Wpis z mikrobloga

Święta, święta i po świętach. A to oznacza, że mamy WOŚP. A to natomiast oznacza, że zaczynają się ataki na tę instytucję. Po latach prób obrzydzenia samej osoby Owsiaka i sugerowania (nieskutecznie) jakichś przewałów w fundacji w ostatnich latach pojawiła się nowa narracja.

Ta narracja ma na celu sugerowanie, że WOŚP nie ma żadnego znaczenia w kontekście naszej Służby Zdrowia, bo zbiera grosze w porównaniu do budzetu NFZ. W końcu WOŚP zbiera ledwo paręset milionów, a roczny budżet NFZ to ponad 100 miliardów, więc o czym w ogóle tu rozmawiać!

Co ciekawe ta forma ataku ma miejsce zarówno z prawej strony, która nienawidzi Owsiaka za jego ideologię ("róbta co chceta") i Woodstock jak i z lewej strony, która chyba próbuje udowodnić, że takie PRYWATNE akcje są niczym w porównaniu do potęgi państwa.

Ten sposób argumentacji pokazuje niezrozumienie jak działa, jak jest zorganizowana i jak jest finansowana Służba Zdrowia w Polsce. Więc wyjaśnijmy po krótce jak to wygląda. Przecież skoro budżet NFZ to setki miliardów to jaki problem kupić sprzęt?!

1) NFZ nie kupuje szpitalom sprzętu z zasady. NFZ to ubezpieczyciel i jako taki płaci świadczenia za usługi. Jeśli mieliście kiedyś uszkodzony samochód i naprawialiście go z ubezpieczenia, to wiecie jak to działa - ubezpieczyciel płaci wam (lub mechanikowi) za naprawę samochodu i części i jego już nie obchodzi jak go naprawicie i skąd weźmiecie do tego narzędzia.

2) Szpitale nie należą do NFZ. 80% Polaków uważa, że szpitale w Polsce należą do NFZ/Ministerstwa Zdrowia/ZUSu. To nieprawda - większość szpitali w Polsce należy do samorządów (województw i powiatów) i to one finansują wszelkie "nadprogramowe" wydatki, łącznie z zakupem sprzętu - nie NFZ. Budżety samorządów są osobne od NFZ i kasa w NFZ =/= kasa w samorządzie.
https://www.rp.pl/prawo-dla-ciebie/art12925041-polacy-nie-wiedza-kto-rzadzi-szpitalami-i-placi-za-leczenie

3) Skąd więc szpitale mają sprzęt? W teorii - powinny zarabiać na tym, co zapłaci im NFZ za wykonane świadczenia. Czyli jak np. NFZ zapłaci szpitalowi 1000zł za jakiś zabieg, to szpital musi z tego pokryć kosz zużytych materiałów, pensje pracowników, rachunki za energię, rachunki za media, czynsz itp. itd. Tylko jeśli szpitalowi coś z tego zostanie, to w teorii mógłby przeznaczyć to na zakup nowego sprzętu.

Problem polega na tym, że spora część stawek NFZ jest niezgodna z realiami rynkowymi i jeśli rośnie - to zbyt wolno (popatrzmy na inflację, wzrost cen mediów, oczekiwania zarobkowe lekarzy itp.). Te stawki są po prostu za niskie by pokryć koszt świadczenia i jeszcze coś odłożyć na remont lub zakup sprzętu. To sprawia, że polskie szpitale są po prostu zadłużone po uszy - łączna kwota długów to ponad 17 miliardów złotych!
https://www.wzp.pl/biuro-prasowe/biuro-prasowe/aktualnosci/szpitale-nie-maja-pieniedzy-na-ustawowe-podwyzki-rosnie-zadluzenie

M.in. przez to większość szpitali po prostu nie ma pieniędzy na kupowanie nowego sprzętu, który nie jest absolutnie niezbędny bo po prostu nie ma kasy na koncie. Fanaberie takie jak "komfort pacjenta" schodzą na dalszy plan. Dla takich szpitali głównym ratunkiem jest dotacja - albo od właściciela (samorządów), albo od rządu, albo od jakiegoś prywatnego darczyńcy.

https://www.rynekzdrowia.pl/Finanse-i-zarzadzanie/Zadluzenie-szpitali-Lista-lecznic-z-dlugiem-to-prawie-500-placowek,237565,1.html

Porównywanie budżetu WOŚP do NFZ to jakby twierdzić, że zarabiając 4000zł miesięcznie możesz sobie kupić nowy laptop za 4000zł z pensji - bo w końcu tyle wynosi twój budżet! Ale jak odejmiesz czynsz, rachunki, jedzenie, raty kredytów itp. itd to nagle jednak się okazuje, że zostaje Ci nie 4000zł ale np. 200zł, które i tak powinieneś wydać na coś innego...

No i tu wchodzi WOŚP. WOŚP, który nie zbiera na pensje dla lekarzy czy rachunki za prąd, ale skupia się na jednym - na zakupie sprzętu. I w tym konkretnym temacie może ZAUWAŻALNIE pomóc. W 2019 roku dziennikarze zapytali Ministerstwo Zdrowia ile wydano na zakup sprzętu medycznego i było to 718 milionów złotych. WOŚP w tym samym roku wydał 158 milionów złotych. To oznacza, że WOŚP wydał 22% tego co wydał rząd (a nie 0.01%).
https://businessinsider.com.pl/finanse/wosp-ile-wielka-orkiestra-jurka-owsiaka-wydaje-na-sprzet-medyczny-w-szpitalach/pvedrmf

Strategia WOŚP, pozwalająca zmaksymalizować ich efekt, polega na tym, że nie kupują wszystkiego wszystkim, tylko w każdym roku wybierają jedną chorobę (np. w tym roku to walka z sepsą) i po konsultacjach ze szpitalami kupują konkretny sprzęt pod ten cel. To sprawia, że w przypadku walki z daną chorobą szpitale i pacjenci mogą liczyć na konkretne wsparcie.

