Wpis z mikrobloga

Codzienny raport ISW, stan na 25 stycznia. Zapraszam do śledzenia tagu #codziennyisw na którym zamieszczane będą codzienne raporty. Dzisiaj w końcu coś o Polsce ()
----------------------------------------------------------------------------
Najważniejsze informacje

-Koalicja państw członkowskich NATO wyśle Ukrainie nowoczesne czołgi.

-Szef rosyjskiego Sztabu Generalnego Walery Gierasimow kontynuował wysiłki, aby przedstawić siebie i tradycyjną rosyjską strukturę dowodzenia jako prawdziwych obrońców Rosji.

-Rosyjska gazeta RBK podała 23 stycznia, że minister obrony Siergiej Szojgu mianował generała pułkownika Siergieja Kuzowlewa dowódcą Południowego Okręgu Wojskowego, a generała broni Jewgienija Nikiforowa dowódcą Zachodniego Okręgu Wojskowego.

-Siły rosyjskie kontynuowały ograniczone kontrataki wzdłuż linii Swatowe-Kreminna, a siły ukraińskie podobno kontynuowały działania kontrnatarcia w pobliżu Kreminny.

-Siły rosyjskie kontynuowały ataki naziemne w rejonie miasta Bachmut i Awdijiwka. Siły rosyjskie osiągnęły marginalne korzyści terytorialne w pobliżu Bachmutu.

-Źródła rosyjskie twierdziły, prawdopodobnie w celu odwrócenia uwagi od braku postępów w Bachmucie, że siły rosyjskie rozpoczęły ofensywę w okolicach miejscowości Wuhłedar.

-Siły rosyjskie prawdopodobnie kontynuowały ograniczone i zlokalizowane ataki naziemne w obwodzie zaporoskim, ale prawdopodobnie nie osiągnęły zysków terytorialnych, co jeszcze bardziej podważa wcześniejsze twierdzenia terytorialne urzędnika okupacyjnego obwodu zaporoskiego Władimira Rogowa.

-W dniach 23-24 stycznia ukraińskie siły specjalne przeprowadziły szybki rajd po drugiej stronie Dniepru w obwodzie chersońskim.

-Władze rosyjskie prawdopodobnie kontynuują działania mające na celu zmobilizowanie mniejszości etnicznych do walki na Ukrainie.

-Rosyjska baza przemysłu obronnego podobno zwiększa produkcję dronów i amunicji krążącej.

-Ukraińscy partyzanci wzięli na celownik członka zaporoskiej administracji okupacyjnej.
---------------------------
Wstęp

Koalicja państw członkowskich NATO wyśle Ukrainie nowoczesne główne czołgi bojowe. Wall Street Journal podał 24 stycznia, że prezydent USA Joe Biden przygotowuje się do wysłania na Ukrainę "znacznej liczby" czołgów Abrams M1 i że Biały Dom może ogłosić dostawę w najbliższych dniach .Niemiecki dziennik Der Spiegel podał 24 stycznia, że kanclerz Niemiec Olaf Scholz zdecydował o dostarczeniu Ukrainie w nieokreślonym terminie co najmniej jednej kompanii czołgów (14 czołgów) Leopard 2. Polski minister obrony Mariusz Błaszczak oświadczył 24 stycznia, że Polska formalnie zwróciła się do Niemiec o udzielenie zgody na przekazanie polskich czołgów Leopard 2 na Ukrainę, a niemiecka minister spraw zagranicznych Annalena Baerbock oświadczyła, że Berlin nie będzie ingerował, jeśli Polska będzie chciała wysłać swoje czołgi Leopard 2 na Ukrainę. Brytyjscy urzędnicy potwierdzili 16 stycznia, że Wielka Brytania wyśle na Ukrainę 14 czołgów Challenger 2. Prezydent Francji Emmanuel Macron oświadczył, że nie wyklucza możliwości wysłania przez Francję na Ukrainę czołgów Leclerc.

Dostarczenie Ukrainie przez państwa zachodnie czołgów bojowych umożliwi Ukrainie prowadzenie zmechanizowanych działań wojennych w celu pokonania wojsk rosyjskich i wyzwolenia terytorium Ukrainy. ISW oceniał wcześniej, że Zachód przyczynił się do niemożności wykorzystania przez Ukrainę przyszpilenia sił rosyjskich w Bachmucie poprzez odkładanie lub wstrzymywanie systemów uzbrojenia i zaopatrzenia niezbędnych do prowadzenia operacji kontrofensywnych na dużą skalę. Ukraiński głównodowodzący Walerij Wałużny podkreślał wcześniej w grudniu 2022 roku, że Ukraina potrzebuje około 300 czołgów (wśród innych systemów uzbrojenia), aby umożliwić ukraińskie kontrofensywy.

