Wpis z mikrobloga

PRZEPRASZAM…

W minionym tygodniu opublikowalismy nowa odslone serwisu, ktora powstawala przez niemal 3 lata i miala byc odpowiedzia na problemy poprzedniej wersji. Niestety - wyszło słabo. Zapomnielismy o najwazniejszej rzeczy, ze sercem Wykopu jest dyskusja. I trzeba jasno przyznac, ze wprowadzone przez nas zmiany, te dyskusje znaczaco utrudnily.

Nie doszacowalem skali zmian, ktore przygotowalismy oraz tego, jak mocno wplynely one na Wasz komfort korzystania z serwisu. To powazny blad, za ktory chcialbym Was wszystkich przeprosic.

CO POSZLO NIE TAK?
Przebudowa serwisu spolecznosciowego tej skali to bardzo duze zadanie pod katem infrastruktury i wydajnosci. Wyzwanie bylo tym wieksze, iz nie korzystalismy w ogole z kodu poprzedniej wersji. Aplikacja, ktora posiadalismy byla juz archaiczna, proba jej przebudowy nie przynioslaby znaczacej poprawy - a wiedzielismy, ze taka jest potrzebna. Dlatego wlasnie musielismy sie zdecydowac na tak kategoryczny ruch - przepisanie aplikacji od zera. Nowe bazy danych, ani jednej skopiowanej linijki kodu - potrzebowalismy rewolucji, a nie ewolucji.

Gdy pod koniec 2022 roku pomyslnie przeszlismy przez testy bezpieczenstwa oraz testy wydajnosciowe (oba pobszary realizowane przez zewnetrzne firmy) oraz gdy zakonczylismy okres testow zamknietych (do aplikacji miala dostep grupa Wykopowiczow), bylismy juz przekonani, ze to najwyzszy czas na wydanie aplikacji. Na tym etapie kontaktowalismy sie rowniez z tworcami najwiekszych aplikacji wykopowych i zapraszalismy ich do uzyskania dostępu do nowego API - pierwsze zaproszenia wyslalismy na poczatku pazdziernika.

Niektore funkcje pozostawaly jeszcze w planie prac, ale zalezalo nam by oddac nowa aplikacje, widzac jak wiele problemow sprawiala Wam stara wersja. To byl bardzo powazny blad, zachowalismy sie jak tworcy CyberPunka, ktorzy wypuscili niegotowa gre pod wplywem presji rynku. My rowniez czulismy presje, nie doszacowalismy ryzyka i rowniez wyciagniemy z tego wazna, choc bolesna lekcje.

Finalnie nowy Wykop ujrzal swiatlo dzienne o 3:30 rano we wtorek 17.01. Podczas porannego ruchu w serwisie pojawily sie pierwsze problemy wydajnosciowe, ktorych, jak przyznaje, nie spodziewalismy sie po wszystkich przeprowadzonych testach. W pierwszej kolejnosci rozpoczelismy wylaczanie funkcjonalnosci (jak np. czarne listy), aby odciazyc serwis. Finalnie blad okazal sie trywialny. Zanim jednak do niego doszlismy minely cenne godziny. Od kolejnego dnia niezwlocznie rozpoczelismy przywracanie uslug, dodatkowo je optymalizujac.

Projektujac nowy Wykop bardzo mocny nacisk postawilismy na mozliwosc dostosowania serwisu do siebie. Kategorie wlasne mialy dac mozliwosc kazdemu z Was stworzenia sobie takiego wykopaliska i takiego mikrobloga, jaki chcecie. Wypelnionego tylko ta trescia, ktora Was interesuje i pozwalajacego na biezaco sledzic nowe tresci.

Teraz juz wiemy, ze nasze zalozenia byly nietrafione. Nie docenilismy wagi powiadomien o kazdej nowej tresci na tagu, zle ocenilismy sposob odbioru tresci na mikroblogu i wiele innych. Zabraklo po naszej stronie wysluchania Waszych potrzeb. Przyjelismy hipotezy, ktorych nie zweryfikowalismy dostatecznie, a konsekwencje tego widac w Waszych komentarzach.

CO TERAZ?
Uczac sie na bledach i sluchajac Waszego feedbacku, nieprzerwanie pracujemy nad dostosowaniem Wykopu do Waszych oczekiwan. Oto zadania najwyzszego priorytetu, ktore obecnie realizujemy:

1. Zmiana sposobu prezentacji watkow na mikroblogu - wieksze wciecia, odroznienie pomiedzy wpisem a komentarzem oraz wyswietlanie 3 najlepszych komentarzy pod wpisem.
2. Poprawienie algorytmu sortowania tresci aktywnych (zmiana w ramach Wykopaliska zostala juz opublikowana).
3. Wdrozenie powiadomien dla tagow.
4. Zmiana wygladu trybu nocnego.
5. Wdrozenie linkowania bezposredniego do miejsca w dyskusji z poziomu powiadomienia.
6. Uruchomienie testow beta aplikacji iOS - przed wdrozeniem produkcyjnym zaprosimy rowniez Was do wspolpracy, aby nie popelnic starych bledow.

Oprocz tego, realizujemy oczywiscie biezace poprawki bledow.

