Wpis z mikrobloga

2894 + 1 = 2895

Tytuł: Billy Summers
Autor: Stephen King
Gatunek: kryminał, sensacja, thriller
Ocena: 8/10
ISBN: 9788382342154
Tłumacz: Tomasz Wilusz
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Liczba stron: 608
Forma książki: książka
Billy Summers to były snajper, który po opuszczeniu wojska zajął się morderstwami na zamówienie. Dostaje zlecenie, znajduje ofiarę i przy użyciu karabinu snajperskiego ją eliminuje. Mówi, że zabija tylko złych ludzi, a jest w tym świetny, zawsze jakimś cudem udaje mu się uniknąć złapania, zabija ofiarę, i najzwyczajniej w świecie znika. Poznajemy go w momencie, kiedy w małym miasteczku podejmuje się zadania, które ma być ostatnim w jego karierze, po jego wykonaniu ma zamiar jak zawsze rozpłynąć się i żyć z zarobionych pieniędzy. Jednak to zadanie różni się od innych, nie jest jasne, kiedy cel pojawi się na miejscu, więc czeka go pewien czas spędzony pod przybranym nazwiskiem, musi wtopić się w tłum i stać się częścią otoczenia. Billy oprócz ukrywania się pod przybranymi nazwiskami inną osobę udaję też przed swoimi zleceniodawcami, mają go oni za niezbyt rozgarniętego i nieszczególnie bystrego, jednak przy tej akcji ma okazje stać się trochę bardziej sobą.

Znacie tę pastę o książkach Stephena Kinga? Tą mówiącą o tym, że wszystkie książki tego autora są takie same, pełno w nich zbędnych opisów tego, co Dżon Korniszon jadł na śniadania i tego, jak wygląda życie na prowincji. Jedyną różnicą między pastą, a tą książką jest to, że jest kryminałem/thrillerem więc nie ma wielkiego zła z zaświatów.
Właśnie za ten klimat uwielbiam książki Stephena Kinga, te szczegółowy opis postaci, wspominania z każdej zatęchłej dziury, psychologiczne podejście do bohaterów, to wszystko jest w książce. Nie jest to literatura wysokich lotów, poszczególne motywy znamy z setek innych dzieł, ale czyta się bardzo przyjemnie, czytelnik, mimo że podświadomie wie czego się spodziewać, czyta z zapartym tchem.

Książka pod wieloma względami przypomina Dallas '63 tego autora, jednak jest od niej sporo gorsza.

#bookmeter #stephenking #kryminalbookmeter #sensacjabookmeter #thrillerbookmeter
Pobierz Tosiek14 - 2894 + 1 = 2895

Tytuł: Billy Summers
Autor: Stephen King
Gatunek: krymina...
źródło: comment_1672244725h3HZrz9b48Wn0dpweQztOZ.jpg
  • 1
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@Tosiek14: moim zdaniem King potrafi swoją grafomanię i te zbędne opisy zebrać tak, by z tego obraz czegoś powstał, osoby, miejsca. Przy wielu autorach tego typu zabiegi kończą się poczuciem marnowania czasu, u Kinga takiego odczucia nie znam. Nie jest to dla mnie super hi-fi pisarz, ale jeśli mam chęć na lekką literaturę, to na Kingu nie przejechałem się jeszcze.