Wpis z mikrobloga

Rosjanie bliscy odcięcia zaopatrzenia do Bachmutu

W ostatnich dniach Rosjanie czynią kolejne postępy na północ i południe od Bachmutu, powoli zaciskając pętlę wokół miasta. Z czterech dróg zaopatrzeniowych prowadzących do miasta, przejezdna (na całej swojej długości) jest tylko jedna, trasa obwodowa O-0506, prowadzącą przez Czasiw Jar.

Tekst dostępny także na Blogu (zachęcam do czytania tam ze względu na większą przejrzystość

Na północ od Bachmutu

Po upadku Sołedaru, 16 stycznia, Rosjanie przekroczyli rzekę Bachmutówkę i przecięli drogę T-0513 (Bachmut-Siewiersk). Rosjanie zabezpieczyli swoje pozycje, nacierając wzdłuż wspomnianej drogi, zarówno na północ jak i południe.

Na północy od Sołedaru zajęli wioskę Sakko i Wancetti (to jedna wioska, jej specyficzna nazwa została utworzona od nazwisk dwóch włoskich anarchistów).

Na południu od Sołedaru, po ciężkich walach udało im się zająć Krasną Horę – silną ukraińską pozycję, którą Rosjanie szturmowali już kilkukrotnie w ostatnich miesiącach. Teraz celem Rosjan jest sąsiednia Paraskowijiwka, za którą znajduje się droga M-03 (Charków-Słowiańsk-Bachmut). Jednak już teraz odcinek tej drogi, który położony jest najbliżej Bachmutu, znajduje się pod stałym ostrzałem rosyjskiej artylerii.

Na plus można odnotować fakt, że Rosjanie nie byli w stanie zająć wzgórz położonych na zachód od wioski Błahodatne. Zanim jeszcze upadł Sołedar, Ukraińcy przygotowali tam okopy, idące wzdłuż grzbietu wzniesień.

Na południe od Bachmutu

Rosjanie zaliczyli także postępy na południe od Bachmutu, zajmując wioskę Kliszczijiwkę. Rosjanie posuwają się tutaj wzdłuż kanału Doniec-Donbas i wychodzą na lewe skrzydło obrońców Krasnego (Iwańskiego).

Źródła pro-rosyjskie twierdzą, że Rosjanom udało się tutaj zająć już kawałek drogi T-0504 (Konstantynówka-Bachmut). Nawet jeśli to nieprawda, to – ze względu na bliskość walk – droga nie nadaje się, aby przerzucać nią zaopatrzenie do Bachmutu.

Sytuacja strategiczna w Bachmucie

Sytuacja ukraińskiego garnizonu, broniącego Bachmutu staje się krytyczna. Do zaopatrywania miasta nadaje się w pełni (tj. może być używana na całej swojej długości) tylko trasa O-0506 (Czasiw Jar-Bachmut). Jest to jednak droga obwodowa, o wątpliwej jakości. Ciężko, aby samodzielnie odpowiadała ona za całą logistykę obrony Bachmutu.

Rosjanie działają bardzo metodycznie i -tak jak już wielokrotnie pisałem – powtarzają pod Bachmutem scenariusz z Lisiczańska, tj. próbują wyjść na tyły przeciwnika, odciąć jego logistykę i zmusić go do odwrotu.

Pod Bachmutem już bardzo mało dzieli Rosjan od doprowadzenia do sytuacji, w której logistyka ukraińska załamie się i Ukraińcy nie będą w stanie zaopatrywać dłużej Bachmutu.

Obronę Bachmutu utrudnia fakt, że Rosjanie jednocześnie nacierają na trzech kierunkach. Oprócz ataków na północ i południe od miasta, Rosjanie stopniowo wchodzą do wschodnich dzielnic Bachmutu. Przy czym mówiąc o kierunku wschodnim, trzeba od razu zaznaczyć że Ukraińcy mogą skutecznie spowalniać tutaj rosyjskie natarcie, opierając się o rzekę Bachmutówkę, która dzieli miasto na część zachodnią i wschodnią.

Ukraińcy wyprowadzają lokalne kontrataki, które utrudniają Rosjanom otoczenia Bachmutu, jednak nie są w stanie odrzucić Rosjan od miasta. Ukraińcom zdaje się brakować dostatecznych odwodów do przeprowadzenia „szerszego kontrataku”, który mógłby odblokować kluczowe szlaki zaopatrzeniowe idące do miasta. Obwodów brakuje najprawdopodobniej ze względu na ukraińskie przygotowania do odparcia spodziewanej rosyjskiej wiosennej ofensywy.

Jeśli nie będzie „szerszego ukraińskiego kontrataku” i odblokowania dróg zaopatrzeniowych (a moim zdaniem nie będzie), to należy się liczyć z upadkiem Bachmutu w kolejnych tygodniach. Przy czym Rosjanie nie będą raczej się spieszyć z okrążeniem miasta.

