Wpis z mikrobloga

Zajmuje się sprzedażą części używanych. Kupuje jakiś sprzęt, potem rozbieram go na części i te części sprzedaje.

Powiedzmy, że trafiłem super okazję i kupiłem sprzęt za 100zł. Mam potwierdzenie - umowę kupna sprzedaży spisaną z osobą prywatną.
Rozebrałem sprzęt na części i wiem, że np. płyta główna z tego urządzenia na 100% sprzeda się za co najmniej 300zł. Więc wyceniam płytę na 100zł, aby zapłacić podatek od marży tylko od 200zł.
300zł-100zł=200zł

Od pozostałych części nie mam już co odliczyć, więc wyceniam je na 0zł. Czyli jak sprzedam jakąś część za 50zł to podatek VAT jest liczony od całej kwoty np: 50zł-0zł-50zł 50zł/1,23=40,65zł

Mam nadzieję, że kumacie o co mi chodzi. Musze wycenić przedmioty na 0zł, ale przecież one jakąś rzeczywistą wartość mają.

I tu pojawia się moje pytanie. Co z inwentaryzacją / remanentem w takiej sytuacji? Kilka rzeczy mi się nie sprzedało. Np: kość pamięci, którą mam w tabeli wycenioną na 0zł (ale przecież dobrze wiem, że jej wartość to powiedzmy 30zł), to jak mam to ująć w spisie z natury?

Pamięć 1szt 0zł
czy
Pamięć 1szt 30zł

Czy może jeszcze jakoś inaczej? Mam takich przedmiotów wycenionych na 0zł ponad 100szt i nie wiem jak to ugryźć...

Wołam @Wychwalany z tagu #allegro, bo to skarbnica wiedzy :D

#ksiegowosc #vat #rozliczeniapodatkowe #inwentaryzacja #firma #jdg #dzialalnoscgospodarcza
  • 7
@kuncfot: Jeżeli z takiego sprzętu (kupionego za 100zł) odzyskam 20szt różnych części to każdą musiałbym wycenić na 5zł.

Wiem, że sprzeda się płyta na 100%. Pozostałe 19 części może się sprzeda, a może nie. Jeżeli odliczę sobie od razu VAT od płyty to zapłacę mniejszy podatek.

300zł-100zł=200zł Podatek VAT to 37,40zł

jeżeli bym zrobił tak jak Ty mówisz:
300zł-5zł=295zł Podatek VAT to 55,16złzł

Różnica prawie 20zł. Teraz przemnóż przez 100 i
Różnica prawie 20zł. Teraz przemnóż przez 100 i robi się spora sumka, której nie chce oddawać Państwu. A jeżeli mogę legalnie sobie odliczyć to czemu nie :)


@Zoltafik: legalnie odliczasz tylko koszt zakupu 100zł, łączenie od wszystkich części, więc jak na pierwszą np. odliczysz 100, to na następne nic nie odliczysz.
¯\_(ツ)_/¯

A skoro jesteś w vat, to prędzej czy później Panie zapytają, dlaczego kosztu zakupu, do tej części nie wykazujesz.
Panie zapytają, dlaczego kosztu zakupu, do tej części nie wykazujesz


@kuncfot: Kupiłem dany sprzęt ponieważ chciałem sprzedać z niego płytę główną. A jeżeli sprzeda się coś jeszcze? No to płacę VAT od pełnej kwoty, więc na równo wychodzi. Bez sensu byłoby gdybym kupił komputer stacjonarny i wycenił tak samo kabel zasilający i płytę główną z niego :P

potrzeba na to pozwoleń


@kuncfot: Z tego co wiem pozwoleń potrzeba na handel
Jakieś odpady

@kuncfot: Musisz być w PKD


@Zoltafik: chyba BDO ?? 4

wiem, że od tak sobie nie można składać PC-tów
wiem, że od tak sobie zwykły człowiek nie może wyciągać czego chce z elektroniki - tak piszą przy odbiorze śmieci.

nie wiem dokładnie, to nie moja branża ( ͡° ͜ʖ ͡°)
: @Zoltafik: choć UE próbuje coś zdziałać to polskie organy stoją raczej na opinii, że jak kupiłeś całość to nie możesz sprzedać części na marżę. I ma to jakiś tam sens, nawet z punktu widzenia księgowego. Już wystarczająco trudne jest księgowo sprzedawanie auta na części.
Nie wiem gdzie kupujesz rzeczy do odsprzedaży - jeśli z ręki do ręki to w umowach poproś by sprzedali osobno budę a osobno kartę czy płytę