Wpis z mikrobloga

PRZEPRASZAM…

W minionym tygodniu opublikowalismy nowa odslone serwisu, ktora powstawala przez niemal 3 lata i miala byc odpowiedzia na problemy poprzedniej wersji. Niestety - wyszło słabo. Zapomnielismy o najwazniejszej rzeczy, ze sercem Wykopu jest dyskusja. I trzeba jasno przyznac, ze wprowadzone przez nas zmiany, te dyskusje znaczaco utrudnily.

Nie doszacowalem skali zmian, ktore przygotowalismy oraz tego, jak mocno wplynely one na Wasz komfort korzystania z serwisu. To powazny blad, za ktory chcialbym Was wszystkich przeprosic.

CO POSZLO NIE TAK?
Przebudowa serwisu spolecznosciowego tej skali to bardzo duze zadanie pod katem infrastruktury i wydajnosci. Wyzwanie bylo tym wieksze, iz nie korzystalismy w ogole z kodu poprzedniej wersji. Aplikacja, ktora posiadalismy byla juz archaiczna, proba jej przebudowy nie przynioslaby znaczacej poprawy - a wiedzielismy, ze taka jest potrzebna. Dlatego wlasnie musielismy sie zdecydowac na tak kategoryczny ruch - przepisanie aplikacji od zera. Nowe bazy danych, ani jednej skopiowanej linijki kodu - potrzebowalismy rewolucji, a nie ewolucji.

Gdy pod koniec 2022 roku pomyslnie przeszlismy przez testy bezpieczenstwa oraz testy wydajnosciowe (oba pobszary realizowane przez zewnetrzne firmy) oraz gdy zakonczylismy okres testow zamknietych (do aplikacji miala dostep grupa Wykopowiczow), bylismy juz przekonani, ze to najwyzszy czas na wydanie aplikacji. Na tym etapie kontaktowalismy sie rowniez z tworcami najwiekszych aplikacji wykopowych i zapraszalismy ich do uzyskania dostępu do nowego API - pierwsze zaproszenia wyslalismy na poczatku pazdziernika.

Niektore funkcje pozostawaly jeszcze w planie prac, ale zalezalo nam by oddac nowa aplikacje, widzac jak wiele problemow sprawiala Wam stara wersja. To byl bardzo powazny blad, zachowalismy sie jak tworcy CyberPunka, ktorzy wypuscili niegotowa gre pod wplywem presji rynku. My rowniez czulismy presje, nie doszacowalismy ryzyka i rowniez wyciagniemy z tego wazna, choc bolesna lekcje.

Finalnie nowy Wykop ujrzal swiatlo dzienne o 3:30 rano we wtorek 17.01. Podczas porannego ruchu w serwisie pojawily sie pierwsze problemy wydajnosciowe, ktorych, jak przyznaje, nie spodziewalismy sie po wszystkich przeprowadzonych testach. W pierwszej kolejnosci rozpoczelismy wylaczanie funkcjonalnosci (jak np. czarne listy), aby odciazyc serwis. Finalnie blad okazal sie trywialny. Zanim jednak do niego doszlismy minely cenne godziny. Od kolejnego dnia niezwlocznie rozpoczelismy przywracanie uslug, dodatkowo je optymalizujac.

Projektujac nowy Wykop bardzo mocny nacisk postawilismy na mozliwosc dostosowania serwisu do siebie. Kategorie wlasne mialy dac mozliwosc kazdemu z Was stworzenia sobie takiego wykopaliska i takiego mikrobloga, jaki chcecie. Wypelnionego tylko ta trescia, ktora Was interesuje i pozwalajacego na biezaco sledzic nowe tresci.

Teraz juz wiemy, ze nasze zalozenia byly nietrafione. Nie docenilismy wagi powiadomien o kazdej nowej tresci na tagu, zle ocenilismy sposob odbioru tresci na mikroblogu i wiele innych. Zabraklo po naszej stronie wysluchania Waszych potrzeb. Przyjelismy hipotezy, ktorych nie zweryfikowalismy dostatecznie, a konsekwencje tego widac w Waszych komentarzach.

CO TERAZ?
Uczac sie na bledach i sluchajac Waszego feedbacku, nieprzerwanie pracujemy nad dostosowaniem Wykopu do Waszych oczekiwan. Oto zadania najwyzszego priorytetu, ktore obecnie realizujemy:

1. Zmiana sposobu prezentacji watkow na mikroblogu - wieksze wciecia, odroznienie pomiedzy wpisem a komentarzem oraz wyswietlanie 3 najlepszych komentarzy pod wpisem.
2. Poprawienie algorytmu sortowania tresci aktywnych (zmiana w ramach Wykopaliska zostala juz opublikowana).
3. Wdrozenie powiadomien dla tagow.
4. Zmiana wygladu trybu nocnego.
5. Wdrozenie linkowania bezposredniego do miejsca w dyskusji z poziomu powiadomienia.
6. Uruchomienie testow beta aplikacji iOS - przed wdrozeniem produkcyjnym zaprosimy rowniez Was do wspolpracy, aby nie popelnic starych bledow.