Rosyjski szef Sztabu Generalnego Walerij Gierasimow kontynuował wysiłki, aby przedstawić siebie i tradycyjną rosyjską strukturę dowodzenia wojskowego jako prawdziwych obrońców Rosji. 23 stycznia Gierasimow powtórzył, że prezydent Władimir Putin zaaprobował plan ministra obrony Siergieja Szojgu dotyczący rozwoju zdolności rosyjskich sił zbrojnych do reagowania na "nowe zagrożenia dla bezpieczeństwa militarnego" Rosji, a także oskarżył Ukrainę i państwa NATO o dążenie do zniszczenia Rosji. Gierasimow powołał się na historyczną rolę rosyjskiego Sztabu Generalnego w prowadzeniu i ochronie Rosji przez kilka kryzysów militarnych, w tym Wielką Wojnę Ojczyźnianą (II wojna światowa). Gierasimow twierdził, że "współczesna Rosja nigdy nie doświadczyła takiego poziomu i intensywności działań wojennych" i silnie sugerował, że obecna wojna na Ukrainie stanowi największe zagrożenie dla Rosji od czasów Wielkiej Wojny Ojczyźnianej, dlatego też konieczne jest kierowanie i ochrona rosyjskiego Sztabu Generalnego pod przewodnictwem Gierasimowa. Ujęcie przez Gierasimowa wojny i wysiłków Sztabu Generalnego w historycznym kontekście Wielkiej Wojny Ojczyźnianej jest częścią ciągłej kampanii przeciwdziałania rosnącej sile i wpływom finansisty Grupy Wagnera Jewgienija Prigożyna, szefa Republiki Czeczeńskiej Ramzana Kadyrowa i ich struktur paramilitarnych, które zagrażają Gierasimowowi i rosyjskiemu Sztabowi Generalnemu. Wspomaga to również wysiłki Putina, aby przeformułować obecną walkę jako wysiłek podobny do Wielkiej Wojny Ojczyźnianej, aby usprawiedliwić przedłużające się żądania poświęcenia i mobilizacji ze strony narodu rosyjskiego.

Rosyjska gazeta RBK twierdziła 23 stycznia, że minister obrony Rosji Siergiej Szojgu mianował generała pułkownika Siergieja Kuzowlewa dowódcą Południowego Okręgu Wojskowego i generała porucznika Jewgienija Nikiforowa dowódcą Zachodniego Okręgu Wojskowego. RBK twierdzi, że Nikiforow zastąpił Kuzowlewa na stanowisku dowódcy po tym, jak Kuzowlew zajmował to stanowisko od 13 grudnia 2022 r. do 23 stycznia 2023 r. Ministerstwo Obrony Zjednoczonego Królestwa twierdziło, że rosyjskie Ministerstwo Obrony mianowało Kuzowlewa dowódcą Zachodniego Okręgu jeszcze pod koniec października 2022 r. RBK twierdziło jednak, że rosyjskie ministerstwo w październiku mianowało na to stanowisko generała Romana Berdnikowa. Główny Zarząd Wywiadu Wojskowego Ukrainy poinformował 26 grudnia 2022 roku, że Nikiforow opuścił stanowisko szefa sztabu Wschodniego Okręgu Wojskowego, aby zastąpić Kuzowlewa w ramach wewnętrznych walk o władzę między Prigożynem, Szojgu i Gierasimowem. Nikiforov wcześniej dowodził bojownikami Grupy Wagnera na Ukrainie jako dowódca 58 Armii Ogólnowojskowej w 2014 roku i może mieć powiązania z Prigożynem. Sprzeczne raporty na temat tego kto dowodzi konkretnymi frontami, sugeruje, że dynamika dowodzenia okręgami wojskowymi pozostaje nieprzejrzysta, wskazując, że rosyjskie wojsko ma trudności z ustanowieniem solidnych struktur dowodzenia i utrzymaniem tradycyjnego dowodzenia.

