Wpis z mikrobloga

TO JUŻ JEST TEN MOMENT!!!

Jeżeli ktoś chce w tym sezonie uprawiać ostre chili czy to na balkonie, parapecie czy w ogródku to już teraz powinien ogarnąć sobie nasiona i lada dzień wysiewać.

***

Przy okazji tego tradycyjnego dorocznego postu przypominającego o starcie sezonu (a i tak jestem pewny, że znajdą się ananasy, które w maju się zorientują, że mieli w tym roku uprawiać i przegapili start :P) krótka notatka z mojej uprawy #chilizgobim

Niestety mam powtórkę z zeszłego roku ( ͡° ʖ̯ ͡°)

Znów COVID na samym początku roku, który powoduje, że mój sezon w sumie się jeszcze dobrze nie zaczął, a ja już mam opóźnienie.

Zamiast oglądać dziś jak wschodzą nowe rośliny to siedzę i dalej porządkuję swój bank nasion.

Całe szczęście udało mi się znaleźć siły, żeby wybrać i zamówić nasiona nowych odmian. Mam nadzieję, że dotrą szybko, a do tego czasu wysieję wybrane ze swoich nasion. A mam w czym wybierać, bo przy porządkach wyszło, że zgromadziłem nasiona około 135 różnych odmian.

Co do planów na 2023 rok to najprawdopodobniej wiosną złożę sobie oddzielny tunel, w którym będę mógł eksperymentować z krzyżowaniem i izolowaniem wybranych odmian.

---
https://www.instagram.com/chili_z_gobim/
https://www.facebook.com/Chili-z-Gobim-102848334580501
---

#chili #chilihead #papryka #papryczki #hobby #zainteresowania #hobby #ostrezarcie #ostresosy #rosliny #ogrod #ogrodnictwo #domowyogrod #domowauprawa #uprawiajzwykopem #sadzonki #warzywa #uprawa
źródło: comment_1673796975KDM3IDyFeo3WcqX1ZzLFSM.jpg
  • 58
@gobi12: miras chcę właśnie sobie zamówić zestawik do wysiewu ale nic fajnego na allegro nie znalazłem. Podrzucisz jakiś fajny sklepik a może sam taki prowadzisz gdzie można się zaopatrzyć w pojemniczki do wysiewu itd?

Wysiewałem papryczki w lutym 2019 i teraz znów chcę to zrobić bo mam super warunki w tym roku :D

Potrzebuję jakieś fajne nasiona i pojemniczki itd.
@The_Rainman: Jak kupuje m.in. z https://fataliiseeds.net/ i https://www.semillas.de. Z polskich możesz zobaczyć też np. www.chilipepperlab.pl albo https://www.hydroponikabezogrodek.pl/

Możesz też zerknąć u mnie co mam: https://docs.google.com/spreadsheets/d/1sOMkSBs5DrbF1AB76zIUzAiaE0mFHeNdL4yU0PeEcVY/edit?usp=sharing

Co do tego jak uprawiać to możesz wejść na moje stare filmy: chilizgobim na YT. Podstawy domowej, amatorskiej uprawy tam są.

@CzerwonaKoszula: Jeden samoróbka, drugi PTF. Teraz myślałem o kupieniu jakiegoś większego jednego używanego np. 10x30 m, ale to jeszcze nie w tym sezonie. Więc
@gobi12 dwa pytania:
Namaczasz nasiona przed wysiewem czy nie?

Mam w domu zwykły tani propagator - czy warto kupić podgrzewany? Czytałem że poprawia to zarówno szybkość wzrostu jak i szanse na kiełkowanie.
@gobi12 ach i jeszcze jedno, jest jakaś którą można rozważyć do uprawy na oknie gdy nie mam opcji na szklarnię? Ktoś wspomniał że Apache jest pod tym względem dobry.
@j3sion: Mam na tyle duże okna i wystawę południową, że nie potrzebują. Doświetlam LEDami, te które nie mieszczą się na parapecie :)

@Sweet-Jesus: Nie mam :( Mam za to coś podobnego/lepszego tj. Que Guay SLP :) Jest moc ;)

@koko_jumbo_i_do_przodu: Ujdzie balkon. Ziemia standardowa ogrodnicza będzie ok. Odmian dla początkującego jest multum - jak się ograniczysz z ostrością do 350k SHU to 90% jest łatwa w uprawie. Trudniej znaleźć
@gobi12:

MARIUSZ WEŹ RZUĆ OKIEM BO TY NA TYM SZKOLENIU BYŁEŚ, ILE TEGO JEST?

NO BOGDAN ZE 100 GRAMUW BENDZIE, AMFETAMINA ALBO MEFEDRON, ALBO NAWET KOKS

( ͡° ͜ʖ ͡°)
@gobi12: A, pomyślałem że jednak miałeś jakieś powody żeby go nie wysiewać :D Jak chcesz wysiać a nie masz to moge podesłać bo jeszcze mi nawet pare owoców wisi na krzaku chociaż nie gwarantuje że mój Zing to 100% Zing. Bardzo żywotna bestia
@Niewiemja: Ogólnie na ten sezon jestem już zapakowany w odmiany. I nie wiem czy będę miał tyle miejsca co w poprzednich. Więc na razie podziękuję :) A jeżeli kiełkowanie się powiedzie to będę miał kosiora równie piekielnego do Zing :)
@gobi12: O. Cały czas sie zastanawiałem skąd ja miałem nasiona Peperoncino Lombardo i nie mogłem sobie przypomnieć a tu widze na Twojej liście teraz, będe sie odzywał ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@gobi12: Kumplu, mam dwa pytania.
Po pierwsze, czy jest w ogóle sens uprawianie tego na ścianie wschodniej? Od tej strony mam balkon.
Drugie pytanie zadałem Ci jakiś czas temu, ale może powiadomienie nie przyszło: czy birds eye to to samo co piri piri?
Dzięki z góry za odpowiedzi!
@paramyksowiroza: Jeżeli nie ustawisz jej na podłodze balkonu tak, że balustrada zasłania całe słonce to tak, jest sens.

Ogólnie to skomplikowane, bo Piri-Piri to Capsicum Frutescens pochodzące z południa Afryki, którego angielska nazwa to: The African Bird's Eye Chili. Ale pojawia się także jeszcze Bird's eye chili, które pochodzi z Meksyku i jest Capsicum annuum.
@Glacial W mieszkaniu?

CR potrzebuje koło 2 tygodnie na kiełkowanie, potem około 100 dni na osiągnięcie dojrzałości, potem dopiero zaczyna owocować. Wysiewając na przełomie marca i kwietnia jeżeli wszytsko pójdzie idealnie to zacznie owocować na przełomie lipca i sierpnia. A do dojrzenia owoców jeszcze długa droga. Gdzie wysiewając wcześnie w lipcu można już zbierać dojrzałe owoce. Wysiewając tak późno ograniczasz się do 1 zbioru, gdzie w naszym klimacie można zrobić 3-4.