Wpis z mikrobloga

Planuje zrobic wstępne wyceny pomp ciepła. Aktualnie nowo budowany dom. Z kalkulatora wychodzi mi okolo 7kW zapotrzebowania na cieplo z CWU.
Polecacie pompy powietrze- woda czy gruntowe?
Grunt gliniasty/torf, na dzialce dodatkowo maly staw.
Dużo miejsca na kolektor poziomy.
Polecacie jakieś firmy z pomorskiego?
#pompaciepla #budowadomu
  • 32
@Faskar: Na stronie Nibe są dane kontaktowe do instalatorów. Ale zobacz u innych producentów.

Z ciekawości mam porównanie Nibe - Buderus. W Nibe dużo lepsze sterowniki moim zdaniem i większe możliwości konfiguracyjne i dostosowanie pod siebie. Z gruntowych masz jeszcze Viessman i polski Gejzer. Ale nie znam.
Dzięki sprawdze to nibe


@Faskar: Mam Nibe 3 rok. Ale skusiłem się, bo mam dwóch znajomych co mają Nibe - 10 lat i 5 lat i zero problemów. I wszyscy ten sam model F1245 :) Sprawdza się jak widać bez zarzutów. Kolega ma od tego sezonu Buderusa, ale też zero problemu.

Poza tym mając gruntową pompę zrobisz praktycznie bezkosztowe pasywne chłodzenie domu. Warunek - ceramika lub panele winylowe na podłodze.
F1245

Też mam taka 10kW ale emalia
240m odwiertów

było montowane w 2017
15600 odwierty(to była wtedy jdobra cena)
30k z hakiem pompa na promocji
8k montaż z duperelami, projekt prac wiertniczych itp

@Faskar:
samo ciepło wychodzi 6,3 kW


@Faskar: ciekawe czy znajdziesz tak małą PC gruntową.

A roczne zapotrzebowanie na energię? Bo wiesz, żeby się nie okazało, że dla 500 zł rocznie oszczędności, wywalisz 20k więcej na gruntową.
@kuncfot: roczne z tego wychodzi 14 kWh. Niby dofinansowanie 21 tys z mój prąd powinno wskoczyć, wiec cenowo pewnie wychodzi podobnie. Zależy jak wyjdzie kolektor poziomy, bo tutaj moge przy oszczędzić na koparce i ziemi. Tylko mało wykonawców
ciekawe czy znajdziesz tak małą PC gruntową.


@kuncfot: Mówisz i masz ;)
https://www.nibe.eu/pl/pl/produkty/pompy-ciepla/gruntowe-pompy-ciepla/f1245

wywalisz 20k więcej na gruntową.


@kuncfot: Minus większe dofinasowanie. Wszyscy mówią, że gruntowa taaakaaa droga. Weźcie wyceny i porównajcie. Na powietrznych instalatorzy jadą na mega marży. Sąsiad chciał właśnie powietrzną, a skończył na wspomnianym Buderusie. Różnica finalnie po odliczeniu dofinansowania poniżej 10k PLN. A w gratisie (pomijając koszty eksploatacji) masz pasywne tanie chłodzenie (można też połączyć to