Wpis z mikrobloga

#budujzwykopem Wiem że podobny temat był wiele razy , ale że na tagu nic się nie dzieje to przekleję świerzy wpis z pewnego forum na m
"Co zrobiłem/nie zrobiłem i jestem z tego zadowolony dla tych co mieszkają już kilka lat?

Sprawdza się:
- rolety zewnętrzne sterowane pilotem i przez wifi podłączone do systemu inteligentnego domu. Otwierają się o wschodzie i zamykają o zachodzie słońca - mnie nic nie interesuje. Bardzo wygodne rozwiązanie. Rolety najbardziej doceniam bo dają poczucie prywatności (zwłaszcza po zmroku) oraz chronią dom przed nadmiernym nagrzewaniem latem,

- cyrkulacja ciepłej wody pod prysznicem. Naciskam przycisk i na 5 minut włącza się obieg ciepłej wody. Wchodząc pod prysznic po sekundzie mamy już ciepłą wodę w słuchawce prysznicowej, jest to oszczędne i wygodne,

- odkurzacze automatyczne, świetna sprawa, zwłaszcza jeśli już od początku się brało je pod uwagę podczas zakupu mebli i mogą wjechać wszędzie,

- bezobsługowe źródło CO+CWU u mnie pompa ciepła. O jeden obowiązek mniej w ogarnięciu spraw przy domu,

- perlator oszczędzający wodę w kranie przy umywalce. Tania rzecz i myślę, że szybko zwraca się jej montaż. Przy okazji baterię bezdotykową (z czujnikiem) również polecam. Lepszy komfort i oszczędności,

- system inteligentnego domu, kupuję sprzęty, które można obsługiwać przez asystenta Google. Także mogę głosowo sterować bramami, roletami, odkurzaczami, telewizorem itd. niezależnie od producenta sprzętu. Także obsługuje tym Somfy, Xioami, LG itd.

- płyta fundamentowa i rurki ogrzewania podłogowego zatopione w płycie. Tworzy to 105 tonowy bufor ciepła, przez zdecydowaną większość roku grzeje się pompą ciepła w taniej taryfie.

- garaż w bryle budynku, jak wiele rozwiązań ma swoje plusy i minusy, natomiast dla mnie plusy zdecydowanie wygrywają.

- nie zrobiłem kominka w salonie i jestem zadowolony. Co prawda nie mam alternatywy (co by było gdybym zrobił) natomiast na tą chwilę widzę plusy w postaci: zaoszczędzonych pieniędzy, więcej miejsca w salonie i na poddaszu, bardziej ustawny pokój na poddaszu (bo nie ma komina). Brak komina na dachu, teraz będę instalował fotowoltaikę i bym rzucał cień. Nie marnuje miejsca w pomieszczeniu gospodarczym na opał. Ciut lepsze powietrze dla mnie i sąsiadów.
_____________________________________________________________________
# nie zrobiłem kominka (i musowego przy nim komina) - oszczędność kasy, miejsca, brak syfu i robactwa, brak konieczności jego czyszczenia dla rozpalenia w nim raz w roku / popisać się przed znajomymi. Oszczędność minimum 15-20 tys.

# rekuperacja. Nie stawiałem komina. Koszt reku (materiał + usługa) 24.000. Na jednym kominie (obróbce itp.) zaoszczędzone 8-10 tys. Zdecydowanie dobry wybór

# ogrzewany garaż w bryle. Komfort i wielkie miejsce do składowania materiałów. Koszt wysoki, ale jeśli stać, to zdecydowanie warto. Koszt garażu + 80m2 tarasu nad nim to minimum 100 tys.

# wybór grubszych ociepleń. Dachu - 50 cm. Koszt wełny znikomy, a ciepło zostaje w środku. 20 cm styropianu grafitowego na ścianie. Zdecydowanie lepiej raz zainwestować w opcję lepszą niż minimalną dopuszczoną przez WT2021 (ok. 15 cm). Dziś zastanowiłbym się nad 30 cm. Podłoga - dziś bym położył 20 cm styro.

# izolowane rolety zewn. Prywatność, izolacja przed zimnem/ciepłem.

# sterowanie rekuperatorem WiFi. Nie zrobiłem tego od razu, wychodząc z założenia, że "tyle to się przejdę". Dziś zrobiłbym inaczej. Szczególnie komfortowe, jak chcemy tylko przewietrzyć dom (dużo gości, sauna w łazience).

# klimatyzatory - ogrzewanie w okresach przejściowych/chłodzenie latem.

# wielkie przeszklenia - wielkie TAK. To trzeba po prostu zobaczyć. Świetnie wpływa na samopoczucie."
_____________________________________________________________________________________________________________

#dom #budowadomu #remontujzwykopem
#budowlanka
  • 5
@appmstt:" # Zrobiłem kominek - magazyn energii mam na jakieś 4 lata , brakuje u mnie prądu czasem ( głownie jesień/zima) mam alternatywne źródło ogrzewania z DGP, do tego moja żona bardzo lubi a w zestawie z rekuperacją genialne - no ale kto co lubi ( koszt 15 tys w kosztach budowy domu pomijalny - dobudować jest bardzo trudno jeśli w ogóle to możliwe).

# Koza z "fajerkami" - do dzisiaj
@appmstt: mówisz, że za wygodę się płaci a masz manualny piec "koza" który wygodę ma 0/10...
w ogóle magazyn energii to bez sensu, nie lepiej mieszkać w wygodnym, dużym domu w mieście (nawet mniejszym, powiatowym) gdzie masz wszystkie kable w ziemi więc nie straszne żadne śnieżyce itp. Mieszkam 2 lata i 0 przerw w dostawie, moi rodzice 30 lat i także ani raz nie było przerwy w dostawie.
A wszędzie blisko,
@mojnicknawykopie: Jeśli masz pompkę uruchamianą jedynie na przycisk na kilka minut to jak najbardziej będzie oszczędna w użytkowaniu. Jedyne co to kosztuje cię na dzień dobry pompka zwykła najzwyklejsza 300 zł i dodatkowe metry rury by zrobić tą instalację. Pompka uruchamia się tyle razy dziennie ile razy bierzesz kąpiel w ciągu dnia przy czym sama ma bardzo małe zużycie prądu. Gdyby było zrobione tak jak kiedyś się robiło, czyli pompka kręci