Wpis z mikrobloga

Będę robił w domu o sporym metrażu sieć wlan i zastanawiam się jak to rozwiązać.
AP będzie minimum 5 sztuk, każdy podpięty kablem do switcha.
Czytałem że można nadać jedną nazwę i hasło dla każdego AP ale wykonanie tego na tanich tplinkach wiąże się z możliwością ich przeciążenia i podczas poruszania się osoby z urządzeniem może przerwać transmisję.
Z kolei użycie unifi niby likwiduje te problemy ale koszt jednego AP to około 600 zł.
Czy może dać inną nazwę sieci na każdym AP?
Jak macie to u siebie zrobione? Lub jak zrobić to dobrze i tanio? ʕʔ

#siecikomputerowe
  • 14
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@slavkowsky: mam zrobione 3 tplinki archer c6, wszystkie mają te same nazwy/hasło. Działa to całkiem nieźle a przełączanie zależy od urządzenia, np. laptop przełącza bez problemu nic nie rwie, a telefon czasem się gubi pomiędzy AP
Lub jak zrobić to dobrze i tanio?


@slavkowsky:
Chyba się nie da tanio i dobrze. Moje propozycje:
1. Kupić 5 AP (5x500zł), switch POE (1200zł) i kontroler (500zł). Kontroler będzie zarządzał przełączaniem się pomiędzy AP. Tak działa Unifi, chociaż ja polecam TP-Link OMADA (działa bez chmury). Switch POE przydaje się, bo nie trzeba ciągnąć prądu do AP. Tak samo do kamer POE też nie trzeba dociągać prądu.
2. Kupić 5 AP/ruterów
Na forach odradzali ludziom mesh bo to niby rodzaj repeaterów. Prawda to?


@slavkowsky:
@crazy_wolf: Tak podstawą mesh jest inteligentny repeater który sam decyduje z którego AP ma brać sygnał. Jeżeli chodzi o wydajność, to:
* Te dobre maja osobne anteny do komunikacji "pomiędzy AP" i "komunikacji AP - telefon/tablet/laptop/itd". Częstotliwość 5Ghz ma więcej kanałów, wiec spadku wydajności aż tak nie widać. Ale to te droższe i lepsze Mesh.
* Często
@slavkowsky: jeżeli mieści Ci się to w budżecie, to bierz ubiquiti LR w mesh z jednym ssid i to będzie ostatnio raz kiedy będziesz musiał dotykać tematu wifi. Przerabiałem u siebie i przerabiałem drugi raz u rodziców, to były zdecydowanie dobrze wydane pieniądze.
Kontroler będzie zarządzał przełączaniem się pomiędzy AP. Tak działa Unifi


@rama88: w rozwiązaniach enterprise (np cisco) tak. w przypadku unifi, kontroler nie zarządza rozrzucaniem urządzeń między ap. kontroler zbiera ci statystyki + daje opcję skonfigurowania guest portalu. jezeli tego nie potrzebujesz, mozesz go wylaczyc po skonfigurowaniu ap