Wpis z mikrobloga

Pytanko do znawców i tych co śledzą temat - czy dzieje się coś w temacie kredytu na 2% prócz tego co powiedział Buda w grudniu (ok 16) i małych update na stronie https://www.gov.pl/web/rozwoj-technologia/bezpieczny-kredyt w sekcji pytań i odpowiedzi?

Projektu ustawy nie chyba jeszcze nie istnieje a przynajmniej nie znalazłem. Coś ktoś interesował się bardziej tematem?

#kredythipoteczny #pierwszemieszkanie #kredytna2procent #bezpiecznykredyt

#nieruchomosci
  • 11
@bi-tek: Chyba najnowszą informacją jest moment wejścia programu. NA początku miał to być 3 kwartał a teraz uściślili, że ma to być 1. czerwca.
Projektu ustawy nie chyba jeszcze nie istnieje a przynajmniej nie znalazłem. Coś ktoś interesował się bardziej tematem?


@bi-tek: Nie, nie ma jeszcze projektu ustawy i wydaje się, że trzeba będzie poczekać na to jeszcze kilka miesięcy.
@marcpol: zostało im 5 msc na odpalenie pierwszego kredytu wg pierwotnej daty pierwszego lipca. Technicznie ustawa musiała by być publiczna do miesiąca i do kolejnego miesiąca musieli by to przegłosować aby banki to dodały do oferty. Z drugiej strony bankom powinno zależeć na bardzo szybkim wprowadzeniu tego programu.
@marcpol: No nie, kilka miesięcy na projekt to na pewno nie można czekać, jeżeli na 1 lipca ma być już gotowy, funkcjonalny mechanizm a proces legislacyjny swoje musi potrwać. Chyba, że zakładasz, ze to przedwyborcza lipa, z czym ja bym się nie zgodził. Moim zdaniem są zdeterminowani, żeby to przepchnąć przed wyborami i mieć się czym pochwalić w kampanii.
zostało im 5 msc na odpalenie pierwszego kredytu


@bi-tek: Nie pierwszego kredytu, a "wejście programu". Na pewno im bliżej wyborów, tym sraczka rozdawnicza przyspieszy, ten kolejny przeciwskuteczny program nie będzie wyjątkiem. Kwestia priorytetów - jak wypłyną jakieś nowe trupy z szafy to może się okazać, że trzeba będzie gdzieś gasić pożary i ten temat odpuszczą.
@pastaowujkufoliarzu: jestem zdania ze to przepchną tylko pytanie co za haczyki tam wrzuca pod rodze bo na razie jest to idealny program i mega opłacalny dla osoby kupijącej pierwsze m2 mieszkania - u mnie rata spadanie o 40% i generlanie przez kilka lat nie ma co nawet probować tego nadpłacać
@bi-tek: @pastaowujkufoliarzu Projekt ustawy o wakacjach kredytowych, która została podpisana przez Prezydenta w lipcu 2022 pojawił się w połowie maja. Podobne rozwiązania (Rodzina na swoim) już funkcjonowały, stąd spodziewałbym się szybszych prac legislacyjnych. To oczywiście moje prywatne przypuszczenia.

Na pewno też nie każdy bank weźmie udział w programie.