Wpis z mikrobloga

Cazale - polska wioska na Haiti.

Od lat marzyłem, aby odnaleźć Polonię na Haiti. W 1802 i 1803 roku na Haiti trafiło ponad pięć tysięcy polskich legionistów, których Napoleon wysłał do walki z czarnoskórymi niewolnikami, którzy wzniecili niepodległościowe powstanie. Haiti było wtedy francuską kolonią, a Polacy dołączyli do Napoleona, bo obiecał im wyzwolenie polski spod okupacji zaborców. Polacy poczuli się oszukani i nie rwali się do walki z Haitańczykami. W trakcie walk wielu Polaków przeszło na stronę powstańców. Po wygranej rewolucji i ogłoszeniu niepodległości, Polacy dostali zgodę na pozostanie na Haiti. Najbardziej znanym miejscem ich osiedlenia jest Cazale. Pierwotnie osada nazywała się "Kay Zalewski", czyli po kreolsku "dom Zalewskiego", ale z czasem wszedł do użycia skrót nazwy: Cazale.

Dotarłem do tej miejscowości, pełen nieufnych spojrzeń i braku zaufania. Starałem się poznać historię tych ludzi.

Zapraszam do wykopywania znaleziska: Polacy na Haiti - odwiedzamy Cazale, polską wieś w Haiti

#gruparatowaniapoziomu #historia #podroze #podrozemateoaka #ciekawostki #podrozujzwykopem #haiti
Pobierz mateoaka - Cazale - polska wioska na Haiti. 

Od lat marzyłem, aby odnaleźć Polonię n...
źródło: cazale
  • 30
Zaplusuj, jeżeli mam Cię już nie wołać.

Zawołałem wszystkich, którzy chcieli być wołani, nie mam pojęcia, czy to działa. Tak samo nie mam pojęcia, czy usunięci zostali zawołani, mam nadzieję, że nie, jeżeli tak, to przepraszam. Będę wdzięczny za jakiś komentarz, czy wołanie zadziałało :)