Wpis z mikrobloga

Czemu wy tak odganaicie od tego #ppk? Przecież oprócz home bias, to jest naprawdę clue inwestowania pasywnego skoncentrowanego na emeryturze:
- złotówka cost averaging (relatywnie niskie wpłaty w miesięcznych odstępach)
- niskie koszty zarządzania funduszu
- wpłaty pracownika, są wspomagane wpłatami pracodawcy, więc nawet jak ktoś nie chce inwestowac w ppk, nie wierzysz te idee, to może co miesiąc wypłacać kaskę i ma podwyżkę (z tym że 30% wpłaty pracodawcy leci na subkonto do ZUS i trzeba płacić ewentualne 19% podatku od zysku ze sprzedaży certyfikatu o ile taki jest).

Jeżeli oferta zostanie powiększona i będzie można inwestować w więcej instrumentów zagranicznych, w szczególności instrumentów zagranicznych przy podobnej cenie za jednostkę oraz koszty zarzadzania pozostaną podobne to ppk moim skromnym zdaniem przebije nawet ike/ikze dla osób, które nie mają wystarczających środków i muszą tracic na prowizji.
#gielda
  • 45
@redczek: watpie, że ktoś z mojej pracy korzysta z wykopu, a nawet wie co to jest wykop, a też prawie wszyscy porezygnowali, a tłumaczyłem zachęcałem, zachęcałem też do zakładania ike/ikze do czytania o inwestowaniu pasywnym, a patrzyli jak na jechowego. Potem się obudza z głodowymi emeryturami bez wsparcia odnogą systemu kapitałowego.
via Wykop Mobilny (Android)
  • 9
@niezdiagnozowany: nakłada się na to parę czynników. Przede wszystkim typowy Polak to książkowy przykład efektu Dunninga-Krugera, Ty mu tłumaczysz, pokazujesz dowody, ale on po prostu wszystko wie lepiej. Druga sprawa to (w sumie zrozumiały) brak zaufania do rządu i niechęć do wszystkiego, do czego ten rząd przyłożył rękę. Trzeci problem to historia OFE - mimo, że to zupełnie inny program, na zupełnie innych zasadach, wielu Polaków uważa że na pewno podzieli
prawie wszyscy porezygnowali


@niezdiagnozowany: paanie jakie inwestycje jakie akcje? To hazard i oszukaństwo. Ja rozumiem mieszkania kupować jak ktoś ma pieniądze, ale akcje? Ja teraz za te 100 złotych co miałbym wpłacać na ppk to sobie zakupy na grilla zrobię hehe
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@niezdiagnozowany: z tym OFE, to też chyba nie do końca jest tak, jak się wokół mówi. Nie jestem specjalistą w tej dziedzinie, ale ostatnio zacząłem trochę o tym czytać i im głębiej w ten temat wnikam (kto na tym najwięcej zarabiał, skąd były te pieniądze) tym bardziej uważam, że zamknięcie OFE to najlepsze, co Polacy dostali z tego programu. Oczywiście tak jak pisałem - nie jestem ekspertem, fajnie jakby głos w
@niezdiagnozowany: mnie w pracy udało się przekonać do zwrotów, tylko 1 osobę. Cała reszta zrezygnowała. Nawet miałem prosty kalkulator, który liczył dodatkowy zysk. Żadne argumenty nie pomagały. Internety wiedziały lepiej a nie jakiś kalkulator. Co lepsze nam firma dopłacała ponad te obowiązkowe 1,5
@EdekMoczygeba: OFE to był złoty interes dla funduszy inwestycyjnych, które za zarządzanie brały chyba nawet po 8-12% rocznie, co tylko pokazuje jak na kolanie był robiony "chilijski program emerytalny w Polsce". Natomiast zrobili wiele złego zabierając te środki do ZUS.
@EdekMoczygeba: ofe na samym początku istnienia to jeden wielki scam, fundusze pobieraly rocznie po kilka % wartosci salda, niezaleznie od wyniku portfela. Przez lata sie to zmienialo bo pchali ustawy ograniczające te nienormalne opłaty funduszy. Ale nawet z ograniczonymi opłatami pobieranymi przez fundusze, bylo to dla posiadacza nieopłacalne. Ofe byly oparte zarowno na obligacjach jak i na akcjach. I taki prywatny fundusz pobierał roczną opłatę tylko dla tego, że kupił w
@EdekMoczygeba: pomyliłeś kolejności, bo tutaj przede wszystkim chodzi o to, co zrobiono z OFE i "będziecie leżeć pod palmami". Z kim nie rozmawiałem, to było "nie jestem frajerem, pamiętasz jak było z OFE?" - no i nie trudno im odmówić racji, teraz niby to wszystko wygląda inaczej, to Twoja kasa, ale wystarczy by brakowało na piętnastkę czy inną szesnastkę i zabiorą Ci de facto Twoje pieniądze. Dlatego namawiam chociaż do kupowania
Czemu wy tak odganaicie od tego #ppk? Przecież oprócz home bias, to jest naprawdę clue


@niezdiagnozowany: bo po pierwsze ludzie sie boja powtorki z OFE. Tzn. ze albo panstwo zabierze te pieniadze, albo powie ze skoro masz PPK to ZUS da ci mniej. I inne podobne pomysly.
No i po drugie to nie podoba sie przymus wybierania panstwowego PPK. Panstwo roztwoni twoje oszczednosci na bzdurne projekty a ci zostana obietnice.
@GokuMK:

po pierwsze ludzie sie boja powtorki z OFE.


Nie sposób się nie zgodzić tylko to tutaj inaczej działa.

Tzn. ze albo panstwo zabierze te pieniadze, albo powie ze skoro masz PPK to ZUS da ci mniej. I inne podobne pomysly.


Wypłata co miesiąc i essa.

A zgadzam sie, ze jako idea to PPK jest super a to co napisalem powyzej to po czesci tylko uprzedzenia.


Tu się obaj zgadzamy.
@niezdiagnozowany: Wyciąganie co miesiąc to jedyna bezpieczna opcja w tym programie. Na OFE historia się nie kończy, rządy mają kilkusetletnią historię okradania obywateli z oszczędności. Zmieniają się nazwy, zmieniają się czasy ale nie zmienia się zasada:
1. Powierzasz majątek instytucji w dobrych czasach licząc na zysk
2. Tracisz część lub całość tego majątku z uwagi na „wyjątkowe okoliczności” w złych czasach
3. Pojawia się zupełnie nowa instytucja z hasłem „tym razem