Wpis z mikrobloga

Być może słyszeliście, że egzorcyści spotykają się na wykładach i seminariach w celu podniesienia swoich kompetencji oraz zapraszają specjalistów z innych dziedzin, żeby jeszcze skuteczniej wypędzać diabła.

Jednym z takich specjalistów jest „profesor” Simone Morabito, włoski lekarz psychiatra. Krakowskie wydawnictwo AA wydało jego książkę „Psychiatra w piekle” przetłumaczoną z włoskiego. Autor posługując się autorytetem naukowym potwierdza skuteczność egzorcyzmów. Jego życiorys podany na okładce jest imponujący. Simone Morabito, został przedstawiony jako profesor, wybitny lekarz nominowany do Nagrody Nobla, który zbadał setki przypadków opętań.

W podobnym tonie wypowiadają się o nim inne katolickie źródła. Np. dwumiesięcznik „Miłujcie się!” opublikował co najmniej dwa artykuły, w których zachwala Morabito słowami: „znany i ceniony naukowiec z przeszło trzydziestoletnią praktyką profesorskiej pracy na uniwersytecie”, „profesor Simone Morabito należy do najwybitniejszych włoskich psychiatrów”. Autorem obu tekstów jest ks. Mieczysław Piotrowski TChr, redaktor naczelny tego czasopisma.

Morabito prowadził wykłady specjalnie dla egzorcystów, również Polaków. Ks. Aleksander Posacki SJ, znaczący autorytet w środowisku polskich egzorcystów, pisze w książce o tym, że uczestniczył w takich wykładach i zachwala „profesora”.

W rzeczywistości nie jest znana żadna praca naukowa Simona Morabito. Wiadomo natomiast, że w 1997 r. został skazany na 4 lata więzienia oraz pozbawiony prawa wykonywania zawodu psychiatry za uwięzienie swojej pacjentki Cristiny Monti. Podawał jej silne środki psychotropowe, a kobieta przy próbie ucieczki złamała nogę. Proces sądowy opisywano w Corriere della Sera. Ponadto Morabito chwali się certyfikatami, które są scamem (skan w załączniku). Jedynym warunkiem ich otrzymania jest płatność.

Mój kolega zwrócił uwagę na to, że „znany i ceniony naukowiec” nie ma żadnej publikacji dostępnej na PubMedzie. Prosił redakcję „Miłujcie się!” o sprostowanie ws. fałszywie przypisanego tytułu profesora. List został zignorowany. Później pisał o tym na zamkniętej grupie czytelników na Facebooku, gdzie również udzielają się redaktorzy czasopisma. W efekcie został zbanowany, a sprostowanie nie ukazało się do tej pory. Wspomniane artykuły wciąż znajdują się na stronie internetowej czasopisma.

Jeśli chcesz poznać kolejne ciekawostki z egzorcystycznego świata, zapraszam do obserwowania tagu #egzorcyzmypolskie

Będę tu publikował informacje, które udało mi się zgromadzić podczas prac nad filmem „Egzorcyzmy polskie”. Cały film będzie dostępny 14.01.2023 za darmo na kanale:
https://www.youtube.com/@egzorcyzmypolskie5074
Pobierz pkostowski - Być może słyszeliście, że egzorcyści spotykają się na wykładach i semina...
źródło: comment_16731652836oojwa9IaedhhhOXAFKiXQ.jpg
  • 75
skąd zaintereowanie tematyką? Tak po prostu czy jakieś osobiste albo rodzinne historie z tym związane?


@oslet: 1. Poznałem blisko osobę, która została bardzo skrzywdzona przez egzorcystów. Stawką jest to, że jeśli tego szaleństwa nie powstrzymamy, to w końcu ktoś zginie zamęczony przez egzorcystów lub doprowadzony do samobójstwa.

2. Cześć z tych osób, które opisuję znałem osobiście i wk**wiła mnie ich hipokryzja. Np. wspomniany ks. Piotrowski próbował mi siłą odebrać mikrofon jak
pkostowski - > skąd zaintereowanie tematyką? Tak po prostu czy jakieś osobiste albo r...
@pkostowski: Dawno, dawno temu, w czasach, gdy nie było WIFI, odbylem rozmowę o opetaniach i egzorcyzmach z pewnym człowiekiem, który zapewniał, ze to prawda i wszystkie przypadki są konsultowane z psychiatrami. Jako nastolatek zacząłem szukać w internecie różnych źródeł o tym i znalazłem stronę z świadectwami opętań. Zacząłem czytać te świadectwa i poświęciłem na to kilka wieczorów. Niestety, ale te świadectwa nie zawierały informacji o konsultacji z psychiatra, tylko co najwyżej
@solutio7: mistrzu, ale ta twoja strona pokazuje nominacje tylko do 1963 roku. A liczba plusów pokazuje jak łatwo manipulować wykopków, którzy nawet nie sprawdzą wiarygodności tego co ktoś pisze ;)