CO DALEJ?
O kazdej zmianie i poprawce bedziemy Was na biezaco informowac: https://wykop.pl/tag/wykopchangelog

Bedziemy tez przedstawiac Wam nasza roadmape zarowno krotkoterminowa (jak ta powyzej), jak i dlugoterminowa (nasz backlog przewiduje juz wiele nowych funkcji portalu, ale bedziemy je wczesniej z Wami konsultowac).

Planowane wieksze zmiany bedziemy prezentowac Wam przed rozpoczeciem prac nad nimi, bedziemy tez zapraszac Was do testow - tak, abyscie mogli realnie wspoltworzyc z nami nowy Wykop.

Reasumujac: Wybaczcie nam prosze te niedogodnosci. Ciezko pracujemy, by je wszystkie naprawic i obiecujemy polozyc wiekszy nacisk na lepsza komunikacje z Wami.

#wykop #nowywykop #wykopchangelog #oswiadczenie
  • 1555
@m__b: elo rogal, wróce jak będzie działać apka na iOS. Obecnie przez przeglądarkę safari po czyszczeniu cookies i danych przeglądania wypok albo się ładuje albo nie.

Wołaj jak naprawisz, ale nie przez powiadomienia bo nie działają tylko smsem, w końcu braliście numery do weryfikacji ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Najlepsze są komentarze wykopków, które by wszystkim "świętym" wykopu rodzyny z wiadomego miejsca wychlapali, bo przecież im słynny Michał Białek odpisał i dał plusa. I przepraszam powiedział. To jest ta "elitarna" i "inteligentna" społeczność. xDDDD

Chłop na nich pluje przez lata, a oni jeszcze tą ślinę łapią i łykają.
@m__b: Szanuję za właściwą postawę. Gdyby nie ten wpis to osobiście już darowłbym sobie kombinowanie jak przeglądać wykop by nie bolało. A testowałem wszystko. Appka mobilna to jakis koszmar :(

Ale na dobra sprawe tych problemów nie ma tak dużo. Z 2-3 tygodnie pracy i może jakoś to będzie działać. Mam nadzieję, że uda się przemyśleć na nowo UX/UI. Tu sporo jest błędów projektowych. Tak jakby to robiło kilka osób. Dla
@m__b: wyrzućcie te irytujące przyciski w dolnym rogu (przynajmniej mobilnie), podobnie limit 10k znaków na mikroblogu. Poza tym to najlepiej jakby po prostu wróciła stara wersja, a gdy dopracujecie nowa, to wtedy ją opublikujcie
do aplikacji miala dostep grupa Wykopowiczow


@m__b: Duża ta grupa była? Bo ja dostałem od Was zaproszenie, ale nigdy nie daliście mi dostępu do nowego wykopu po potwierdzeniu chęci testowania.

Nie spisuje Was na straty, ale zacznijcie więcej z ludźmi rozmawiać i nawet najmniejszą pierdołe z Mirkami konsultujcie, to może coś z tego jeszcze będzie.

Nie wiem czy brak politycznego spamu to Wasza zasługa, bo posprzątaliście wykop z botów politycznych, czy
Nieźle! Ktoś usunął mój komentarz w tym wątku :D :D :D !


@KryKry: to ja! xD kliknąłem niechcący, sorry.
najgorsze, że nie mogę ci go przywrócić, bo na nowym wykopie nic nie działa. xD
( ͡° ͜ʖ ͡°)
@m__b: @m__b: wciąż jednak nie rozumiem jak można było uniemożliwić korzystanie z aplikacji na IOS z dnia na dzień, zaraz minie tydzień od wprowadzenia zmian na wykopie i dalej nie działa ani stara aplikacja, ani nie ma żadnej nowej i z Twojego wpisu wynika, że zbyt prędko nie ma co jej oczekiwać. IOS to serio jakaś nisza na wykopie że pozwoliliście sobie na olanie użytkowników korzystających z tej aplikacji?
@m__b: Panie Białek, na wykopie siedzę od 2011 roku. Bywało lepiej, bywało gorzej, my też dojrzeliśmy, realia się pozmieniały. Nigdy nie hejtowałem i nie robiłem chlewu, miałem parę mirkowych inicjatyw. Ale jednego wybaczyć nie można, na to przeprosiny nie wystarczą. Wojenki i afery były tu zawsze, prawda, ale od jakichś 4 lat, wraz z inwazją dzieciarni od patostreamów, wszyscy mieli nas, starszych i regularnych użytkowników, po prostu w dupie. Tak bardzo
@m__b: przywróćcie listę obserwowanych tagów gdzieś pod ręką, tak jak było wcześniej i pomyślcie też żeby w apce łatwo było się dostać do obserwowanych tagów, bo to też jest jedno z największych utrudnień
@m__b
Panie Michale, a czemu po prostu nie wrócicie do tego co było przed 17-tym? przecie było dobrze, wystarczy te tagi naprawić, które miały być teraz naprawione, z tą wersją, o których piszecie. Jak dla mnie za duża zmiana, jak dla większości. Czasem trzeba zrobić dwa kroki w tył, żeby wziąć rozbieg ( ͡º ͜ʖ͡º)( ͡°( ͡° ͜ʖ( ͡° ͜ʖ