Wpis z mikrobloga

Mirki kredytowe mądre finansowo, podpowiedzcie, bo mi już ręce opadają.

Kredo hipoteczne w Millennium, 309k +/- parę zł, w tej chwili 10,7% oprocentowanie widoczne w apce w szczegółach kredo. Raty to już prawie 2900 miesięcznie, które na początku wynosiły chyba niecałe 1400..

Widziałem, że ludziom mocno wzrosły raty, ale były to dużo większe kredyty, które początkowo wynosiły już ponad 3k raty. Tymczasem większość osób mających raty rzędu 1k - 1,5k nie dostały tak mocno po dupie - takie odnoszę wrażenie.

Czy Millennium doi klientów jakoś ponad miarę? Ma w tej chwili najgorsze warunki? Warto może się gdzieś przenieść, coś ogarnąć? Już jestem mocno wkur*iony tematem, bo dopiero co było info o spadającym WIBORZE, który przełoży się na parę zł niższe raty (zawsze coś), a u nas ani drgnie (wiem, że Wibor aktualizowany jest co 3/6M, nie wiem w sumie jaki mamy w kredycie szczerze mówiąc).

Jak żyć mirasy?

#kredythipoteczny #finanse #kredyt #stopyprocentowe
  • 7
@dickdiepie: Żeby mieć 10,7% to musisz mieć marże na poziomie ok 3% - nie mniej niż 2,88% przy założeniu, że pechowo aktualizacja WIBOR 6M wskoczyła ci 7 listopada przy maksymalnej wartości 7,82%. Aż tak z ciebie zdarli?

Generalnie ponad 2-krotne wzrosty rat nie są niczym dziwnym, szczególnie w przypadku osób, które brały kredyt 2-3 lata temu, gdy wibor był na poziomie 0,25%.

BTW nie wiesz nawet jaki masz WIBOR?
@witos: @marcpol: @Arkadio88:

Ok sprawdziłem to na szybko, WIBOR 3M 7,51%, marża banku 3,2%.

No generalnie mocno drenują portfel wedlug mnie. Kredyt brany w pandemii, przed startem wszelkich podwyżek itp.

Temat tej marży jest jakiś podejrzany? Tzn. anyway nie wiem czy da się coś z tym zrobić czy jak?

+ Kwestia przejścia na stałą stopę sam nie wiem czy jest dobrym pomysłem. Pewnie jeden rabin powie tak, drugi rabin
marża banku 3,2%.


@dickdiepie: To wysoka marża, ale takie występowały w pewnym okresie przy 10% wkładu własnego. Jedną z możliwości jest przejście na czasowo stałe oprocentowanie w aktualnym banku. Będzie ono niższe od aktualnego. Kolejną jest refinansowanie kredytu, ale najlepiej to zrobić po zakończeniu korzystania z wakacji kredytowych, czyli w czwartym kwartale tego roku. Refinansowanie kredytu już teraz spowoduje, że korzyści odczujesz dopiero za kilka lat. W tej chwili realne oprocentowanie
Widziałem, że ludziom mocno wzrosły raty, ale były to dużo większe kredyty, które początkowo wynosiły już ponad 3k raty. Tymczasem większość osób mających raty rzędu 1k - 1,5k nie dostały tak mocno po dupie - takie odnoszę wrażenie.


@dickdiepie: Co? Licz w procentach - raty mniej więcej 2x w górę względem początkowych.