Wpis z mikrobloga

Dla uzasadniania egzorcyzmów przywołuje się nieistniejące lub sfałszowane badania naukowe. Np. ks. dr Eugeniusz Derdziuk (egzorcysta) podczas Kongresu Rodziny na UKSW w 2013 r. powoływał się w swoim publicznym wystąpieniu na nieistniejące badania amerykańskiej socjolog Mercedes Wilson. Zgodnie z tymi rzekomymi badaniami wśród małżonków po ślubie kościelnym, którzy wspólnie uczestniczą w niedzielnej Mszy św. i wspólnie się modlą, rozwody zdarzają się tylko w jednym na 1429 przypadków, czyli 0,07%. Podobne wyniki zostały wydrukowane na słynnych billboardach Fundacji Kornice.

Problem w tym, że takie badania nigdy nie powstały. Mimo to są często cytowane w prasie katolickiej przez ostatnie 20 lat. Czasami gazety katolickie odwołują się wzajemnie do siebie jako źródła w tej sprawie, ale nigdy nie podają daty oryginalnej publikacji. Na rzekome badanie chętnie powołują się też inni księża i świeccy, okołokościelni publicyści, jak np. dr Jacek Pulikowski. Nawet ks. Derdziuk w swoim wystąpieniu wspomina, że zapewne te badania cytowano już wcześniej podczas tamtego kongresu.

Jedyna publikacja, którą można uznać za początek tej karuzeli cytowań, dotyczyła ewentualnego związku między stosowaniem Naturalnego Planowania Rodziny a rozwodami. Mercedes Wilson przeprowadziła 505 ankiet, z których wynika, że pary stosujące NPR rozwodzą się 5% rzadziej. Ale sama autorka nie jest przekonana o związku przyczynowo-skutkowym obu tych zagadnień.

Robert Tekieli w programie „Warto rozmawiać” na TVP twierdził, że gdyby przystawić do osoby egzorcyzmowanej maszynę RTG, to byłoby widać materializujący się gwóźdź w jej gardle, zanim go wypluje. Dokładnie taki sam pogląd przedstawił ks. Radosław Rafał (egzorcysta) w telewizyjnym reportażu. Nigdy nie przeprowadzono takiego eksperymentu albo nie udało mi się znaleźć śladu na ten temat. Właśnie na tym polega trudność weryfikacji fałszywych twierdzeń. Podanie zmyślonej informacji bez źródła zajmuje kilka sekund. Udowodnienie, że coś nie istnieje, może zająć kilka dni albo w ogóle nie być możliwe.

#statystyka #naukowcywiary

Jeśli chcesz poznać kolejne ciekawostki z egzorcystycznego świata, zapraszam do obserwowania tagu #egzorcyzmypolskie

Będę tu publikował informacje, które udało mi się zgromadzić podczas prac nad filmem „Egzorcyzmy polskie”. Cały film będzie dostępny 14.01.2023 za darmo na kanale:
https://www.youtube.com/@egzorcyzmypolskie5074
Pobierz
źródło: comment_16732482892tuQHriuP8jdzayHlhoWa2.jpg
  • 207
Robert Tekieli w programie „Warto rozmawiać” na TVP twierdził, że gdyby przystawić do osoby egzorcyzmowanej maszynę RTG, to byłoby widać materializujący się gwóźdź w jej gardle, zanim go wypluje


@pkostowski:

warto dodac, ze Tekieli to jest gosc o ktorym Terlikowski, za czasow glebszego fundamentalizmu niz dzisiaj, ze przy nim jest umiarkowanym wyznawcą ( ͡° ͜ʖ ͡°)
zamiast tego jest "unieważnienie małżeństwa", które jest praktycznie niewykonalne i może odbyć się tylko w kilku przypadkach.


@KaiserBrotchen: generalnie masz rację, ale z tym wyżej nie mogę się zgodzić. Kościelne stwierdzenie nieważności małżeństwa (nie unieważnienie małżeństwa, bo wtedy byłoby uważane za zawarte, a tak nie jest) istotnie, jest możliwe w 12 określonych przypadkach. Ale o ile 11 z nich jest dość konkretna (np. pokrewieństwo, wiek itd), o tyle jeden jest szeroko
powoływał się w swoim publicznym wystąpieniu na nieistniejące badania


@pkostowski: tak samo do dziś kościoły powtarzają na kazaniu historię amerykańskiego filmu o tym jak to znaleziono grób Jezusa w którym był szkielet Jezusa, więc ten nie zmartwychwstał i świat sie skończył bo cośtam.

