projektów wygrał projekt autorstwa architekta Oppermana ze Zgorzelca.

Ostatecznie budowa została zakończona w 1864 roku.

Gimnazjum funkcjonowało tutaj do 1917 roku, później ulokowano tutaj sąd. Funkcję taką obiekt sprawuje do dzisiaj.

Jeśli chodzi o wystrój wnętrz, był on równie jednolity i przemyślany, jak strona zewnętrzna. Niewątpliwie najciekawszym wnętrzem, jego główną ozdobą, była (i jest nadal) piękna aula (obecnie sala rozpraw). Wysoka na dwie kondygnacje, zajmuje całe zachodnie skrzydło budynku. Okna umieszczone w auli są prawdopodobnie najwyższymi w całym mieście (liczą 6,7 m wysokości). Samo pomieszczenie było bogato udekorowane – do dziś zachowały się m.in. popiersia wybitnych postaci kultury i nauki starożytnej oraz niemieckiej: Sokratesa, Sofoklesa, Homera, Kanta, Schillera, Goethego, a wśród nich – uwaga – również „naszego” Kopernika…


Więcej o obiekcie na stronie powiatu bolesławieckiego: https://powiatboleslawiecki.pl/sad-rejonowy-dawne-gimnazjum-w-boleslawcu/

#slask #dolnyslask #dolnoslaskie #boleslawiec #architektura
RegierungsratWalterFrank - #ciekawaslaskaarchitektura

Bolesławiec | Budynek Sądu Okr...

źródło: 3IMG_20190703_182818-Boleslawiec-P-M

Pobierz
  • 57
  • Odpowiedz
@Regierungsrat_Walter_Frank: Szkoda, że nie jest to jednostka edukacyjna. Miło byłoby chodzić i wiedzieć jakieś wzniosłe osobowości przechodzące tam edukację :) Niechby nawet była prywatna, ale na wysokim poziomie! Moim zdaniem na sąd się marnuje taka przestrzeń.
  • Odpowiedz
@Gleba_kurfa_Rutkowski_Patrol: No ale zaraz, przecież jesteś inteligentnym człowiekiem i wiesz czym jest błąd i czym różni się od kłamstwa a używasz tych pojęć w zależności od - chyba własnego nastroju - oceniając mój karygodny występek. Wydaje mi się, że kluczowa jest tu celowość działania. Czyż nie? Strasznie mnie interesuje po prostu jaki miałem cel w tym oszustwie, kłamstwie, łgarstwie?

Bardzo ciekawie analizujesz postępowanie innych i ciekawią mnie tory Twoich myśli. Nie
  • Odpowiedz
@Regierungsrat_Walter_Frank: Każde kłamstwo jest błędem bo trzeba mówić prawdę. Tak jak błędem jest zabijanie ludzi dla zabawy. Kłamstwem można wprowadzać innych w błąd i ty to robisz.

Wydaje mi się, że kluczowa jest tu celowość działania. Czyż nie?


@Regierungsrat_Walter_Frank: Skoro nie miałeś celu kłamać to jak mi to udowodnisz? Bo nie odniosłeś korzyści? No tak bo ludzie w internecie nie kłamią dla zabawy. Trolli też nie ma tfu na ciebie
  • Odpowiedz
@Gleba_kurfa_Rutkowski_Patrol:

Skoro nie miałeś celu kłamać to jak mi to udowodnisz?


Ależ absolutnie nie mogę tego udowodnić i nawet nie będę się starał, gdyż po co? Znasz mnie i moje intencje lepiej niż ja sam, anioł stróż i trójca święta. Dużo pytam, ale kierują mną niskie pobudki, takie jak zazdrość dla Twojej przenikliwości, dla tego jak łączysz kropkę z kropką i wspaniale dedukujesz. Twoje argumenty są nie do podważenia, więc jakbym
  • Odpowiedz
Znasz mnie i moje intencje lepiej niż ja sam,


@Regierungsrat_Walter_Frank: Znam efekt twojego marnego życia. A jest nim pisanie kłamstw i bzdur. Mam gdzieś twoje pobudki. Liczy się tylko to, że oszukujesz ludzi, piszesz kłamstwa i wprowadzasz ludzi w błąd. Tfu na ciebie. Żegnam ozięble. Najlepszym przeproszeniem dla społeczności wykopu za twoje feaknewsy będzie jak usuniesz konto. A teraz czarno oszuście.
  • Odpowiedz