Wpis z mikrobloga

Mam taki problem, że w lokacjach „zależnych” od CPU, w których jest dużo ludzi strasznie lecą mi FPSY. Dodatkowo na łeb spada moc GPU z 85W do max 60W, a nawet niżej przy braku zauważalnego wzrostu mocy CPU. Temperatury mam bardzo niskie, nawet nie zbliżające się do granicy throttlingu. CPU nie powinien być bottleneckiem, bo widzę na yt, że normalnie im śmiga - nie blokuje nawet dużo mocniejszych kart. Cokolwiek bym nie zmieniał - czy to rozdzielczość, czy inne ustawienia grafiki nie da się podnieść klatek. Ma ktoś jakiś pomysł? Bo ja już nie wiem.

Specyfikacja:
Lenovo Ideapad Gaming 3
Ryzen 5 5600H
Rtx 3050ti 85W
16gb RAM
Windows 11

#gry #pytaniedoeksperta #pytanie
A dam i #pcmasterrace bo niby laptop, ale może i na PC coś takiego ktoś kiedyś miał
Daqnny - Mam taki problem, że w lokacjach „zależnych” od CPU, w których jest dużo lud...

źródło: C7FB783F-C172-4F02-862D-309D96E4B2E9

Pobierz
  • 42
  • 0
@OTyUjuBobrze: Tak, jak jest niepodpiety to nie da się nawet uruchomić trybu wysokiej wydajności, który pozwala mi przekroczyć 60W na GPU. W zasilaniu już wszystko co znalazłem ustawiłem na max, czy to w lenovo vantage, czy w control panel nvidii i w ustawieniach planu zasilania. Grzebałem już wszędzie chyba i dalej to samo, co nie wejdę do miasta w jakiejkolwiek grze to od razu waty GPU wywalają się na ryj a
Lenovo Ideapad Gaming 3


@Daqnny: https://lenovogaming.pl/poradniki/209,jak-zoptymalizowac-windows-10-dla-najlepszych-osiagow-w-grach - zacząłbym od tych porad. Czyli sterowniki, "Game Mode" (tbh nie wiem czy coś zmienia i domyślnie jest chyba włączony), zmień opcje zasilania na "wysoką wydajność".
Zabawa wyglądem Windowsa czasem ma sens, ale to już jest wyciskanie takich ostatków z kompa.

Jak to nie zadziała to sprawdziłbym czy w innych grach się dzieje podobnie.

Jeśli gra jest CPU bound to tak naprawdę zmiana ustawień graficznych
  • 0
@young_fifi: Właśnie w każdej grze tak jest. Miałem zainstalowanego horizon zero dawn, god of wara, cyberpranka i plague tale: requiem i w każdej grze w lokacjach wymagających dla CPU okropnie ścinało mi klatkarz. Wydaje mi się ze to nie jest kwestia tego, że 5600H jest słaby, bo jest tez w laptopach z mocniejszymi kartami i nie robi na nich bottlenecka ( ͡° ʖ̯ ͡°) To wyglada jakby
  • 0
@OTyUjuBobrze: Na początku był jeszcze gorszy problem, bo domyślnie nie było zainstalowanego lenovo vantage i nie wiedziałem jak osiągnąć 85W na karcie, bo power limit był ustawiony na 60W (a karta z tdp 85W). Musiałem ściągnąć afterburnera, odblokować power limit i w vantage ustawić tryb wydajności. Z tego powodu tez myśle, że może coś jest #!$%@? ustawione i w temacie procesora
@Daqnny: To nie patrz na filmiki, bo często są robione pod sprzedaż na allegro i np. taki i7 3770 w takich filmikach w CP2077 robi 40-60 fps gdzie u mnie przy tym samym procku na tych samych ustawieniach miałem 20-30 fps. Jak ktoś wrzuci do aukcji taki filmik to większa szansa że ktoś to kupi bo się podjara wydajnością na pozimie procka 11th
  • 0
@Pabick: kurde mol, no nie wiem, bo to samo CPU jest np. w legionach itp. z karta 3060, która jest mocniejsza z 30-40%, to chyba by go nie wrzucali skoro bottleneckowal by już 3050ti i to w taki sposób ze w lokacjach zależnych od GPU jest 90 klatek a od CPU nawet i 30 :/
  • 0
@Drmscape2: może i tak, ale mówię to bardziej w kontekście tego, że jak zmieniłem ten power limit z 25W na 45 to skoczyła mi wydajność w grach - wiec może jeszcze jest coś ukrytego o czym nie wiem i odblokuje mi wydajności w tych „CPU” lokacjach XD
@Daqnny: Ja mam w lapku u siebie i5 1135g7, cpu przy jednym rdzeniu na cinebench pokazuje te same wyniki co fabrycznie powinien, czyli wynik rdzeń w rdzeń jest prawie identyczny jak z moim stacjonarnym 1 rdzeniem w i5-11600K, jednak przy pełnym użyciu wszystkich rdzeni z HT procek nie wyciąga pełnej wydajności i jego wydajność plasuje się na poziomie i7-3770 czyli na poziomie 30-40% tego co powinien oferować w pełni fabrycznie, ale
to chyba by go nie wrzucali skoro bottleneckowal by już 3050ti


@Daqnny: bardzo dużo od gierki zależy. Niektóre mają tak skopaną optymalizację, że GPU jest praktycznie nieistotne bo i tak będzie bottleneck na CPU. Przykład takiej gierki to choćby Squad. Ogólnie wszystko na UE4 będzie miało ten problem w różnej skali. I tak jak kolega wyżej pisze - to, że ci benchmark mówi, że nie ma 100% na CPU to nie
  • 0
@Pabick: @Drmscape2 #!$%@? przeinstalowalbym choćby z ciekawości na tego win10, ale różowa się wyprowadzi jak jej sejwy i mody z simsow usune XD Ale jeśli faktycznie CPU tak ogranicza te klatki to cieszę się, że nie poszedłem jednak w droższego lapka z 3060 bo tylko jeszcze bardziej by mnie to #!$%@?
@Daqnny: z mobilnymi CPU jest ten problem, że nie dość że są słabszymi wersjami tych stacjonarnych, to jeszcze na dodatek w zależności od chłodzenia w laptopie są jeszcze dodatkowo przycinane. Dlatego na każdym lapku nawet z tym samym proces może być inna wydajność.
  • 0
@Pabick: akurat na chłodzenie nie mogę narzekać, wiatraki #!$%@? konkretnie, ale sam laptop zawsze jest co najwyżej letni, a i do temp throttlingu daleko