Wpis z mikrobloga

Wczoraj ponad 700 osób wyplusowało w gorące fake newsa na temat pojmania przez Ukraińców Czeczena Zamida Czałajewa, dowódcy Pułku Policji Specjalnego Przeznaczenia im. Achmata Hadży Kadyrowa, bezmyślnie dając się oszukać:

https://www.wykop.pl/wpis/69943153/i-cyk-mamy-pierwszego-do-hagi-https-mobile-twitter/

Tweet na bazie którego powstał ww. wpis został opublikowany przez człowieka, który jest byłym polskim dyplomatą, obecnie pracuje jako pracownik naukowy oraz jest zapraszany do mediów w charakterze specjalisty od spraw Kaukazu:

https://mobile.twitter.com/Kaukaz_Observer/status/1612942272571531264

Oczywiście autor nie zadał sobie trudu aby sprawdzić, że powołuje się na tweet jakiegoś podejrzanego, szwedzkiego konta twitterowego (które jest pierwotnym autorem tych bzdur) i arbitralnie traktował wszystkich, którzy zwracali uwagę na fakt, że ta "informacja" nie ma żadnego potwierdzenia w poważnych źródłach. Już pod ww. wpisem zaznaczałem, że to wierutna bzdura.

Dzisiaj cały i zdrowy Zamid Czałajew zamieścił film, który nakręcono w Rosyjskim Uniwersytecie Specnazu w czeczeńskim Gudermesie i wyśmiał pojawiające się informacje pogardliwie twierdząc, że "nie jest dowódcą Azowa, żeby dać się wziąć do niewoli".

Każdy, kto naprawdę wie cokolwiek na temat kadyrowskiej Czeczenii doskonale wiedział, że ww. fake news nie ma żadnych szans być prawdziwym. Czałajew od samego początku wojny nigdy nie przebywał w bliskiej obecności frontu (oprócz krótkiego epizodu pod sam koniec walk o Mariupol) i jego schwytanie to fantasmagoria o podobnym prawdopodobieństwie co wzięcie do niewoli Kadyrowa.

Powtarza się tu sytuacja z fake newsem o śmierci Magomieda Tuszajewa, dowódcy jednego z pułków czeczeńskiej Rosgwardii którego uśmiercili internauci na bazie informacji od Ukraińców, a który jak na trupa ma się świetnie i regularnie pojawia się w programach informacyjnych czeczeńskiej telewizji oraz nagraniach propagandowych Ramzana Kadyrowa.

Jestem całym sercem za Ukrainą i wszyscy, którzy kolportują takie bzdury powinni wiedzieć, że robiąc to wyświadczają Ukrainie niedźwiedzią przysługę. Każda taka sytuacja to woda na młyn kremlowskich i czeczeńskich propagandzistów, którzy potem mogą swoim odbiorcom wmawiać, że ich wróg ima się tylko kłamstwa bo nie jest w stanie z nimi walczyć i wygrać a podmioty tych bzdur rosną w siłę i tworzą swoją legendę na potrzeby wewnętrzne.

Zawsze dokładnie sprawdzajcie źródła na które powołują się "specjaliści" i nie twórzcie autorytetów z ludzi, którzy nie mają w sobie poczucia odpowiedzialności za to, co publikują i rozpowszechniają, nie wspominając nawet o posiadaniu realnej wiedzy na dany temat. Niestety nie łudzę się, że ten wpis przeczyta chociażby 1/3 osób, które plusowały poprzedni wpis z fake newsem, ale obowiązkiem jest o tym wszystkim napisać.

#rosja #ukraina #wojna #czeczenia
kidnice - Wczoraj ponad 700 osób wyplusowało w gorące fake newsa na temat pojmania pr...
  • 8
@kidnice: Od dwóch dni widziałem te info i wszystkim pisałem, że nie ma żadnego dowodu i dziś też widzę rano u Kadyrowców ten materiał. Dlatego mówię informacje to nie wyścig, trzeba się starać potwierdzić i przerobić materiał a nie tylko bezmyślne kopiuj wklej.
Powtarza się tu sytuacja z fake newsem o śmierci Magomieda Tuszajewa, dowódcy jednego z pułków czeczeńskiej Rosgwardii którego uśmiercili internauci na bazie informacji od Ukraińców, a który jak na trupa ma się świetnie i regularnie pojawia się w programach informacyjnych czeczeńskiej telewizji oraz nagraniach propagandowych Ramzana Kadyrowa.


@kidnice: Daj jakiekolwiek nagrania po 9 marca 2022 w na których jest Tuszajew
@printHelloWorld: nagranie z głównego wydania czeczeńskiego programu informacyjnego CzGTRK Grozny z 27 sierpnia 2022 r. - Tuszajew podczas obejmowania dowództwa nad nowym pułkiem (ok. 08:50) - https://youtu.be/WGJYeSXFGgY

Tych nagrań jest masa, także całkiem niedawne kiedy Tuszajew przesłuchiwał pojmanych ukraińskich nastolatków podejrzewanych o działania dywersyjne.
Tych nagrań jest masa, także całkiem niedawne kiedy Tuszajew przesłuchiwał pojmanych ukraińskich nastolatków podejrzewanych o działania dywersyjne.


@kidnice: panie, jak ja tu kiedyś w podobnym temacie zalinkowałam z 5 czy 6 filmików z Tuszajewem to i tak zostałam zwyzywana od onuc, bo przecież te nagrania są zmanipulowane i sfabrykowane