Oprocz tego, realizujemy oczywiscie biezace poprawki bledow.

CO DALEJ?
O kazdej zmianie i poprawce bedziemy Was na biezaco informowac: https://wykop.pl/tag/wykopchangelog

Bedziemy tez przedstawiac Wam nasza roadmape zarowno krotkoterminowa (jak ta powyzej), jak i dlugoterminowa (nasz backlog przewiduje juz wiele nowych funkcji portalu, ale bedziemy je wczesniej z Wami konsultowac).

Planowane wieksze zmiany bedziemy prezentowac Wam przed rozpoczeciem prac nad nimi, bedziemy tez zapraszac Was do testow - tak, abyscie mogli realnie wspoltworzyc z nami nowy Wykop.

Reasumujac: Wybaczcie nam prosze te niedogodnosci. Ciezko pracujemy, by je wszystkie naprawic i obiecujemy polozyc wiekszy nacisk na lepsza komunikacje z Wami.

#wykop #nowywykop #wykopchangelog #oswiadczenie
  • 1555
@m__b: szanuję za szczerość i przyznanie się do błędu, a nie brnięcie w zaparte, że wszystko jest pięknie i ładnie, a te błędy to drobnostki i się jakoś załata. Po tym wpisie wierzę, że nie macie klapek na oczach tylko faktycznie chcecie ten portal naprawić zgodnie z oczekiwaniami użytkowników. Ja sam i jak myślę większość z mirków w nowym wykopie nie mogę się odnaleźć i po prostu nie chce mi się
@m__b: Nie musisz przepraszać, bo w zasadzie muszę Ci podziękować. Bez zmian na wykopie dalej bym tutaj tracił sporo czasu, a teraz nie chce mi się tutaj zaglądać. Za długo tutaj siedzę by dać wiarę w Twoją skruchę skoro latami olewacie użytkowników i afery wywołane przez administrację zwykle kończyły się banowaniem niepokornych. Kiedyś napisałem, że siedzę tutaj tylko po to by zobaczyć jak ten portal upada i wydaje mi się, że
@m__b: to z kim przeprowadziłeś testy zamknięte i kto ci dobrał do nich userów że nie usłyszałeś po tych testach odpowiedniej krytyki? Jak możesz budować jakąkolwiek aplikację nie znając potrzeb i zwyczajów jej użytkowników-kto u ciebie jeśli w ogóle odpowiada za znajomość aplikacji, jej funkcji i samej społeczności? Kto w ogóle odpowiada za komunikację z użytkownikami?
To jest to czego mega wam zabrakło. Zdajesz sobie sprawę że w ostatnich latach NIKT
@m__b: OK, posypałeś głowę popiołem, ale mam na to wszystko nieco inną perspektywę.
Tak naprawdę wcale nie wyszło aż tak źle. Są niedociągnięcia, ale to dobrze że słuchacie użytkowników i wprowadzacie ulepszenia - to się liczy najbardziej.

Mnie na przykład bardzo denerwuje, że po wejściu na mój profil w zakładce "Akcje" nie wyświetlają się akcje, tylko wpisy na mikroblogu i muszę klikać Mikroblog->Komentarze, aby dotrzeć do tego co skomentowałem.
Najbardziej brakuje
Gdy pod koniec 2022 roku pomyslnie przeszlismy przez testy bezpieczenstwa oraz testy wydajnosciowe (oba pobszary realizowane przez zewnetrzne firmy) oraz gdy zakonczylismy okres testow zamknietych (do aplikacji miala dostep grupa Wykopowiczow), bylismy juz przekonani, ze to najwyzszy czas na wydanie aplikacji.


@m__b: albo kłamiesz albo pokazuj wniosek o zwrot kosztów usługi bo chyba was wydymali.
@m__b: michal. Dostałem zaproszenie do testowania wersji Beta, ale potem zerwalsicie kontakt bez odpowiedzi.

Pozwól mi prosze testować wersje na iOS, bo jak zobaczę taki niedorobiony produkt jak niwa wersja, która mogłem testować przed i zgłaszać feedback to normalnie oszaleje XD nie mam co robic w pracy, bo nie damskie tego czytać
gdybym po tylu latach zaczal pisac z PL znakami, to nikt by nie uwierzyl, ze to ja jestem autorem tresci

@m__b: Gdybyście po tylu latach naprawili i ulepszyli Wykop, nikt by nie uwierzył, że dalej tym zarządzasz.

Ta odpowiedź jest żenująca, a to co między wierszami idealnie pokazuje dlaczego znaleźliśmy się w takiej sytuacji. Nikogo nie interesuje jakie Ty masz zwyczaje kiedy mailujesz sobie z wynajmującymi serwerownię. Wydajesz publiczne oświadczenie, które