Wpis z mikrobloga

@Trusiak:

komputer siostrzeńcowi wyłączał się podczas gier (około godzinnej gry pod stresem w fornite), a potem nie chce się uruchomić. W tym momencie komputer niezależnie od stopnia nagrzania, raz się uruchamia a raz nie.

Specyfikacja:

CPU: Procesor AMD Ryzen 5 3600
MOBO: ASRock Fatal1ty B450 GAMING K4 AM4
RAM: Pamięć G.Skill Aegis DDR4 16GB (2x8GB) 3200MHz CL16
PSU: Zasilacz Seasonic S12III Bronze 500W (S12III-500)
SSD: Adata SSD XPG SX8200 PRO 512GB M.2 NVMe 2280
GPU: ASUS Radeon RX 5700 TUF OC 8GB 256bit PCI-E DDR6
CASE: MSI Obudowa MAG FORGE 100M

Co już sprawdziłem / wykluczyłem:

- Wyczyściłem sloty oraz szynę karcie graficznej alkoholem izopropylowym,
- Przekładałem pamięci RAM w różne konfiguracje,
- Kupiłem speakera, żeby sprawdzić czy sprzęt wydaje jakieś dźwięki - udało mi się za którymś razem wychwycić 5 dosyć krótkich dźwięków pod rząd,
- Zresetowałem BIOS wyjmując baterię i przy okazji sprawdziłem jej napięcie (wynosiło 2.87 V),
- Zaktualizowałem BIOS do najnowszej wersji,
- Poddałem go stres testom grafiki za pomocą oprogramowania FurMark (wszystko było ok, temperatury max 95 stopni, wszystko stabilnie),

Dziwne jest to, że raz wstaje, a raz nie - czasem 5 razy pod rząd się nie włączy, żeby za 6 zaskoczyć. Brak mi już pomysłów.

#pcmasterrace #elektronika #komputery
  • 18
@Trusiak: 3V bateria ma 2,87V? Może ją wymień? Wracając do problemu to czy masz najnowsze sterowniki ze strony producenta? Możesz próbować delikatnego podniesienia napięcia związanego z CPU, mostkami, ramami itp. Po włączeniu napięcia na listwie poczekaj z 5 sekund zanim naciśniesz power na budzie. Ewentualnie wymiana mobo powinna rozwiązać problem.
@Trusiak: ale ja Ci nic nie pisałem o zasilaczu, chociaż do tego zestawu lepiej mieć większy zapas i ja bym minimalnie kupował 550W, oczywiście też Seasonic bo to świetna firma, tyle że ja bym na jakiegoś golda stawiał.

Zasilacz można brać pod uwagę również przy restartach podczas stresu, ale w pierwszej kolejności mobo od asrocka. Znam ten problem z cold bootem poprzedniej z płyty asrocka (oczywiście problem naprawiłem), która mam
@Beekeeper: ale pisałeś o baterii BIOS. Trochę bzdury piszesz o tym zasilaczu, karta pobiera nie więcej niż 180W, reszta w porównaniu do niej jest totalnie energooszczędna. TDP całego zestawu oscyluje w granicach 250W (peak 275W) - gdzie tam 500, a co dopiero 550W. ¯_(ツ)_/¯
@Trusiak: huh i tak to właśnie komuś pomagać, jeszcze napisze, że bzdury pisze. Rzeczywiście ktoś, kto nie ma fioletowego pojęcia o sprzęcie może nie rozumieć tego o czym piszę. Tak, pisałem o baterii, a nie powinienem, bo to podstawy. Sytuacja wygląda tak, że ja naprawiłem ten problem, a ty nie.

Wiem że nie wiesz po co producent tej karty zaleca zasilacz 600W. Przecież cały zestaw bierze 275W, to zasilacz 500W z
@Beekeeper: Stary, ten temat był wałkowany przez elektrodziarzy na ich forum kilkadziesiąt razy i za każdym razem wyjaśniali takie podejście dobierania zapasu mocy, do rzeczywistego poboru energii przez zestaw (dołączam pierwszy lepszy screen). Testowałem tą kartę w stresie i za każdym razem nie pobierała więcej niż 180W, więc skończ powielać ludziom mity, które są od tysiącleci na forach komputerowych pisane przez ludzi, którzy multimetru i watomierza na oczy nie widzieli.

Dyskusja
Trusiak - @Beekeeper: Stary, ten temat był wałkowany przez elektrodziarzy na ich foru...

źródło: comment_1671794496exbl6b6rmAwqRr8jHA7krd.jpg

Pobierz
@Trusiak: kolejne to sprawdz pamieci ram, przestaw je na jakies niskie taktowania i zobacz co siedzieje. Czasem profile xmp sa jakies popieprzone i powoduja problemy. Bardzo dużo problemow z tym mialem wlasnie na ryzenach. W jednym musialem wymienic cale kosci bo sie zarly zwyczajnie i nie chcialy wspolpracowac
@Trusiak: obydwoje wiemy, że nie wiesz jak dokonać pomiaru multimetrem dla tej karty i nigdy tego nie robiłeś. Przypuszczam, że jeżeli cokolwiek zrobiłeś, to podłączyłeś watomierz.

Po co dajesz screena który nie dotyczy twojej karty? Ta karta ze screena czyli Radeon XT 5700 w szczycie może brać 202W. Ty masz wersję podkręconą (OC), która weźmie więcej. Detale mają znaczenie.

https://www.tomshardware.com/reviews/amd-radeon-rx_5700-rx_5700_xt,6216-4.html

"We asked AMD to look at our data and help diagnose