Wpis z mikrobloga

Ciągle się pojawiają wpisy, które krytykują czerwono-czarną flagę UPA, naszywki, pomniki Bandery, ulice zmieniają nazwy na ich cześć, to pozwólcie, że się na ten temat wypowiem.

Ja się w pełni zgadzam, że może się to nie podobać, ja też nie skacze na ten ale trzeba pamiętać, że Ukraina ma zniekształcony obraz historii z II wojny światowej, rzezi wołyńskiej i innych tego typu spraw, ale nie tylko oni tkwią w podobnym przeświadczeniu. To nie jest tak, że nosząc flagę UPA czczą bydlaka, który kierował Rzezią Wołyńską, tylko czczą człowieka, który walczył o wolność Ukrainy, spędził znaczną część życia w więzieniu czy to Polskim czy Niemieckim a na końcu został zamordowany przez Rosjan. Podobnie jest z wieloma innymi dowódcami Ukraińskimi, którzy są podejrzewani o udział w rzezi, ale ostatecznie najczęściej ginęli w obławach NKWD co robiło z nich męczenników w walce o niepodległość i to jest główny motyw z nimi związany.

Kiedy widzisz pomnik Bandery to ludzie wokół niego oddający mu hołd to praktycznie nigdy nie są to antypolscy radykałowie uważający, że rzeź Wołyńska była potrzebna, ale najczęściej są to ludzie którzy widzą tylko jedną stronę medalu, właśnie ten antyrosyjski aspekt wielu postaci i wydarzeń z czasów II wojny światowej. Tak jest z bardzo wieloma aspektami historii, że skupiamy się tylko na jednym aspekcie zamiast brać pod uwagę całość wydarzeń, różne perspektywy i obiektywizm. Taki Piłsudzki dla wielu też kończy się na 1920 a o jego późniejszych wyskokach już się dużo mniej pamięta.

O Rzezi Wołyńskiej trzeba pamiętać, tak samo jak o roli ukraińskich bohaterów w tych zdarzeniach, ale nie poprzez taką postawę pokroju "eee czerwona-czarna flaga, ci Ukraińcy to sami faszyści" bo to jest ta sama pułapka historii w którą wpadli ruscy, którym propaganda pcha od lat do głowy , że cała Ukraina to faszyści. O tragicznych zdarzeniach trzeba przypominać poprzez tablice pamiątkowe, wspólny dialog i przede wszystkim poruszanie tych tematów ze stroną ukraińską bo to ona nie ma świadomości antypolskiej działalności Bandery i że nam się to nie podoba a zamiast tego skupiają się na jego antyrosyjskości i tylko co jakiś czas gadają jak to II RP prześladowała Ukraińców i ich wyciulała dogadując się z Rosjanami, co jest też prawdą, ale dla nas nie ma to wielkiego znaczenia bo my widzimy to jako wielkie zwycięstwo upokarzające Związek Radziecki. Im bardziej na zachód Ukrainy tym większa antyrosyjskość, proeuropejskość i propolskość, ale też pozytywny stosunek do Bandery. Historia nie jest czarno-biała, ot taki frazes na koniec

#ukraina #wojna #rosja #bandera #codziennyisw
Kagernak - Ciągle się pojawiają wpisy, które krytykują czerwono-czarną flagę UPA, nas...

źródło: cbf9a25714fe1431f38bf3c02506cb4c

Pobierz
  • 45
@Kagernak: A mnie denerwuję to, że znajdują się ruskie trolle, którzy bezczelnie wykorzystują historie Polski i naszą narodową tragedie to siania nienawiści do naszych sąsiadów żeby osiągnąć pewne określone cele polityczne.
Banda odpowiedzialna za miliony ofiar polskich ma czelność wykorzystywać wołyń do swojej propagandy.
Oni mają w tym interes żeby nas skłócić z Ukraińcami, oni i tylko oni. Grają na emocjach Polaków żeby osiągnąć korzyści, absolutne obrzydlistwo.
Z resztą się z Tobą zgadzam,ale...

wspólny dialog i przede wszystkim poruszanie tych tematów ze stroną ukraińską bo to ona nie ma świadomości antypolskiej działalności Bandery


@Kagernak: miałem parę razy z Ukraińcami rozmowy w komentarzach na yt czy na telegramie odnośnie upa i bandery. Mogę dosłownie na palcach jednej ręki policzyć gdzie uważali, że rzeź (tak rzeź, a nie jakaś tragedia czy incydent) była winą obojga narodów, ale reszta ma niezły
@Kagernak: dobra, zamknijmy temat bo oni nie wiedzą, postawmy jakiś pomnik na #!$%@? i podajmy sobie ręce. Jak nam będą organizować marsze w polskich miastach pod czerwono czarnymi szmatami to też, nie narzekajmy bo to symbol walki z r0sją i my też przecież walczyliśmy z ruskimi kiedyś.

Sorry za taką reakcję, ale jestem już lekko zmęczony czytaniem po raz setny o tych niewiniątkach ukraińskich, które nic nie wiedzą co się działo
@Kagernak: Nie szkoda Ci było czasu i klawiatury na ten wpis? Ludzie normalni od dawna mają #!$%@? w te ich flagi, natomiast imbecyle, którym leci piana z pyska na widok czerwono-czarnego kawałka poliestru i tak nie zrozumieją, bo są zbyt ograniczeni intelektualnie.
którzy bezczelnie wykorzystują historie Polski i naszą narodową


@BayzedMan: Nie rozpędzaj sie saszka z nazywaniem siebie polakiem. Pisałeś ze Upa nie ma nic wspólnego z mordami na wołyniu spamujesz tu 24/h tylko na jednym tagu xD Wiec przynaj nam tutaj ze upa to zwykli mordercy tacy sami jak ruskie. Nie robisz tego choć wielokrotnie cie o to prosiłem xD
@Kagernak: poznałem łaskę z hersonia to ona dopiero po ucieczce do Polski dowiedziała się o zbrodniach na Wołyniu i to będąc żoną profesora. Wykształcona bogatą rodzina mająca swoje biznesy tam