Wpis z mikrobloga

Jan Stulejko i jego sławny obraz pt. Janusz a właściwie Janusz w czasie domówki Petrusa w Polsce B, woj. podlaskim wobec straconej sprawiedliwości

Dzieło przedstawia Janusza, błazna rodzin polskich z XXI wieku.

Postać jest pryma sort oświetlona. Znajduje się z dala od zgiełku zabawy toczącej się w salonie w domu z czasów gierkowskich. Twarz Janusza to autoportret wszystkich stereotypowych Januszy. Maluje się na niej niepokój, niesprawiedliwość jakby Janusz przewidywał, co stanie się z jego antagonistą synem, chytrusem Petrusem wtedy gdy w szkole zadadzą mu do przeczytania Antygonę. Wie, że przeczytanie Antygona™ skończy się dla niego bezpowrotną drogą do WIRU. Za oknem widać siedzibę Wykopu na ul. Grodziska 8, 60-363 Poznań, otwartej w godzinach 6-17 od poniedziałku do piątku.

Drugi plan to chór Januszów ©. Wnikliwy obserwator może dostrzec nieszczęśliwe miny gości jak i również grziba i pleśń na ścianie. Obraz malowany w wąskiej, ściemnionej gamie barwnej, z której odznacza się gorąca czerwień, ogólnie są to ugry, wszelkiego rodzaju brązy, ciemne zielenie oraz głównie czernie. Kompozycja na obrazie jest statyczna, postać Janusza zdaje się nie poruszać, trwa w smutku i melancholii, permanentnym zamyśle. Efekt ciągłości czasowej autor uzyskał dzięki wprowadzeniu do obrazu części zabawy balowej.

#konkursnanajbardziejgownianymemznosaczem #sztukadlasprawiedliwych #gownowpis
Pobierz
źródło: comment_1672436049HUmd4LWY66CB2WRsLtxScZ.jpg