Wpis z mikrobloga

@ruda_stuleja: Nie widzę nic złego w tym, że nazewnictwo może pochodzić z kręgów związanych z łowiectwem. Ma to swój urok. Nie musimy papugować z zachodu.

Monitoring dużych drapieżników w Polsce? Niedźwiedź, wilk i ryś? Trzy gatunki raptem.

Anglicy oprócz overhair i undehair używają też pojęcia guard hair i ground hair:

Żeby coś uznać za "100% fur", włosie powinno się składać z warstwy okrywowej i podszerstka, że pozwolę sobie użyć polskiego nazewnictwa.
@xer78:

Nie widzę nic złego w tym, że nazewnictwo może pochodzić z kręgów związanych z łowiectwem. Ma to swój urok. Nie musimy papugować z zachodu.


Może kwestia opinii czy gustu, ale ja na przykład widzę. Myśliwi to nie naukowcy. Choć mają duży wkład w stan wiedzy ogólnej w wielu kwestiach to jednak nie robią tego zazwyczaj zgodnie z metodologią naukową. Stety bądź niestety.

Monitoring dużych drapieżników w Polsce? Niedźwiedź, wilk i
@ruda_stuleja:

Wiesz i po części coś w tym jest, bo nawet ja w terenie podczas badań posługiwałem się określeniami "łania", "byk", "kozioł", "koza", jednak nie do końca uważam, aby propagowanie tego było takie do końca korzystne. To nie jest nazewnictwo naukowe


Najbardziej naukowo byłoby po łacinie.

Ja jako w pewnym sensie członek tej strony naukowej myślę, że lepiej się trzymać bardziej odpowiedzialnego podejścia do kształtowania wiedzy.


A co z dziedzinami, które
Co jako osoba techniczna z zamiłowaniem językowym i użytkownik wkrętaków, ze smutkiem stwierdzam.


@xer78: ja ze smutkiem stwierdzam, że nie pamiętamy już nazw polskich. Wiele narzędzi po prostu nie ma odpowiedników po polsku. Kiedys może były ale nikt nie wie.
Jak się nazywa przyrząd do odmierzania odległości w stolarstwie? Jak się nazywa dłuto po ang. psia noga) , jest tego mnóstwo. Za to w kaletnictwie jak najbardziej chyba wszystko zostało
@patryyk9:

ja ze smutkiem stwierdzam, że nie pamiętamy już nazw polskich. Wiele narzędzi po prostu nie ma odpowiedników po polsku. Kiedys może były ale nikt nie wie.


Są takie dziedziny gdzie polskich nazw nie ma i nie było. Obce były/są zakorzenione tak mocno, że nie ma sensu ich zastępować polskimi nazwami.

Jak się nazywa przyrząd do odmierzania odległości w stolarstwie?


Cyrkiel stolarski?

Czy może masz na myśli krzywomierz/#!$%@??

Jak się nazywa