Wpis z mikrobloga

Jeśli chodzi o moją praktykę, myślałem, że jeśli nie ma mądrości, mogę ją zdobyć siłą. Ale to nie podziałało. Wszystko zostało takie, jakie było przedtem. Wtedy, po głębokim namyśle, zobaczyłem, że nie możemy medytować nad czymś czego nie mamy. Tak więc co najlepiej zrobić?

Najlepiej po prostu praktykować w spokoju umysłu.

Jeśli nie ma niczego co mogłoby wywołać w nas zatroskanie, wtedy nie ma czego leczyć. *Jeśli nie ma problemu, nie ma potrzeby rozwiązywania go. Jeśli natomiast jest problem, wtedy należy go rozwiązać!* Nie trzeba szukać czegoś wyjątkowego. Po prostu żyj normalnie. Ale pamiętaj, że twój umysł jest! Żyj uważnie, jasno rozumując.

Niech mądrość będzie twoim przewodnikiem;
nie pogrążaj się w nastrojach. Bądź rozważny i czujny! Jeśli nic się nie pojawi, w porządku; jeśli coś się pojawi, wtedy zbadaj to i medytuj nad tym.

#buddyzm #medytacja #psychologia #buddyzmnadzis

http://sasana.wikidot.com/bodhinyana-fragment
  • 6
@KrolWlosowzNosa: Brak mi tu spójności z twoim poprzednim wpisem.
Pojawiają się trudności, problem - szukaj rozwiązania, zbadaj go, medytuj ( pełna zgoda). Ale jak twoim problemem są wątpliwości - to nic nie rób, niech odejdą¯\_(ツ)_/¯.
@Tryt_on: hmm, no mi wydaje się właśnie, że są bardzo spójne. Pozwolenie na odejście tego co nietrwałe, nie lapania się tego, już samo w sobie jest mądrością, która uzyskać możemy poprzez właściwe działanie, do których z pewnością należy zbadanie emocji. Bez chwytania się.
@KrolWlosowzNosa: Do tego piję. W przypadku wątpliwości buddyjski algorytm mówi - pozwól im odejść.
Nie badaj , nie dociekaj i nie sprawdzaj, obserwuj i patrz jak odchodzą. Tak zrozumiałem twój poprzedni wpis. Taka bierność, a dzisiejszy wpis mówi wyraźnie o proaktywnym i dociekliwym działaniu. Tego właśnie nie kumam.
@Tryt_on: badanie, to nie dociekliwe działanie, to widzenie rzeczy takimi jakimk są, bez przesadnego zaangażowania umysłu zwłaszcza.
Zauważysz u siebie lęk, niepokój, radość, nudę. Przypatrz się 'gdzie siedzi' w ciele, jakie procesy uruchamia w umyśle itp, a następnie zostaw w spokoju, niech odchodzi wolno. Bez etykiety dobra zła, moja, nie moja.