Wpis z mikrobloga

Czemu wy tak odganaicie od tego #ppk? Przecież oprócz home bias, to jest naprawdę clue inwestowania pasywnego skoncentrowanego na emeryturze:
- złotówka cost averaging (relatywnie niskie wpłaty w miesięcznych odstępach)
- niskie koszty zarządzania funduszu
- wpłaty pracownika, są wspomagane wpłatami pracodawcy, więc nawet jak ktoś nie chce inwestowac w ppk, nie wierzysz te idee, to może co miesiąc wypłacać kaskę i ma podwyżkę (z tym że 30% wpłaty pracodawcy leci na subkonto do ZUS i trzeba płacić ewentualne 19% podatku od zysku ze sprzedaży certyfikatu o ile taki jest).

Jeżeli oferta zostanie powiększona i będzie można inwestować w więcej instrumentów zagranicznych, w szczególności instrumentów zagranicznych przy podobnej cenie za jednostkę oraz koszty zarzadzania pozostaną podobne to ppk moim skromnym zdaniem przebije nawet ike/ikze dla osób, które nie mają wystarczających środków i muszą tracic na prowizji.
#gielda
  • 45
  • Odpowiedz
> O to mam największy żal do poprzedniej władzy i TK, który to przyklepal.

> OFE to był złoty interes dla funduszy inwestycyjnych, które za zarządzanie brały chyba nawet po 8-12% rocznie (...) Natomiast zrobili wiele złego zabierając te środki do ZUS.


@niezdiagnozowany: jak to powinno zostać rozwiązane twoim zdaniem?
  • Odpowiedz
@Happiness: no to w takim razie też nie masz co lokować kasy w funduszach, na koncie w banku, kupować nieruchomości, bo jak będą chcieli to i tak zabiorą, najlepiej wydawać całą wypłatę na ciuchy i żarcie, z naciskiem na żarcie, bo i tak jak będą chcieli to zabiorą.

@monyprintergobrrrr: potrzeba całego procesu ustawodawczego, państwo też ustala jak funkcjonują fundusze, więc równie dobrze będą mogli Ci znacjonalizować Twoje certyfikaty funduszu,.które wykupiłeś.
  • Odpowiedz
@niezdiagnozowany: Ile nocy potrzeba było przejść przez cały „proces ustawodawczy” jak rządowi się spieszyło? Czym były OFE jak nie funduszami? Jak tam idzie grzebanie z Workplace Pensions w UK (odpowiednik PPK)?

Albo innaczej. Wymień jeden długofalowy projekt/system/instytucje państwową starszy niż 20 lat który do dziś dał lepiej zarobić niż akcje/kruszcze/mieszkania/ziemia ( ͡° ͜ʖ ͡°) W sumie nawet nie musi być Polski.

no to w takim razie też
  • Odpowiedz
> sprzedaż jednostek i wypłata.


@niezdiagnozowany: Sprzedaż gdzie? Bo nie jestem ekspertem, ale podaż polskich obligacji wartych 150 miliardów na rynek spowodowałby pewne kłopoty z nadpodażą.

A po drugie trzeba by je wykupić zgodnie z ich zapadalnością. Nie chce mi się szukać danych, ale jak to 150mld to do zapłaty % na niezłą sumkę w przyszłości na ich wykup. A tu zostało zrobione umorzenie ( ͡° ͜ʖ ͡°
  • Odpowiedz
Albo innaczej. Wymień jeden długofalowy projekt/system/instytucje państwową starszy niż 20 lat który do dziś dał lepiej zarobić niż akcje/kruszcze/mieszkania/ziemia ( ͡° ͜ʖ ͡°) W sumie nawet nie musi być Polski.


@monyprintergobrrrr: Poza Polską coś by się znalazło. Roth IRA od 25 lat w stanach działa i pozwala zarobić tyle, co akcje + podatek zaoszczędzić.
  • Odpowiedz
@monyprintergobrrrr:

Ile nocy potrzeba było przejść przez cały „proces ustawodawczy” jak rządowi się spieszyło?


Masz Sejm, Senat i Prezydenta plus ewentualne vacatio legis. Wątpię, że w zamknie się to w jednej nocy ;).

Albo innaczej. Wymień jeden długofalowy projekt/system/instytucje państwową starszy niż 20 lat który do dziś dał lepiej zarobić niż akcje/kruszcze/mieszkania/ziemia ( ͡° ͜ʖ ͡°) W sumie nawet nie musi być Polski.