Dodatkowo skupiają się również na sprzęcie poprawiającym komfort pacjenta (jak np. rozkładane fotelo-łóżka, które pozwalają rodzicom spać przy dzieciach, zamiast na podłodze), co ma zdecydowanie znaczenie dla najmłodszych - a o czym ciężko myśleć zadłużonym szpitalom, gdzie każda złotówka najpierw idzie na ratowanie życia.

Chcecie coś krytykować? Znajdziecie bez problemu tysiące rzeczy, które są autentycznie złe i szkodliwe w Polsce. WOŚP do nich nie należy.

#polska #neuropa #4konserwy #wosp #wielkaorkiestra #wosp2023
Pobierz rzep - Święta, święta i po świętach. A to oznacza, że mamy WOŚP. A to natomiast oznac...
źródło: Q98k9kpTURBXy8wYjI2ZGM5NzNlMzk2OTA3NTQ0MThmZmQwNzU5YmM2Zi5qcGeRkwLNA5gA3gACoTABoTEB
  • 180
@rzep: przecież robota co chceta to jest domena prawej strony.
Komunizm pięknie was zrobił, wmówił Wam że to czego sam nienawidzi nienawidzą jego wrogowie. Jak można być tak głupim, żeby liberalizm, wolność wiązać z lewicą.
haha tego jeszcze nie slyszalem xd nowa historyjka od Juraka?


Raczej dość stara. Już z 10-15 lat temu było porównanie różnych fundacji i ile te fundację wydają na rzeczywistą pomoc, a ile na własną działalność. Na samym końcu tego rankingu był oczywiście Caritas, który ponad połowę brał dla siebie.

Podstawowa różnica między Owsiakiem a KK jest taka, że jak nie chcesz wspierać Owsiaka to po prostu nie wspierasz, za to kościoła katolickiego
Łatwo krytykować, a trudniej już mądrze zarządzać!

Jeśli nasi "politycy" są tacy chętni do krytyki, to niech ruszą tyłki i ogarną NFZ tak, by nie było:
* braków,
* kolejek
* lekarzy uciekających za granicę, ze względu na tragiczne warunki w jakich się pracuje w Naszym Kraju.

Jak to zrobią, to może będą mieli "jakieś tam" prawo, do krytyki WOŚP, ale obecnie to tylko zawiść i zazdrość przemawia, czyli "polskie piekiełko".

Zaczynajmy
@rzep: Wspieranie WOŚP to próba łatania problemu którym powinien zająć się rzad. Nie po to place podatki żeby potem drugi raz zrzucać się na sprzęt którego brakuje bo rząd woli dać na tvp. Z tego powodu uważam że wspieranie WOŚP jest szkodliwe. To tak jakbym się miał zrzucać na wozy strażackie.
Powinniśmy robić nacisk na polityków żeby naprawili ten zepsuty system.
@MxS89: Dlaczego mam dodatkowo wspierać państwo w ratowaniu życia? Jeżeli nastąpi zapaść w szpitalach wtedy politycy "może" trochę zmienią sposób gospodarowania pieniędzmi (TVP, 500+).
Zdaję sobie sprawę, że będzie to kosztem życia ludzi, ale kur** jak widzę jak pieniądze są przepierda-lane na głupoty to zamykam kieszeń w kurtce. Dwa razy byłem wolontariuszem wospu, widziałem jak patola pensetami wyciągała forsę z tych puszek.
Sprawa jest prosta. Mamy prywatną firmę która prowadzi zbiórkę z której finansuje zakup sprzętu dla NFZ. To jest patologia i nic podobnego nie ma miejsca w cywilizowanych krajach.


@maroLem87: Nie prywatną firmę, a fundację. I takie rzeczy mają miejsce w cywilizowanych krajach, np. w Chile (Teletón). Oczywiście to pomaga odciążyć polityków od odpowiedzialności za szpitale, ale wolę takie odciążenie od alternatywy, czyli braku tego sprzętu.

Jeśli nasi "politycy" są tacy chętni
@lagi_mozgu

jak nie chcesz wspierać Owsiaka to po prostu nie wspierasz


No nie za bardzo. I tak „wspierasz”, kupując produkty firm które część budżetu promocyjnego #!$%@?ą na Św. Jerzego. Z tym możesz jeszcze walczyć, bojkotując je. Gorzej jeśli mieszkasz w gminie/mieście która z publicznych pieniędzy finansuje te styczniowe seanse nienawiści.
Z tego co napisałeś WOŚP łata pewne systemowe problemy, co, de facto, opóźnia ich rozwiązanie.
Zatem potwierdzasz słuszność zarzutów do WOŚP stawianych przez lewicowców oraz, o dziwo, JKM.

Z resztą, do WOŚP są stawiane jeszcze inne zarzuty, np. WOŚPwashing. Przykro mi, ale ten wpis to jedno wielkie obalanie chochoła.