Wpis z mikrobloga

Czy jest tu jakiś mirek obeznany w #pit ? Dostałem od szefa PIT-11, nie mam jeszcze 26 lat więc mogę zrobić sobie zwrot podatku (jestem na UoP). Problem jest bo na PIT11 mam "wypełnione" tylko w punkcie E(97) i w G 109,110, 122. Reszta podpunktów ma same 0,00. Czy w tabelce E nie powinienem mieć jakichś punktów z kosztem przychodu/dochodem zwolnionym od podatku ?

#podatki #ksiegowosc
  • 13
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@Pajonkek: tam masz info ile zarobiłeś i ile zaliczki na podatek wpłacił pracodawca (to masz do zwrotu ale raczej powinno być zero) i ile na ZUS wpłacił. To wszystko przepisujesz (sumujesz z kilku PIT-11 jak masz więcej) i wpisujesz do swojego
  • Odpowiedz
@zibizz1: punkt E w PIT11 mam pusty (same 0,00) oprócz "składki na ubezpieczenie społeczne". W punkcie G mam tylko przychody z stosunku pracy i pokrewnych i jeszcze "składki na ubezpieczenie zdrowotne". To znaczy że nie mam jakiegoś podatku do odliczenie sobie ( ͡° ʖ̯ ͡°) ? Pracodawca nie powinien dawać mi tego podatku "do ręki"?

Piszę tutaj dla tego, że wcześniej widziałem inne PIT11 (nie moje) i
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@Pajonkek: nie operuje na literkwch więc nie wiem co to E i co to G. Pracodawca na bieżąco to liczy i jeśli masz mniej niż 26 lat to nie wpłaca zaliczek. Tak samo jak poinformujesz go że ma ci odliczyć kwotę wolną to też będzie o to pomniejszal
  • Odpowiedz
@zibizz1: Te literki to tabelki w PIT11, wpisz w google np. PIT11 tabela G. Mam mniej niż 26lat, pracodawca nie wpłaca zaliczek na podatek = nie dostanę żadnego zwrotu pomimo tego że jestem na zerowym picie?
Czyli do 26 roku nic nie zyskam z tego "zerowego pitu"?
  • Odpowiedz
@zibizz1: W 2022r dostawałem najniższą krajową 2364zł, nic ponad to. Interesuje mnie czy mogę odliczyć jakiś podatek za tamten rok (skoro nie miałem "dodatku" do wypłaty). Dzięki za odpowiedzi
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@Pajonkek: ale wiesz że od 2022 jest też kwota wolna od podatku 30tys czyli przy najniższej krajowej( po odliczeniu ZUS) i tak nie płacisz podatku. Więc nawet jak będziesz miał ponad 26 to nic nie dostaniesz. Jak widzisz w moim kalkulatorze(jakipit.pl) 2364 to wszystko co dostajesz i nie ma żadnego zwrotu podatku, a zaznaczenie ptaszka PIT 0 przy tej kwocie nic nie zmienia.
  • Odpowiedz
@zibizz1: Czyli od jakiej kwoty mógłbym mieć jakiś zwrot podatku? Wychodziło by na to, że każdy kto ma najniższą krajową i nie ma 26lat nic nie zyska z tego programu?
  • Odpowiedz
@Pajonkek: Hej, musiałeś mnie z kimś pomylić bo na picie to się znam jak na łyżwiarstwie :D Do tej pory wysyłałem goły PIT bo nie musiałem nic zmieniać. W każdym razie mam nadzieje, że znajdziesz odpowiedź na swoje pytania ;)
  • Odpowiedz
@Pajonkek: Co do zasady nigdy nie powinienes mieć zwrotu. Z którego programu? pit zero dla młodych do 26 lat?
przy 3200 brutto pojawia sie 1zł miesięcznie. Czyli jak np masz kolege starszego i zarabiacie po 3200 brutto to Ty za to że masz mniej niż 26 lat dostajesz 1łz co miezsiąc wiecej na konto.
Przy 5000 brutto to ok 2250 PLN rocznie roznicy
  • Odpowiedz
@Pajonkek: PIT zero dla młodych wszedł wcześniej, niż wysoka kwota wolna od podatku. Wtedy osoby starsze na minimalnej płaciły PIT, a młodsze odczuwały zwolnienie.
  • Odpowiedz