Wpis z mikrobloga

W wieku 76 zmarła Walentyna Iwanowna Saczenok - babuszka z opuszczonej wioski Teremci we wschodniej części Czarnobylskiej Strefy Zamkniętej. Była samosiołem, likwidatorem i byłą mieszkanką Prypeci.

W 1986 roku pracowała w szpitalu nr 126 w Prypeci, gdzie przyjmowała pierwszych poszkodowanych w wyniku wybuchu w IV energobloku Czarnobylskiej Elektrowni Jądrowej. Pomagała ratować ich życia i własnymi rękoma zanosiła silnie radioaktywne ubrania strażaków do piwnic szpitala, gdzie spoczywają do dziś tworząc jedno z najbardziej niebezpiecznych miejsc w Strefie. Przypłaciła to poparzeniami radiacyjnymi dłoni oraz chorobą popromienną.

- "Myślałam wtedy, że moje dni już nadeszły. Potem operacja... jedna, druga, trzecia... Nigdy bym nie pomyślała, że dożyję starości" - wspominała w styczniu 2022 roku podczas rozmowy z nami.

Miesiąc później Rosjanie zaatakowali Ukrainę otwierając front na stolicę właśnie przez Czarnobyl. Wioska Walentyny znalazła się wtedy pod okupacją, zaś niedługo później zniszczono linie energetyczne i wysadzono jedyny most, przekreślając na zawsze szansę powrotu życia do Teremci.

Mimo to, babuszka nie zdecydowała się opuścić swojego domu. "Tu się urodziłam i tu umrę" - powtarzała. Ostatnie lata jej stan zdrowia regularnie się pogarszał, jednak - jak twierdziła - motywacji dodawały jej nasze wizyty. Jej szczęście widać było wtedy po oczach, po uśmiechu, po słowach. I wiemy, że nie były to słowa bez pokrycia, bo nad jej łóżkiem wisiało kilka naszych zdjęć. Z każdą wizytą przybywały kolejne i powtarzała, że patrzy na nie rozmawiając z nami, gdy nas nie ma.

Pomimo trudnej sytuacji i niebezpieczeństwa (2 kilometry od granicy z Białorusią + brak dostępu drogą lądową) udało nam się kilkukrotnie dotrzeć do Teremci w czasie wojny. Niestety, podczas ostatniej, lutowej wizyty, nie daliśmy rady z powodu zamarznięcia rzeki Dniepr. Do końca czuwała jednak nad nią jej córka, Wiktoria, która zdecydowała się zostać w domu swojej mamy.
Na zawsze w naszej pamięci.

Walentyna Iwanowna Saczenok

01.01.1947 - 22.02.2023

*Opracowanie XBestCinema na podstawie fragmentów z filmu Ostatni ludzie Czarnobyla

#czarnobyl #napromieniowani #zona #ludzie
Sweet-Jesus - W wieku 76 zmarła Walentyna Iwanowna Saczenok - babuszka z opuszczonej ...
  • 2