#ukraina #wojna #rosja #bialorus #wagner #codziennyisw #heheszki #militaria #wojsko #polityka #kadyrow
źródło: Bez nazwy
  • 8
Wschodnia Ukraina: (wschodni obwód charkowski-zachodni obwód ługański)

Siły rosyjskie kontynuowały ograniczone kontrataki wzdłuż linii Swatowe-Kreminna, a siły ukraińskie podobno 24 stycznia kontynuowały działania kontrnatarcia w pobliżu Kreminny. Ukraiński Sztab Generalny poinformował, że siły rosyjskie nadal wysyłają wielu zmobilizowanych ludzi na linię frontu w obwodzie ługańskim. Rosyjski bloger twierdzi, że trwają walki w okolicach Nowosielska (15 km na północny zachód od Swatowa), gdzie siły rosyjskie i ukraińskie walczą o kontrolę nad trasą N-26
źródło: Kharkiv%20Battle%20Map%20Draft%20January%2024%2C2023
Obwód Doniecki

Siły rosyjskie kontynuowały 24 stycznia działania ofensywne w okolicach Bachmutu. Ukraiński Sztab Generalny poinformował, że siły ukraińskie odparły rosyjskie ataki w pobliżu samego Bahcmutu, w odległości 22 km na północny wschód od miasta w pobliżu Biłohoriwki, Rozdolivki, Silu i Krasna Hora oraz 7 km na południowy zachód od w pobliżu Kliszczijiwki. Materiał geolokacyjny zamieszczony 23 stycznia prawdopodobnie wskazuje, że siły rosyjskie posunęły się na zachód od Pidhorodnego (5 km na
źródło: Donetsk%20Battle%20Map%20Draft%20January%2024%2C2023
Południowa Ukraina

Siły rosyjskie prawdopodobnie kontynuowały ograniczone i zlokalizowane ataki naziemne w obwodzie zaporoskim 24 stycznia. Rosyjskie źródła twierdziły, że siły rosyjskie kontynuowały działania ofensywne w wolnym tempie, ale nie zgadzały się co do tego, czy elementy rosyjskiej 58 Armii Ogólnowojskowej Południowego Okręgu Wojskowego osiągnęły marginalne korzyści terytorialne po ataku na Małą Tokmaczkę i Nowodanyliwkę , czy też siły ukraińskie skutecznie odpierały ataki. Inne rosyjskie źródło twierdziło, że siły rosyjskie zdobyły pozycje
źródło: Kherson-Mykolaiv%20Battle%20Map%20Draft%20January%2024%2C2023
Rozbudowa i stan armii rosyjskiej.

Rosyjskie władze prawdopodobnie kontynuują wysiłki mające na celu zmobilizowanie mniejszości etnicznych do walki na Ukrainie. Radio Wolna Europa Radio Liberty (RFE/RL) podało 22 stycznia, że rosyjska straż graniczna uniemożliwia kirgiskim migrantom opuszczenie Rosji i informuje ich, że ich nazwiska znajdują się na listach mobilizacyjnych. Raport RFE/RL pojawił się tydzień po tym, jak szef rosyjskiego Komitetu Śledczego Aleksander Bastrykin zaproponował mobilizację wszystkich migrantów, którzy otrzymali rosyjskie paszporty. Centrum
źródło: Branka_of_Poles_to_the_Russian_Army_in_1863
Działalność na terenach okupowanych przez Rosję

Ukraińscy partyzanci wzięli na celownik członka administracji okupacyjnej Zaporoża 24 stycznia. Rosyjskie i ukraińskie źródła podały, że ukraińscy partyzanci wysadzili w Berdiańsku za pomocą improwizowanego urządzenia wybuchowego (IED) samochód Walentyny Mamai, prorosyjskiej kolaborantki, przedsiębiorcy i członkini zaporoskiej rady okupacyjnej. Rosyjskie organy ścigania i Ministerstwo Sytuacji Nadzwyczajnych pracują na miejscu eksplozji i badają ją jako przypadek terroryzmu i ekstremizmu. Rosyjskie władze okupacyjne w Berdiańsku w odpowiedzi na
@worldmaster: I to zaskakująco długi bym powiedział. Mnóstwo ludzi myślało, że Ukraina ruszy z ofensywą gdy zrobi się zimniej a tu już miesiąc minął od początku minusowych temperatur i wszędzie stoją. Tylko Ukraińcy atakują Kreminne i Swatowe a Rosjanie Bachmut. Może jeszcze czeka nas ofensywa w lutym, albo postanowili, że zbiorą więcej sprzętu, dadzą Rosjanom szansę wykrwawić się w ofensywie i potem ruszą z kontrą gdzieś na wiosnę lub końcem zimy.