Wpis z mikrobloga

via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
Mam krzywo wyrośniętą prawą dolną ósemkę , która ma dodatkowo ślady próchnicy( ͡° ʖ̯ ͡°)

Dentysta polecił mi konsultację z ortodontą, który powiedział, że on sam by ją usunął, ze względu na jej niekorzystne położenie pod kątem czyszczenia(utrudnia też czyszczeniem siódemki). Jeśli jednak będę o nią wyjątkowo dbał, to nie ma konieczności wyrywania.
Powiedział też, że jeśli ją usunę to trzeba będzie w przyszłości usunąć też górną ósemkę, która urosła prawidłowo i nie ma z nią w tym momencie problemów.
I teraz pytanie, wyrywać, czy leczyć. Bo rozumiem, że jeśli wyrwę najpierw dolną ósemkę, później górną, to w przyszłości trzeba będzie też wyrwać kolejne dwie, dla symetrii( ͡° ʖ̯ ͡°)
Chciałbym po prostu poznać argumenty za i przeciw od kogoś, kto ma wiedzę na ten temat.
Przyznam, że boję się tego wyrywania, zwłaszcza jeśli ma dotyczyć 4 zębów( ͡° ʖ̯ ͡°)
No chyba, że zostawienie dwóch zębów mądrości po jednej stronie wchodzi w grę?

#stomatologia #dentysta #medycyna #osemka #zeby
Pobierz bmstr - Mam krzywo wyrośniętą prawą dolną ósemkę , która ma dodatkowo ślady próchnicy...
źródło: comment_1672222814oGmmLjDyp46X8AnEJqSJ6m.jpg
  • 16
@bmstr:
Symetria prawo lewo raczej bez znaczenia (ale zapytaj eksperta). Tylko gora dol ma, bo gorny zab traci podparcie przy zamknietej szczece.
Jesli sie da prostowac latwo - prostuj. Jak nie - wyrywaj. Ja przez krzywa 8 stracilem 7 i 6, wiec brak trzech zebow zamiast jednego :/ bo nadal rosla i pchala 7, ktora zmiazdzyla 6: pewnego dnia zab po prostu pekl podczas jedzenia.
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@taju:
oj, przykro mi, tego wolałbym uniknąć ( ͡° ʖ̯ ͡°)
Ortodonta powiedział, że prostowanie w przypadku mojej ósemki nie ma sensu - byłby to długi i niewspółmierny do korzyści proces. Z drugiej strony w moim przypadku nie ma wpływu na ułożenie innych zębów(przynajmniej pod kątem estetyki)
@bmstr: skoro ekspert ci mowi, to ewentualnie skonsultuj z innym jesli masz watpliwosci (a nie na wykopie). Jesli twoja 8 nie pcha 7 to masz szczescie. Ja go nie mialem, a nikt mi nic nie powiedzial nigdy o tym wczesniej, bo bym rwal 1 plus potem gorny, a nie 3 zeby.
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@taju: ekspert doradził usunięcie, chociaż powiedział, że ostatecznie to moja decyzja i mogę funkcjonować z tak wyrośniętą ósemką.
Dlatego chciałem jednak zapytać się większej ilości osób i przeanalizować za i przeciw.
zwłaszcza, że nie podoba mi się trochę wizja wyrywania 3 "dobrych" zębów ( ͡° ʖ̯ ͡°)
@bmstr: zostawianie tego to jest risky business, zrobi Ci się tam kieszonka i będziesz musiał wywalić ósemkę, ale w pakiecie ze zgniłą od korzenia siódemką. generalnie nie chcesz mieć w jamie ustnej miejsca, którego nie jesteś w stanie doczyścić, a w które może wejść jedzenie i być pożywką dla bakterii

jak to wygląda klinicznie w jamie ustnej, ile tej ósemki jest nad dziąsłem?

dodatkowo do sprawdzenia prawa dolna szóstka (powierzchnia OD
@bmstr: te po lewej stronie są do usunięcia. Nie spelniają żadnej funkcji, bo się nie kontaktują normalnie. Te po prawej (twojej prawej) mogą zostać, nie ma problemu z tym że z jednej będziesz miał po 8 zębów, a po drugiej po 7.
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@SkrytyZolw: dzięki za opinię( ͡° ͜ʖ ͡°)
To mnie trochę uspokoiło. Właśnie jeszcze doczytałem że nie trzeba będzie usuwać wszystkich czterech.
Rozumiem, że jak usunę tego na dole, to ten u góry zacznie bardziej wystawać i mnie boleć?
Rozumiem, że jak usunę tego na dole, to ten u góry zacznie bardziej wystawać i mnie boleć?


@bmstr: jeśli do tej pory w zwarciu te zęby nie miały ze sobą kontaktu to usunięcie dolnej nie wypłynie na górną. pamiętaj żeby poobczajać kwestie ewentualnej próchnicy jak pisałem wyżej
@bmstr: będzie się biernie wyrzynać, psuć i będzie Ci go ciężko myć. Poza tym do niczego się nie będzie przydawać.

Pomyśl o jakimś nakładzie ceramicznym albo koronie na tą szóstkę, tak rozległe wypełnienie ma małą trwałość, 2-3 lata i trzeba wymieniać.
Pomyśl o jakimś nakładzie ceramicznym albo koronie na tą szóstkę, tak rozległe wypełnienie ma małą trwałość, 2-3 lata i trzeba wymieniać.


@SkrytyZolw: a duże wypełnienia MOD (jako jedno połączone na powierzchni żującej) w przedtrzonowcu (piątka) też się szybko posypią? bo w sumie już 4 lata mam i strach się bać w takim razie. chyba żadne nakłady w grę nie wchodzą bo od obu stron ząb zniszczony od próchnicy na stycznej
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@SkrytyZolw:

będzie się biernie wyrzynać, psuć i będzie Ci go ciężko myć. Poza tym do niczego się nie będzie przydawać.


Nawet jeśli będę o niego wyjatkowo dbał? Czy ósemki są mniej wytrzymałe niż inne zęby?

Pomyśl o jakimś nakładzie ceramicznym albo koronie na tą szóstkę, tak rozległe wypełnienie ma małą trwałość, 2-3 lata i trzeba wymieniać.


To doradziła mi dentystka ostatnio - onlay się to nazywało o ile dobrze pamiętam.
Jej
@bmstr: nie dasz rady o nią dbać jak należy. Poza tym tak po co Ci ona? Przecież i tak nią nie gryziesz, do niczego Ci się nie przydaje.

To ma rację i warto jej posłuchać. Zęby z każdą brakującą ścianą tracą dużo na wytrzymałości.
@bmstr: Jeśli nie boli zostaw ją w spokoju. Wszyscy dentyści szaleją jak widzą krzywą 8. Jeszcze wyrywają dla zachowania symetrii, przypominają mechanika samochodowego który jeszcze wymienia dodatkowe elementy by cene za wizytę podnieść.