Wpis z mikrobloga

#ukraina #ukrainainfo #aryoconcent #rosja #wojna

https://kresy.pl/wydarzenia/kolomyja-swietuje-urodziny-bylego-upowca-ktory-mial-wydac-rozkaz-wymordowania-polskich-wsi/

Miasto Kołomyja na Ukrainie oficjalnie świętuje 100. urodziny Myrosława Symczycza, byłego członka OUN-UPA o pseudonimie „Krzywonos”, który miał wydać rozkaz wymordowania ludności polskiej we wsi Pistyń w województwie stanisławowskim. Symczycz na Ukrainie cieszy się sławą „bohatera” walki narodowowyzwoleńczej, a w Kołomyi ma już swój pomnik.
Pobierz szczebrzeszyn09 - #ukraina #ukrainainfo #aryoconcent #rosja #wojna 

https://kresy....
źródło: comment_16729178128kENFplYs95c6uCxMz6V9Q.jpg
  • 13
@NoweWytyczne: IPN umorzył sprawe.

Pion śledczy IPN (Oddziałowa Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu we Wrocławiu) do 2012 roku prowadził śledztwa w sprawie ludobójstwa popełnionego przez ukraińskich nacjonalistów na Polakach na terenie powiatów śniatyńskiego i kosowskiego, w tym w sprawie zbrodni w Trójcy. Oba śledztwa umorzono w latach 2015-2016 z powodu niewykrycia sprawców
@szurszur Nawet jeśli, dalej był członkiem zbrodniczej organizacji, która niewątpliwie była UPA. W takim układzie, możemy czcic bohaterów Waffen-SS, którzy walczyli na froncie wschodnim z ZSRR, a jednocześnie tak się złożyło, że nie zabili żadnego Polaka bo ma terenach Generalnej Gubernii akurat nie przebywali ()
Nawet jeśli, dalej był członkiem zbrodniczej organizacji, która niewątpliwie była UPA.


@NoweWytyczne: I to jest powszechne przekonanie? Mam na myśli powszechne wsród hisotyrków poza Polska i Rosją. Jakies kraje ją uznały za zbrodnicza? Wiem, że Rosja. Które jeszcze?
Oba śledztwa umorzono w latach 2015-2016 z powodu niewykrycia sprawców


@szurszur: @siemankooo:

Stowarzyszenie powołało się na sowieckie dokumenty, które ujrzały światło dzienne w 2020 roku. Są to materiały powojennej sprawy karnej Symczycza, z których ma wynikać, że będąc dowódcą czoty (plutonu) w sotni UPA „Moroza” wydał rozkaz wymordowania polskich mieszkańców wsi Pistyń w powiecie kosowskim województwa stanisławowskiego. „Krzywonos” jednocześnie zagroził swoim ludziom śmiercią w razie okazywania miłosierdzia. Według jednego
Nawet jeśli, dalej był członkiem zbrodniczej organizacji, która niewątpliwie była UPA. @NoweWytyczne: I to jest powszechne przekonanie? Mam na myśli powszechne wsród hisotyrków poza Polska i Rosją. Jakies kraje ją uznały za zbrodnicza? Wiem, że Rosja. Które jeszcze?


Rozumiem, że preferujemy germanskie podejście, gdzie to prawo wyznacza moralnosc. Jeśli ktoś byl w organizacji, która z zimna krwią zamordowała tysiące cywili w imię jakieś nacjonalistycznej i #!$%@? ideii, to dla mnie zarówna
@oydamoydam: Wiadomo jaka jest wiarygodnosc tych dokumentów? Rosjanie wrzucaja od paru lat podobne ''odtajnione'' dokumenty ( w wiekszsci przypadków znane i zbadane od dawna) z tezami, że polskie podziemie to zbrodniarze i sojusznicy nazistów. U nas cała prawica borni wykletych, twierdząc, że komunisci celowo manipulowali śledztwem aby pogrążyć polskich patriotów, a w sprawie Ukrainców już śledztwa NKWD i sądy sa rzetelne. To jest do zbadania dla fachowców.
Dla zachodnich historyków temat UPA jest marginalny, po wojnie ta organizacja była im na rękę jak wszystko, co miało rozsadzic ZSRR od środka.


@NoweWytyczne: Dla zachodnich historyków to jest temat marginalny, bo blok wschodni był wyjątkowo zamknięty na zachodnich historyków. I nadal jest.

Na Zachodzie raczej niewielu było świadomych walk na Ukrainie. Albo w Polsce. A do 1949 relacje aliancko-sowieckie były neutralne. UPA w tamtym okresie już praktycznie nie istniała.

U