Tylko taki film nie istnieje, więc mamy fałszywe świadectwo :D I co kilka lat jest to dyskutowane w internetach, w tym na wypoku:

https://www.wykop.pl/link/789967/intrygujacy-film-ktorego-nie-ma/
@pkostowski: Cala procedura egzorcyzmow jest specjalnie tak skonstruowana, zeby osoby ktore nie sa podstawione nigdy nie dostaly sie na egzorcyzm.

Wyglada to tak - rodzice ida do egzorcysty z nastolatka co slyszy glosy i wybucha agresja jak sie ja chce zabrac do kosciola. Egzorcysta, przed przystapieniem, ma obowiazek zweryfikowac czy to aby na pewno jest opetanie a nie choroba psychiczna. W tym celu posyla taka dziewczyne do psychiatry - wybranego przez
Przecież to jak najbardziej możliwe.


@LaurenceFass:

Ja jestem skłonny uwierzyć w te dane.


@Chrok:

jesten skłonny uwierzyć w takie wyniki


@In_thrust_we_trust:

Dane to nie jest kwestia "wiary". Wierzyć albo nie możecie w obcowanie świętych albo boskość Juliusza Cezara, to jest nieweryfikowalne. Natomiast badania albo zostały przeprowadzone i wykazały coś, albo nie. Prawda/fałsz i w pełni weryfikowalne.
warto dodac, ze Tekieli to jest gosc o ktorym Terlikowski, za czasow glebszego fundamentalizmu niz dzisiaj, ze przy nim jest umiarkowanym wyznawcą


@ChrobryLubiBobry: Sam brałem kiedyś udział w spotkaniu z Tekielim zorganizowanym przez znajomych księży. I Tekieli tam mówił, że Władca Pierścieni to zło, a Tolkien odkrywał jakiś demoniczny świat w swoich książkach (czy coś podobnego). Oburzyło to nawet organizatorów, bo bardzo lubili Tolkiena, Silmarilion, etc.
@pkostowski: ty, ale wystarczy wpisać w google i jakiś podrzędny dziennikarz z lewackiego czasopisma znalazł te badania: https://www.salon24.pl/u/therightsofmen/544985,pseudonauka-o-malzenstwach

cytuję:

Na tle przedstawionych dowodów najbardziej prawdopodobnym jest, że chodzi o dokument z 2001 Divorce rate comparisons between couples using natural family planning & artificial birth control autorstwa Mercedes Arzú Wilson


Link oczywiście już wygaszony. Ale szukając w google wciąż można znaleźć ślady i odnośniki:
https://www.lifeissues.net/writers/wils/wils_01naturalfamilyplanning2.html

Jednocześnie "dziennikarz" salonu uważa, że badania nie
Egzorcysta, przed przystapieniem, ma obowiazek zweryfikowac czy to aby na pewno jest opetanie a nie choroba psychiczna.


@Mortimer_Gothic: Mam udokumentowany odwrotny przypadek. Egzorcysta chciał obmacać dziewczynę ze zdiagnozowanymi zaburzeniami dysocjacyjnymi, więc odesłał ją do swojego zaprzyjaźnionego chrześcijańskiego psychologa, żeby wydał przeciwstawną opinię do szpitalnej diagnozy.
wystarczy wpisać w google i jakiś podrzędny dziennikarz z lewackiego czasopisma znalazł te badania


@Bordomir: Jak się uspokoisz i przeczytasz jeszcze raz artykuł, który linkujesz, to zauważysz, że autor pisze dokładnie to samo, co ja, tylko innymi słowami.
tak samo się myli. Siejesz propagandę.


@Bordomir: Proszę o link do badań Mercedes Wilson, które wykazują, że:

wśród małżonków po ślubie kościelnym, którzy wspólnie uczestniczą w niedzielnej Mszy św. i wspólnie się modlą, rozwody zdarzają się tylko w jednym na 1429 przypadków, czyli 0,07%


Wysłałeś mi link do badań nt. metod naturalnego planowania rodziny. To są różne rzeczy.
Mam swoje doświadczenie życiowe.


@Chrok: I to "doświadczenie życiowe" mówi ci, że dane z nigdy nie przeprowadzonych badań są prawdziwe, bo gdyż ponieważ albowiem tak? Aha.

Gdybym ci powiedziała, że prędkość światła w próżni wynosi 20 000 km/s, też byś stwierdził, że to prawda, bo brzmi nieźle? Czy jednak byś gdzieś to sprawdził?