Wpis z mikrobloga

Jakiego tricku nauczyliście się w podstawówce i zapamiętaliście do dziś?
Nam nauczycielka pokazała trick, jak zapamiętać liczbę dni miesiąca za pomocą dłoni, czasami sam do dziś z tego korzystam, choć mam kalendarz w PC czy telefonie, ale czasami szybciej jest na dłoniach.

Jak korzystać? Kostka zawsze ma 31 dni, a dołek 30. Proste :)
Mega fajnie, że zgadza się lipiec i sierpień z naszymi dłoniami.

Dziękuje za pokazanie mi tego tricku, pani z szkoły :)

#szkola #tricki #mnemotechnika
aptitude - Jakiego tricku nauczyliście się w podstawówce i zapamiętaliście do dziś?
N...

źródło: szkola

Pobierz
  • 113
  • Odpowiedz
  • 5
@uglyhero
Sprytnie. Ale ja w sumie do dzisiaj przy mnożeniu przez 9 mnożę wpierw daną cyfrę przez 10 a później poprostu od wyniku ją odejmuję czyli np. 6x9 to w mojej głowie 6x10-6=54 ¯_(ツ)_/¯
  • Odpowiedz
@aptitude: Kiedyś sporo osób miało problem - kiedy razem a kiedy oddzielnie pisze się "naprawdę" i "na pewno". Wtedy Pani powiedziała: Zapamiętajcie - na pewno ma zawsze "o" na końcu więc więc w tych przypadkach zawsze będzie "o"ddzielnie. Pamiętam do dziś :)
  • Odpowiedz
@aptitude: ja się nauczyłem, że by wiedzieć ile każdy miesiąc ma dni, nie trzeba macać się po dłoniach, a wystarczy żyć na planecie Ziemia i samo się zapamiętuje. Podobnie z tabliczką mnożenia czy alfabetem.
  • Odpowiedz
@aptitude: mi w podstawówce pomagało mnożenie przez 9 na palcach - musimy rozłożyć przed sobą dłonie i założyć, że każdy z palców odpowiada liczbie od 1 do 10. Jeśli chcemy pomnożyć na przykład 7 i 9, wystarczy zgiąć siódmy palec, czyli 6 przed zgiętym palcem i 3 po nim. Wynikiem jest 63 :)


mnożenie przez 9 ułatwia jesli monżysz przez 10 i odejmujesz roznice cyfry przez która mnożysz. np 7 x
  • Odpowiedz
@aptitude: nauczyciel matematyki w podstawówce pobieżnie pokazał rynek walutowy oraz giełdę, szybko załapałem do tego bakcyla dzięki czemu trochę kapitału trzymam w zagranicznej gotówce a niegdyś też w akcjach przez co po pandemii wyszedłem na plus ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
@Krupier: Ja znam wersję angielską. Jest tych powiedzonek bardzo dużo, ja poznałem coś w rodzaju "Stalactites hold on tight, stalagmites stand with might"
  • Odpowiedz
@aptitude: dzięki polonistce zapamiętałam, że:
"na pewnO" piszemy Osobno
"naprawdę" razem, bo nie ma "o".

Wiele osób ma problem z tymi dwoma słowami, a mnie ta reguła pomogła i pamiętam ją nadal po 15 latach.
  • Odpowiedz
@uglyhero: Mnie nauczyciel od matmy w podstawówce nauczył coś podobnego tylko prościej. Przy mnożeniu raz 9 po prostu stosujemy metodę np 7 x 9 to do 70 brakuje 7 czyli 63 czy 3 x 9 do 30 brakuje 3 czyli 27.
  • Odpowiedz
Niektórzy w podstawówce klepali ja pamięć spółgłoski i samogłoski a ja znałem trik. Może pomóc Waszym dzieciom. Spółgłoski mowione na głos składają się zawsze z więcej niż jednej litery "er" "zet" "wu" albo prościej "ry" "zy" "wy", samogłoski zawsze z jednej. "i" "a" "o".


@kidi1: to zaskakujące że Ci tego nie powiedział nauczyciel - przypuszczam że w większości szkół, tak się właśnie mówi dzieciom jak odróżnić samogłoski od spółgłosek, co łatwo
  • Odpowiedz
@aptitude: A to nie jest czasem tak, że te triki wymagają więcej wysiłku intelektualnego niż normalne wykucie na blachę? Moja 4letnia bratanica ogarnia ile dni ma który miesiąc i nie musi liczyć żadnych kostek
  • Odpowiedz
@aptitude: mnie kiedyś tato nauczył mnożenia na palcach, tylko ze wymóg jest taki, że trzeba się najpierw tylko nauczyć mnożyć do 5, reszta to już tylko dodawanie. Na lewej dłoni, prostujemy palce które nam odpowiadaja za pierwszą liczbe w działaniu, analogicznie druga liczbę. Palce wyprostowane odpowiadają nam jako 10, 20, 30 itd. a palce zgięte mnożymy przez siebie i dodajemy do palców wyprostowanych np 6x7 = na lewej dłoni prostujemy kciuk
  • Odpowiedz
@aptitude: Nie ze szkoły ale przydatny trick: procenty są przemienne: 7% z 50 brzmi dość trudno ale 50% z 7 już jest dużo prostsze.
  • Odpowiedz
@zibizz1: u mnie mówiło się paszcza lwa i raz nauczycielka w 2-3 klasie zapytała w zadaniu o rozwiązanie typa to nie umiał powiedzieć "wieksze-mniejsze" to gadał o lwie aż się rozpłakał xD
  • Odpowiedz
@uglyhero: strasznie długie, szybciej policzysz w pamięci prostą metodą, czyli mnożysz nie zamiast 9 tylko x10 a pozniej odejmujesz 1 część. Czyli 7*9 = 70-7 = 63 | 9*9 = 90-9 = 81 | 4*9 = 40-4 = 36 | 8*9 = 80-8 = 72
  • Odpowiedz