Wpis z mikrobloga

Przypominajka:Do kiedy optymalizacja podatkowa?
Różne giełdy mają inne ostatnie dni handlowe/święta/godziny otwarcia.
Zawsze liczymy dla akcji (T+2) jako ostatni dzień to taki kiedy są jeszcze dwa inne dni handlowe na danej giełdzie w tym roku.

Co to za "optymalizacja"?
W wyjątkowych (no bo kto ma zyski ( ͡° ʖ̯ ͡°)) przypadkach gdy:
- notujemy zysk PODATKOWY (trzeba uwzględnić waluty obce) na giełdzie w danym roku
- posiadamy również otwarte stratne pozycje

Można proporcjonalnie pozamykać część takich pozycji i od razu otworzyć je ponownie (lub nie otwierać).
Spowoduje to, że zredukujemy zysk podatkowy i jednocześnie będziemy musieli zapłacić mniej lub w ogóle podatku do końca kwietnia 2023.

Można szybko podejrzeć swój wynik na mojej stronce! kalkulatorgieldowy.pl

T+N lub D+N to cykl rozliczeniowy danego instrumentu.
Grafika komputerowa jest moją pasją, więc zestawienie wygląda oszałamiająco.

Dla innych giełd polecam:
https://www.tradinghours.com/
Edit:LSE jest do 13:30 w piątek
#gielda #kalkulatorgieldowy #podatki
Pobierz kalkulatorgieldowy - Przypominajka:Do kiedy optymalizacja podatkowa?
Różne giełdy maj...
źródło: comment_1672139184ODkXwFj7ekoO25cImfkLDX.jpg
  • 18
@kalkulatorgieldowy Podepnę się z pytaniem w kwestii optymalizacji, które zadałem niżej: czy mogę wspólnie rozliczyć dochody ze sprzedaży akcji i walut (kantor walutowy) i zmniejszyć podatek od zysków z walut stratą, którą jeszcze przed końcem roku zrealizuję na giełdzie?
@forfiterex na podstawie Ustawy o Podatku Dochodowym od osób fizycznych. To co zacytowałeś to sposób zapisów prawnych Amerykańskiej Skarbówki (IRS) i oni inaczej definiują co wpada w jaki rok podatkowy. Tak samo jak IRS nie wymaga przeliczania walut obcych po kursach średnich NBP ;) Oczywiście ustawa jest najwyższym dokumentem ale jest to również powtarzane przez KIS, doradców podatkowych oraz stosowane przez wszystkie platformy wystawiające PIT-8C (np. MBank, który również o tym informuje).
@kalkulatorgieldowy: @forfiterex: nie do końca, jako że jestem #!$%@? i lubię wiedzieć takie rzeczy, to zasada T+2 została wprowadzona aktualizacją Ustawy o nadzorze nad rynkiem kapitałowym, która wprowadziła Europejskie Rozporządzenie 909/2014 "w sprawie usprawnienia rozrachunku papierów wartościowych w Unii Europejskiej i w sprawie centralnych depozytów papierów wartościowych", w której jest zapis:
Pobierz levzor - @kalkulatorgieldowy: @forfiterex: nie do końca, jako że jestem #!$%@? i lubi...
źródło: comment_1672357391hY7quaiPW8xviyVTCEodBn.jpg
@levzor: a czy zaznaczony fragment nie mówi tylko, że settlement date nie może być później niż 2 dni po trade date? Co znaczyłoby, że może być wcześniej? ( ͡º ͜ʖ͡º)

@kalkulatorgieldowy czy Kalkulator Giełdowy (TM) odrzuci transakcje dokonane np. 30.12.22 przy rozliczeniu 2022?
@forfiterex: teoretycznie tak, ale tą dyrektywą ujednolicili sposób księgowania dla całego EOGu, bo w części krajów już panowała zasada T+2, ale w części (np u nas przed 2014) była zasada T+3, a teraz cały EOG rozlicza T+2.
@forfiterex nie odrzuci ale uwzględni je w podsumowaniu na odpowiedni rok. Aplikacja wylicza daty settlement na dla większości popularnych giełd na świecie w oparciu o ich dni handlowe i dni specjalne (np. nie ma handlu ale jest settlement). Kalkulator może mieć jednocześnie załadowane dane z wielu lat i wyliczać prawidłowo pit38 tylko na konkretny zadany rok. Tak, ale brokerzy wszyscy działają w t+2 (dla akcje, etf). Są rynki które eksperymentują z t+1
@kalkulatorgieldowy: no właśnie też się zastanawiałem jak to jest z przeliczaniem kursów walut przy sprzedaży, czyli jak akcje sprzedam w poniedziałek, to zaksięgują się w środę, ale kurs biorą z wtorku a nie z piątku? a co z zakupem? nie powinien też księgować się T+2?
@levzor:
Dla środy:

Kupno
Zgodnie z ustawą koszt powstaje natychmiasti dniem poprzedzającym będzie wtorek i z tego dnia bierzemy kurs.

Sprzedaż
Zgodnie z ustawą przychód powstaje w momencie przeniesienia praw. Te przenoszone są dla akcji w T+2 czyli przeniesienie praw nastąpi w piątek. Natomiast kurs bierzemy z dnia poprzedzającego powstanie przychodu czyli czwartek.