Wpis z mikrobloga

@Immortale: mnie tego nie musisz mówić, sam z sobą się biję że router do mieszkania na i7 11gen+ 8gb ddr 4 to głupi i drogi pomysł 2400zł (8p 2,5gbe :D) albo całkiem odlecieć i zaszaleć z i9 12900h + 64gb ramu - proxmox +pfsense + debian +vpn inne - zabawka około 6k zł z 4p 2,5gbe ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@mati1990: Nie no to ja mam OPNsense na Wyse 5070. Do whitebox NAS na i3 8gen i 64G RAM (ZFSik musi mieć pamięci). I jeszcze jakiś Nuc do trzymania innych pierdół :P Do NASa to mam płytę Supermicro bo IPMI. Eh. Zainteresuje się wymianą za rok-dwa bo teraz to nie ma sensu XD
@MilionoweMultikonto: haha teoretycznie przestan snic.
@Immortale: mhm 100 giga widac jak tu mikrotik jest do tylu to po pierwsze, po drugie teraz sa porty 400 i 800 giga, mikrotik po prostu nie dziala w tym segmencie sprzetu z ktorego korzystaja duzy operatorzy czy google, microsoft, amazon, facebook zeby postawic siec w architekturze spine and leaf.
@Immortale: ja tam zgarniam co ciekawsze lapki na szrot, kiedyś lapek na i7 4gen + 32gb ramu (debian jellyfin vpn, munin) ostatnio lapek z i5 gen3 jako zapasowe łącze, ma modem 4g i spięte z interfejsem sieciowym i będzie podpięte pod 8p przełącznik. Padnie mi główny net to przełaczy się parę urządzeń na zapasowe łączę - jestem w njumobile i juz mam 80gb/msc neta
@Immortale: to jest tylko fanaberia a widac nie orientujesz sie o czym napisales, mikrotik nie ma ani urzadzen o takiej skali, jakosci i przepustowosci, nie ta liga. konfig to tylko jeden z problemow, zobacz sobie na pelen wachlarz urzadzen cisco, aristy, junipera, nokii, huaweia.
@krzywy_kanister: Nie no nie zajmuje się sieciami oprócz tego co w domu czyli parę VLANów. Ja raczej sprzęt + inny wiemłery czy openstaki. Ale mogłem dopisać, że Mikrotik robi raczej wszystko pod smb/sme i to nawet widać po reddicie bo jak wspomniałeś Cisco, Arista czy Juniper to marki które się pojawiały tam gdzie pracowałem/pracuje. Jedynie z tego co słyszałem od "sieciowców" to to co wyżej + jeszcze to, że z wydajnością