Wpis z mikrobloga

A pomyśleć że to takie ładne było zanim je ruszyli.


@sylwke3100: Podobno w czasach PRL z lenistwa nie burzyli starej fasady i jest ona schowana za tym betonowym klocem, więc może nie wszystko stracone. Jakieś 10 lat temu był pomysł budowy galerii Stara Palarnia, ale inwestor się wycofał, bo chciał połączyć kompleks z zabytkową rzeźnią, którą przestępcy wspólnie z urzędnikami doprowadzili do ruiny.
haha w ogóle o teraz zobaczyłem że cudowne BzBWI na zielono pomalowali żeby się wtopiły w tło xDDD


@Don_kiszot: Tak, tam według projektu miało być dużo więcej zieleni niż jest obecnie. Cały rynek ma fajnie zorganizowany system automatycznego nawadniania, więc warunki do rozwoju roślinność ma.

@unfolding: W ogóle mam wrażenie czasem, że większość Polaków myśli, że Rosjanie zmuszali Polskę do niszczenia własnych zabytków. Że odpowiada za to jedynie socjalistyczna ideologia przyniesiona wraz z bagnetami. Już nie wnikam w zniszczenia wojenne, które również często są wyolbrzymiane.

Pomijając kwestie zwykłych oszczędności (łatwiej coś skuć niż wyremontować) to modernizacji dokonywali najczęściej polscy przedwojenni moderniści, funkcjonaliści i brutaliści. W Niemczech przed i po wojnie te style również występowały, np. modernizm
Skąd bierzesz te wszystkie informacje o PRL? Ratusz przeszedł przebudowę w RP w 1929 r. Tu zdjęcie z okresu wojny:


@Tytanowy: Błędnie założyłem, że przebudowa miała miejsce dopiero po wojnie. Mój błąd. Nie zmienia to jednak faktu, że do elewacji ratusza dobrały się szkodniki a tego typu "ujednolicenia" i bezpowrotna destrukcja sztukaterii były na porządku dziennym w Polsce Ludowej.
@Klopsztanga: szczerze to Chorzów powinien myślę o wyburzeniu tego wiaduku , budowie tunelu i przywróceniu zabudowan z tego obrazka. Koszty były by gigantyczne, ale za 20-25 lat to miasto było by znów miastem a nie kurnikiem