Wpis z mikrobloga

Tak sobie czytam i czytam te newsy CESowe i kolejny raz zawiodłem się ceną 13-generacji. Imo w ogóle nie warto teraz w to iść.
Martwi też nowa polityka cenowa gigantów - obniżki są czasowe, później ceny wracają do normy, a na miejsce starych niższych cen wchodzą gorsze produkty. Tak to miało miejsce w grudniu w przypadku wielu procków AMD - taki choćby 5700X wrócił już do poziomów ponad tysiaka... podobnie jak niemal wszystkie Zen4, które jak widzę trochę odbiły do góry. Dorze, że przynajmniej taki Ryzen 5 7600 bez X nie będzie jakoż znacząco gorszy. Gorzej, że dużo tańszy niż 7600X w najlepszych promocjach też pewnie nie będzie...

No ale przejdźmy do najbardziej ekscytującej rzeczy #amd #zen #ryzen #x3d
No luksus z tymi nowymi #zen 4 X3D. W sumie poczekamy na testy, ale jak narazie brzmi to eleganko i wygląda zacnie. Myślę, że będzie nowy król wydajności i nawet 13900KS tu nie pomoże. Wygląda na to, że ci którzy wybrali AM5 wygrali życie ( ͡° ͜ʖ ͡°)


Oczywiście też tanio nie będzie, ale tu ma to uzasadnienie.
W każdym razie taki mały szczegół, którego chyba jeszcze nikt nie wyłapał.

Ryzen 9 7900X3D i 7950X3D mają ten swój wysoki boost - do 5.6-5.7GHz
Ryzen 7 7800X3D ma za to tylko do 5GHz ( ͡° ʖ̯ ͡°)
Niby dziwne, dopóki nie zerkniesz na specki czy jakieś głębsze informacje.

Wygląda mi na to, że w takich 7900X3D i 7950X3D jeden CCD będzie "normalny", zatem będzie boostował wysoko jak przystało na wszystkie ZEN4, a drugi będzie z dodatkowym cache. Zresztą właśnie to widać na renderach, czy tam fotkach gołych rdzeni.
Zatem ten drugi CCD będzie chodził wolniej, do tych powiedzmy 5GHz - dokładnie tak jak w jednym CCD od 7800X3D. Właśnie dlatego ten najtańszy model ZEN4 X3D

Znane są problemy z przełączaniem między różnymi CCD w niektórych grach, co czasem powoduje spadki wydajności, dlatego sam się zastanawiam czy AMD opracuje jakąś metodę na płynne przejścia z szybkich rdzeni na te wolne, ale z większym cache. A może ten cache jest współdzielony. Tego nie wiem i to największa niewiadoma. AMD niestety nie jest znane z szybkiego rozwiązywania takich problemów, więc może być różnie, no ale trzymamy kciuki!
W każdym razie tym razem Ryzeny 9 mogą być lepszym wyborem do gier niż tradycyjnie ośmiordzeniowe Ryzeny 7.
To jest postęp i bardzo fajnie widzieć coraz to nowe, takie rozwiązania wchodzące na rynek.
Tu jestem mocno podekscytowany!

#majk3lskladapcty #pcmasterrace
  • 7
  • Odpowiedz
@majk3l: Wszystko zależy od momentu zakupu. Jak kupowałem kompa w połowie listopada to za i7 13700k zapłaciłem 2049 zł, porównywalny Ryzen 9 7900X kosztował 3000. Musiałbym chyba być niespełna rozumu, żeby wtedy pójść w AMD. Potem ceny AMD dosłownie runęły i teraz można się zastanawiać. Tak samo ceny DDR5, które w miesiąc spadły o 30%, a ma to duży wpływ na opłacalność AM5.
  • Odpowiedz
@PBuzz: no tak, podatek od nowości jest zawsze i wszędzie ( ͡° ͜ʖ ͡°) Dobrze wybrałeś w tamtych warunkach. Teraz nieco się zmieniło.
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@majk3l: dla _przeciętnego Kowalskiego _ imo 13 generacja bardzo spoko - za tysiaka masz już 13400f z mieszanymi rdzeniami, a za 1500 jeden z najlepszych procesorów do gier - 13600KF. Oczywiście, dla maniaków zmieniających co chwilę procesor AM5 bardziej się opłaci - ale to raczej niewielki % użytkowników, większość zmienia procesor najwcześniej po 5-6 latach
  • Odpowiedz
@ZlodziejBilonownic: czy przecietny kowalski potrzebuje wiecej niz 2/4 rdzenie, co dopiero te smieszne mniejsze rdzenie intela? co innego gracze ale tutaj tez jakies hyperthreading, wiecej niz 6 rdzeni tez jest niepotrzebnie jesli ktos nie streamuje, nie bawi sie w obrobke wideo skoro mowa o przecietnym kowalskim.
  • Odpowiedz