Wpis z mikrobloga

Cześć Mirki z #bielskobiala
Mam pytanko, od zawsze słyszałam od ludzi z Bielska, że pod miastem ciągną się tunele ceglane. Próbowałam znaleźć coś w necie ale kompletnie nic nie znajduje, co byłoby jakąś wskazówka.

Od różnych ludzi, wiem, że byly na sikorniku, spod teatru idzie pare tuneli (jeden do zamku, drugi gdzieś dalej), do dworca glownego, niektóre aż na Stare Bielsko.
Najwięcej historii o nich było w latach 70. i 80. potem troche ucichło.
Jak mi to znajomi opowiadali pare lat temu, nie miałam tyle odwagi zevy isc i sprawdzić, a teraz nie mam z nimi kontaktu zeby dopytać.
Inne o których opowiadali, maja juz wejscia zamurowane albo zasypane. Na teren zamku, teatru czy hal, wiadomo nie można tak sobie wejść.

Wiecie może o nich cos wiecej i podzielicie się? Albo gdzie są jeszcze jakieś wejsca? Albo jakieś inne historie o nich, bo temat mega ciekawy się wydaje ʕʔ

#kiciochpyta #bielskobiala #bielskobielsko #slask #historia
  • 17
@piegu92 ja właśnie słyszałam od zupełnie różnych ludzi, te same miejsca, opisy, a oni siebie nie znali na pewno.
Tyle że akurat miejsca o których mówili, to zamurowali lata temu ( ͡° ʖ̯ ͡°)
@Dexitaxa słyszałem o tunelach na stare Bielsko, ale raczej zamurowane
Tunel pod stojalowskiego raczej do ogarnięcia, wejście koło kościoła w Białej, wyjście przy moście obok Reksia,
Tunel z ratusza do schronu w parku, raczej nie do ogarnięcia, tak jak zamkowe - w większości zasypane.
O innych tylko słyszałem opowieści dziwnej treści, ale bez konkretów, niestety nie wiem jaki jest stan wejść na tą chwilę.
@Dexitaxa: dwóch jestem pewny, między loftem a kładką nad dworcem głównym (moze byc juz zasypany, ostatni raz tam bylem z 15 lat temu XD) i drugi jest za pizzerią strada verde, jak pojdziesz wzdluz zielonej do konca to w prawo odbijasz na zamknięte przejscie kolejowe, przechodzisz przez tory i jest budynek mały po prawej stronie ze schodami w dół.
luzaks, ale juz na google maps widze ze zasłonili te pokrywy i tak bede pamietal do konca zycia co jest pod nimi bo mnie tam pierwszy raz w zyciu policja spisywała xD
@Dexitaxa: Pracowałem ostatnio przy takim w B-B. Są to stare kanały kanalizacji ogólnospławnej. Średnica to była chyba 100cm więc nie są jakieś duże. Jak coś to dzisiaj część z tych kanałów dalej służy jako deszczowe, a w innych zabudowane są nowe rury kanalizacyjne.
@JayM część zapewne tak, aczkolwiek ludzie robili z tego magazyny, a z niektórych zakładów normalnie dało się przejść tym w inny punkt, w wspomnieniach jest jako wysokie