Wpis z mikrobloga

Dziś rocznica zwycięstwa pod Stalingradem. Była to najważniejsza bitwa II wojny światowej, która odwróciła losy tejże wojny i zdecydowała o klęsce okupujących nas Niemiec. Wojskami radzieckimi ("Front Doński") pod Stalingradem dowodził wówczas Polak, szlachcic spod Warszawy - marszałek Konstanty Rokossowski herbu Glaubicz (syn Ksawerego). Najwybitniejszy dowódca II wojny światowej. To jemu dowódca armii niemieckiej feldmarszałek von Paulus się poddał, symbolicznie oddając przy akcie kapitulacji swój pistolet i limuzynę. Z limuzyny Rokossowski korzystał do końca wojny, a pistolet otrzymany od Paulusa nosił przy sobie do końca życia, nawet spał - mając go pod poduszką. Siostra Rokossowskiego Helena była w czasie wojny gospodynią na plebanii kościoła pod wezwaniem św.Antoniego w Warszawie, przechowywali (uratowali) z księdzem Trzeciakiem żydów, potem brała udział w Powstaniu Warszawskim, pochowana jest obok ich ojca Ksawerego na cmentarzu na Bródnie w Warszawie. Rokossowski dowodził także drugą z decydujących bitew - na Łuku Kurskim, największa bitwa pancerna. Był autorem strategii i wykonawcą wyzwolenia Białorusi (operacja "Bagration"). Po wojnie dowodził słynną defiladą Zwycięstwa na Placu Czerwonym. Pochowany jest w murach Kremla. Po wojnie był ministrem obrony Polski. Ciekawostką lokalną jest - jako że mieszkam w Grodzisku Mazowieckim - że Rokossowski jako młodzian uczył się jeździć konno (a był wybitnym kawalerzystą) pod samym Grodziskiem, w majątku Pułapina (obecnie wieś) należącym wówczas do jego stryja (obaj stryjowie Michał i Aleksander pochowani są w Warszawie na Powązkach). Na zdjęciu: marszałek Rokossowski pod Stalingradem.
#rosja #historia #ciekawostkihistoryczne
Pobierz ApuApustaja - Dziś rocznica zwycięstwa pod Stalingradem. Była to najważniejsza bitwa ...
źródło: 440px-thumbnail
  • 10
Rokossowski


@ApuApustaja:
Pominąłeś ważny szczegół - dlaczego spał z pistoletem, oraz jak go kacapy potraktowały po wojnie za uratowanie ich dup przed nazistami.

17 sierpnia 1937 stał się ofiarą czystek stalinowskich w Armii Czerwonej: oskarżony o szpiegostwo dla wywiadu japońskiego i polskiego. W czasie śledztwa połączonego z torturami – m.in. wybito mu 9 przednich zębów, złamano 3 żebra, uderzano go młotkiem po palcach nóg, wybito mu oko – trafił do więzienia
@ms86: w sumie to pomieszałem daty, torturowany i więziony był przed II wojną światową, no ale jeśli chodzi o broń, to skutek traumy z powodu tortur podczas czystek.
Była to najważniejsza bitwa II wojny światowej, która odwróciła losy tejże wojny i zdecydowała o klęsce okupujących nas Niemiec.


@ApuApustaja: Drugie zdanie i już kłamstwo historyczne. Niemcy nie byli przygotowani do długotrwałej wyniszczającej wojny z daleka od własnego przemysłu, dodatkowo na kilka frontów, a ich potencjał kreowania dużych ofensyw upadł już we wrześniu 1941 roku i nigdy się nie odnowił. Czy to był punkt zwrotny w tej wojnie? Nie, tym raczej
@ApuApustaja: Czego dokładnie rocznicą jest 28 lutego? W Stalingradzie 31 stycznia poddał się Paulus, a 2 lutego ostatni obrońcy, którzy byli odcięci od 21 stycznia, kiedy padło ostatnie lotnisko. Zresztą, w styczniu loty z i do Stalingradu to była skrajna desperacja ze względu na warunki pogodowe i dominację Armii Czerwonej.