Wpis z mikrobloga

@0pln: Zanim przepisy wejdą w życie to zdążysz wycofać. Nawet jak pomniejszą o te państwowe opłaty i dodadzą podatek to i tak jesteś na plus.
  • Odpowiedz
@Nerlo_ajcats: Nie ma haczyka. To po prostu wymuszenie na pracodawcy małej podwyżki. Program został skopiowany z Zachodnich rozwiązań i jest generalnie świetny. Gdyby nie historia z ofe to pattycypacja byłaby dzisiaj ogromna. Ppk oczywiście ma niewiele wspólnego z OFE mimo tego co będą ci próbować wmówić polmozgi które nawet nie analizowały statusu prawnego tych środków i ustawy
  • Odpowiedz
@Nerlo_ajcats: Nie zniknie. Po pierwsze te środki mają właściwie status jak pieniądze na koncie w banku. Po drugie masz bezpiecznik w postaci możliwości wypłaty. A ustawy nie proceduje się w jeden dzień. Jedyna ewentualność ich zniknięcia to jakiś totalny kolaps państwa wtedy kiedy nawet gotówka nic nie będzie
  • Odpowiedz
@tellet

jakieś grosze w skali roku


Ale wiesz, że to jest procent od twojej pensji ( ͡°( ͡° ͜ʖ( ͡° ͜ʖ ͡°)ʖ ͡°) ͡°)?

@Nerlo_ajcats

ale może mieć tyle wspólnego ze zniknie xd


Jak ma zniknąć coś co normalnie możesz wypłacić?
  • Odpowiedz
@Nerlo_ajcats: Do OFE szła część skłądki ZUS-owskiej, czyli pieniędzy, które oddawałeś państwu w ramach systemu ubezpieczeń społecznych.
Do PPK idą Twoje pieniądze (składka pracownika), pieniądze pracodawcy (składka pracodawcy) oraz dopłaty państwowe. Przejęcie tego przez państwo byłoby tym samym, co przejęcie Twojego zwykłego rachunku bankowego, na który wpływa Twoja pensja.
  • Odpowiedz
Ale wiesz, że to jest procent od twojej pensji ( ͡°( ͡° ͜ʖ( ͡° ͜ʖ ͡°)ʖ ͡°) ͡°)?


@EpicKris:

(Pracodawca) Może także zdecydować o finansowaniu wpłaty dodatkowej w wysokości do 2,5% wynagrodzenia (łącznie maksymalnie 4%). Pracownik co miesiąc przeznacza na PPK 2% swojego wynagrodzenia.


4% z 20k to jest 800zł, rocznie 9600 - no po prostu majątek.
  • Odpowiedz
@tellet

4% z 20k to jest 800zł, rocznie 9600 - no po prostu majątek. A to przy założeniu że wyciągasz 20k miesięcznie.

Przy polackim 6300 brutto to ~3k w rok, to jest niezauważalne.


Uwielbiam takie pierdzielenie piwniczaków xD 3k na rok za mało, na nawet 10k na rok to za mało jak za 3 minuty poświęcone raz na miesiąc.

To weź mi przelewaj co miesiąc nawet połowę z tego skoro to takie
  • Odpowiedz
To weź mi przelewaj co miesiąc nawet połowę z tego skoro to takie nic. Co? Jednak nie?


@EpicKris: A ja ci powiem, że zarób sobie sam.

3k w skali roku to się może wydawać dużo, jak się załadowałeś na pensji magazyniera w kredyt na 400k na 30 lat
  • Odpowiedz
@tellet

A ja ci powiem, że zarób sobie sam.


No zarabiam, ale to nie ja tu pierdzele że 3k za parę minut na miesiąc to mało xD

3k w skali roku to się może wydawać dużo, jak się załadowałeś na pensji magazyniera w kredyt na 400k na 30 lat


No to weź przelej skoro znowu powtarzasz, że to takie nic. Co? Jednak nie ( ͡°( ͡° ͜ʖ(
  • Odpowiedz
A ustawy nie proceduje się w jeden dzień.


@DeoLawson: xDDD

oj proceduje, proceduje. Co więcej, nawet nie w 1 dzień, a zrobiono to w zaledwie około 8 godzin, że nowa ustawa obowiązywała. W 2018 roku mieliśmy tego przykład, jeden dzień, Sejm->Senat->Sejm->Prezydent podpisał

https://www.prezydent.pl/aktualnosci/wydarzenia/prezydent-podpisal-nowelizacje-ustawy-o-ipn,1030

A co do kwestii PPK, jak ktoś boi się w przyszłości nacjonalizacji środków, to warto się zapisać do programu i systematycznie wypłacać środki. Zawsze to +1% do pensji.
  • Odpowiedz