Sytuacja, w której do Bachmutu prowadzi już tylko jedna droga zaopatrzeniowa premiuje bowiem stronę rosyjską. Rosjanie zamiast rzucać się na Bachmut, będą pewnie próbowali zyskać kontrolę ogniową nad trasą O-0506, aby zadać stronie ukraińskiej jak najwyższe straty. Rosyjska taktyka jest przewidywalna i mało finezyjna, ale skuteczna – przewaga w ciężkim sprzęcie oraz sile żywej robi swoje.

Upadek Bachmutu nie zmieni sytuacji strategicznej – na zachód od miasta znajduje się pas ufortyfikowanych wzniesień, które posłużą jako kolejna linia ukraińskiej obrony i będą wykorzystywane do spowalniania rosyjskiego marszu na Słowiańsk i Kramatorsk.

Ponadto trzeba pamiętać, że bitwa o Bachmut ma charakter walki na wyczerpanie. Każda ze stron próbuje zadać przeciwnikowi jak najwyższe straty i załamać potencjał przeciwnika przed wiosenną ofensywą. To kto kontroluje Bachmut ma znaczenie drugorzędne. O tym kto wygrał tę walkę na wyczerpanie przekonamy się wiosną.

______________

Info wrzucam na:
- Twittera
- stronę internetową
- #lagunacontent

____________

W związku z tym, że wołanie na wykopie nadal nie działa to postanowiłem uruchomić newsletter na substacku - zasady są proste, zapisujecie się mailem i dostajecie powiadomienie jak dodam nowy tekst. ( ͡º ͜ʖ͡º) Żeby się zapisać kliknij tutaj
______________

Jeśli ktoś docenia moją pracę i chciałby postawić mi wirtualną kawę, to może to zrobić pod tym linkiem. Przypominam też, że mam też Patronite - dla Patronów przygotowuję cotygodniowe przeglądy prasy, sesje Q&A, wczesny dostęp do artykułów i inne fajne rzeczy. ( ͡° ͜ʖ ͡°)

#rosja #ukraina #lagunacontent - autorski tag #wojna #ukrainanafroncie
JanLaguna - Rosjanie bliscy odcięcia zaopatrzenia do Bachmutu

W ostatnich dniach Ros...

źródło: photo

Pobierz
  • 23
@JanLaguna: Trochę offtop. Myślałeś może by zmniejszyć belkę na blogu? Jest jebitnie duża jak na ilość rzeczy, które się na niej znajdują. Musiałem włączyć ublocka i nim ją zwinąć. Od razu lepiej. Przy okazji zauważyłem, że nie ma u ciebie żadnych reklam, a specjalnie dodałem twojego bloga na białą listę, żeby chociaż coś tam ci wpadło. xD
@JanLaguna: Więźniowie się pokończyli, weszły oddziały konwencjonalne, Stara Gwardia Ministerstwa Obrony musi się znowu wykazać i widzimy tego efekty. Mówiąc brzydko to zdobycie Bachmuta byłoby dla ministerstwa jak orgazm a dla Wagnera i nacjonalistów jak mieszanka kacu i złej fazy. Uspokoiło by to krytykę, nawet jeśli widać, że całość nie wygląda różowo.

Nie spodziewałem się szczerze, że Rosjanie zdołają tak podejść od południa. Odwrót z miasta jest teraz szczególnie niekorzystny biorąc
@JanLaguna: Na nic Ukrainie Bachmut bez Kreminnej i na nic rosjanom Bachmut bez Kreminnej?
widziałeś może ten wątek? https://twitter.com/KofmanMichael/status/1622602896306053120

Jak oceniasz szanse, że celem tej mitycznej ofensywy będzie cofnięcie tego co Ukraina odbiła w kontrofensywie charkowskiej?
Może mają nadzieję na Kramatorsk i Słowiańsk?

Czy może będą ambitniejsi?
@ZapomnialWieprzJakProsiakiemByl: Tak, widziałem dzisiaj, fajny. Mam zamiar zrobić dłuższy wpis o rosyjskiej ofensywie, ale tak skrótowo to uważam, że Rosjanie będą chcieli wyjść na tyły Ukraińców. Pójdą raczej dwa ataki na wysokości Charkowa, jeden na zachód od Charkowa, drugi na wschód. Celem będzie złudzenie Ukraińców, że chcą okrążyć miasto, ale główne uderzenie pójdzie na Czuhijew i dalej na południe na Łozową i Barwinkowo. Na dniach opiszę to bardziej szczegółowo i mapy
@JanLaguna: Problem z utratą Bachmutu będzie taki, że Rosjanie po przejęciu będą mieli stosunkowo dogodną bazę tuż pod liniami obronnymi Ukraińców, którego atakowanie artylerią będzie bardzo problematyczne ze względu na cywilów. Chociaż Awdiiwkę trzymają mając pod nosem Donieck, więc i tutaj jakoś sobie poradzą.
@JanLaguna:
Jak zwykle bardzo ciekawy wpis. Znowu nie przekazujesz pozytywnych informacji ( ͡ ͜ʖ ͡)
Upadek Krasnej Hory jest potwierdzony? 2 dni temu widziałem filmik z ciałami ukraińskich żołnierzy w Krasnej Horze, ale nie znalazłem informacji o opanowaniu całej miejscowości.