Przecież ppk jest oparta
  • Odpowiedz
czy przeniesienie tego do ppk ( ͡° ͜ʖ ͡°).


@niezdiagnozowany: ale zostało przeniesione do dziedziczonego subkonta w ZUS. Gdyby wtedy powołano PPK to było by w praktyce to samo. Tylko nie pod sztandarem ZUS

Mnie wychodzi, że rozwiązanie było sensowne, tylko miało czarny pijar i ludzie hejtują. Analogiczny przepadek jak PPK teraz. Mindfuck jak ta sama osoba hejtuje jedno, a popiera drugie ( ͡°( ͡
  • Odpowiedz
@niezdiagnozowany: Ty manipulujesz bo generalizujesz. Wpychasz pieniądze do ręki w programie rządowym na jego zasadach, z jego dopłatami i z jego odpowiedzialnością - i jednocześnie insynuujesz, że to literalnie to samo co kupno nieruchomości na rynku czy akcji u brokera.

Nie, to nie jest to samo, nigdy nie było i nie będzie. Nie dostajesz tych dopłat za darmo.

Ja nie będę Cię przekonywał, zadałeś pytanie to dostałeś odpowiedź popartą argumentami. Będziesz
  • Odpowiedz
@dodo_:

Mnie wychodzi, że rozwiązanie było sensowne, tylko miało czarny pijar i ludzie hejtują. Analogiczny przepadek jak PPK teraz. Mindfuck jak ta sama osoba hejtuje jedno, a popiera drugie ( ͡°( ͡° ͜ʖ( ͡° ͜ʖ ͡°)ʖ ͡°) ͡°)


A czyli mogę wypłacić w każdej chwili środki z subkonta ZUS, które stanowiły środki z OFE. To ja nie
  • Odpowiedz
@niezdiagnozowany: pytanie czy wcześniejsza wypłata w każdej chwili, ile razy się chcę i kiedy się chce to plus a nie minus ( ͡° ͜ʖ ͡°) Edit: z punktu widzenia samego programu, nie marketingu i polityki ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
@monyprintergobrrrr: jeżeli chodzi o co miesięczna wplate, to w jej skład wchodzą: środki od pracownika i pracodawcy, dopłaty od państwa dostajesz za to, że oszczędzasz grzecznie i nie wypłacasz. Chcąc wypłacić pieniądze wypłacasz całą swoją dole, która wpłaciłeś + 70% wpłat pracodawcy minus 19% od zysków kapitałowych (o ile były jakieś zyski), pieniądze od państwa przepadają, więc nie mów, że to są jedynie dopłaty od rządu, bo nie wiesz albo kłamiesz.
  • Odpowiedz
@niezdiagnozowany: zasugerowałem, że nie, i że to może być plus ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Poza tym, w praktyce to było nie do zrealizowania bo przecież dużą część ludzi by się rzuciła po swoje 150mld. Skąd kasa na to by poszła? Wracamy do do tego wyżej - emisja nowych obligacji i dług. Jak byś był u władzy też byś na to nie zezwolił. Możemy sobie mędrkować ( ͡
  • Odpowiedz
@dodo_:

zasugerowałem, że nie, i że to może być plus ( ͡° ͜ʖ ͡°)


Napisałeś także

ale zostało przeniesione do dziedziczonego subkonta w ZUS. Gdyby wtedy powołano PPK to było by w praktyce to samo. Tylko nie pod sztandarem ZUS Mnie wychodzi, że rozwiązanie było sensowne, tylko miało czarny pijar i ludzie hejtują. Analogiczny przepadek jak PPK teraz.


Więc skoro to samo, to pytam się jak mogę
  • Odpowiedz
Plus ja czekam na ustosunkowanie się do tego skąd wziąć tę część ze 150mld na wypłatę ich dla chętnych ludzi
  • Odpowiedz
@niezdiagnozowany:

nie wiesz albo kłamiesz


Zawsze tak kończysz dyskusję z kimś kto ma inne zdanie? Te 2% od pracodawcy i tak dostaję na konto przy B2B bo to dla pracodawcy jeden koszt, nie liczę tego jako dopłaty bo to nie są pieniądze z powietrza.

Ja też tak potrafię - dajesz co roku pół swojej wypłaty do dyspozycji PiSowi za 250zł rocznie. Miło?
  • Odpowiedz