Wpis z mikrobloga

Powiem wam, że ja to się naprawdę nie dziwie, że wśród wielu osób(głównie starszych) giełda uchodzi za synonim hazardu i oszustwa. Przecież jak mniej zorientowana osoba chce pomnożyć swoje oszczędności i wpłaca pieniądze(myśląc, że zarządzają nimi eksperci xd) i po 5 latach widzi coś takiego, no to co ma myśleć?
W czasie w którym SPY poszło do góry 45% eksperci z santandera wykręcili -30% i to za jedyne 2% opłaty za zarządzanie xD


#gielda
olcayn - Powiem wam, że ja to się naprawdę nie dziwie, że wśród wielu osób(głównie st...

źródło: chrome_94Ts1GTCt1

Pobierz
  • 13
  • 1
Dołączając się do rozmowy o PPK i PPE, którą ostatnio widzę coraz częściej:
To moim zdaniem pokazuje główny problem PPE i PPK w Polsce. Masz pieniądze i nie możesz wybrać dowolnie w co chcesz je wrzucić tylko musisz mieć farta, że twój pracodawca wybierze dobre TFI i ludzie w tym pracujący będą mieli dwie ręce.

Farta trzeba mieć, bo np. takie NN TFI na funduszu NN (L) Spółek Dywidendowych USA wykręcili ponad
@olcayn: ciekawy temat, dla porównania IKZE w PZU, tu na przestrzeni 5 lat "jedynie" 5% straty. A tu skład funduszu z grudnia 2022: https://www.pzu.pl/_fileserver/item/1544426 . Widać, że zmniejszają pozycję na polskie spółki w 2018 to było prawie 60% portfela, skład z grudnia wspomnianego roku: https://www.pzu.pl/_fileserver/item/1515449
NoKappaSoldier73 - @olcayn: ciekawy temat, dla porównania IKZE w PZU, tu na przestrze...

źródło: Screenshot_1

Pobierz
eksperci z santandera wykręcili -30% i to za jedyne 2% opłaty za zarządzanie xD


@olcayn: To jest właśnie sedno działania funduszy. Dla nich najważniejsze jest przyciągnięcie klienta, dalej wyniki nie maja większego znaczenia i tak zarobią.

To moim zdaniem pokazuje główny problem PPE i PPK w Polsce. Masz pieniądze i nie możesz wybrać dowolnie w co chcesz je wrzucić tylko musisz mieć farta, że twój pracodawca wybierze dobre TFI i ludzie
W czasie w którym SPY poszło do góry 45% eksperci z santandera wykręcili -30% i to za jedyne 2% opłaty za zarządzanie xD


@olcayn: I dobrze, jakby byli na + to by jeszcze była opłata za wynik xD co za gówno xD
@olcayn: piękna opinia na temat całego rynku finansowego na podstawie jednego funduszu, który miał stratę. Nawet nie podajesz nazwy funduszu ale linka żadnego.
Eksperci też się mylą.
Ja uważam, że fundusze to rak - podają skład swojego portfela więc można go przecież samemu skopiować i kupić spółki z całego świata, nie? No właśnie... Zastanów się czemu pobierają opłaty za zarządzanie to zrozumiesz.
  • 0
@NoKappaSoldier73: @Asceus trochę mój błąd bo nie podałem nazwy fundu. Nazywa się "Santander Prestiż Akcji Amerykańskich", więc wiadomo w co inwestuje i dlatego porównałem go do SPY jako do benchmarka.

Temat PPE i PPK wtrąciłem tutaj dodatkowo, bo jak to zobaczyłem to przypomniałem sobie o tych dyskusjach, które tutaj widziałem.

np. 40% części akcyjnej musi być wrzucone w WIG20


@Asceus: w PPK tak, w PPE możesz sobie wybrać fund w
Eksperci też się mylą.


@Kambiodolor2137: Problem jest w tym, że eksperci (zarządzający aktywnymi funduszami) w długim terminie mylą się prawie zawsze - aktywny fundusz który pokona rynek w długim terminie 10-20+ lat to rzadkość. A jeszcze z 2% opłatą jest to niewykonalne, bo musiał by regularnie pobijać rynek tak żeby pokryć opłaty.

podają skład swojego portfela więc można go przecież samemu skopiować i kupić spółki z całego świata, nie? No właśnie...
@atari666: Czytałem już dawno temu, bardzo znana w USA, w końcu napisana przez założyciela Vanguarda.
Nawet Buffet powiedział: "Rather than listen to the siren songs from investment managers, investors, large and small, should instead read Jack Bogle's The Little Book of Common Sense Investing."
A w Polsce mało kto słyszał, choć właśnie niedawno pojawiło się polskie tłumaczenie (nie wiem na ile dobre), więc może się to zmieni.