Wpis z mikrobloga

Mirki, mam niewykorzystany w pełni limit IKE na ten rok, ale jednocześnie pojawiają się fajne oferty lokat. Co Waszym zdaniem jest atrakcyjniejsze?

#gielda #ike #lokata

Wolne 10k wolałbyś wpłacić na:

  • Lokatę 10% w CA (pewny zysk krótkoterminowy) 67.9% (38)
  • IKE (niepewny zysk krótkoterminowy) 32.1% (18)

Oddanych głosów: 56

  • 14
  • Odpowiedz
@paulomac: ale IKE to tylko "opakowanie" dlaczego uważasz, że IKE będzie dało niepewny krótki zysk krótkoterminowy? Można ramach IKE mieć np. kupione ETF na akcje (wtedy rzeczywiście jest niepewny zysk krótkoterminowy), ale możesz też np. mieć IKE obligacje albo SUPER IKE (gdzie można mieć i obligacje i akcje).
  • Odpowiedz
@paulomac: na krótki termin coś typu lokata to i bez IKE lepiej.
Na IKE brałbym coś jednak długoterminowego i np. opakowanie konta maklerskiego w IKE nie jest głupim pomysłem. Ja tak robię od kilku lat i jest całkiem spoko.
  • Odpowiedz
@paulomac: IKE tylko na długi termin. Najlepiej kupić ETF na szeroki rynek i trzymać do emerytury. Ewentualnie IKE Obligacje (osobny produkt, dostępny w PKO) i kupowanie obligacji EDO. Jak masz dzieciaka to ROD.
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@szcz33pan: @Jimmy_PoP: jest jakieś konto w którym z IKE można kupować obligacje ale też ETF (giełda)?

Bo wszędzie widzę albo to albo to, a konto IKE można mieć tylko jedno. Jak dywersyfikować na IKE?
  • Odpowiedz
jest jakieś konto w którym z IKE można kupować obligacje ale też ETF (giełda)?


@mk321: ze znanych mi to konto SUPER IKE w ofercie PKO BP.
Może niedługo coś z Pekao będzie (lub możę już jest?) skoro można kupować za ich pośrednictwem obligacje detaliczne.
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@szcz33pan: a nie da się kupić obligacji poza tymi oficjalnymi kanałami (tzn. poza stroną obligacjeskarbowe.pl, PKOBP, Pekao)?

Nie da się na giełdzie? W teorii są jakieś obligacje na Catalyst, ale chyba jest to mało popularne. Nie ogarniam jak tam kupować i co dokładnie.

Bo z amerykańskimi obligacjami chyba tak samo się kupuje na giełdzie? No bo są te wykresy "rentowności dziesięciolatek". Ale nie ogarniam tematu i nawet za bardzo nie wiem
  • Odpowiedz
Nie da się na giełdzie? W teorii są jakieś obligacje na Catalyst, ale chyba jest to mało popularne. Nie ogarniam jak tam kupować i co dokładnie.


@mk321: na catalyst są obligacje korporacyjne oraz także emitowane przez państwo np. BGK lista:
https://obligacje.pl/pl/narzedzia/wyszukiwarka-obligacji-notowanych,s_emitent_id-73,s_notowanie-1,s_archiwum-0

są też DSy, WZtki itp bezpośrednio od skarbu państwa:
https://obligacje.pl/pl/narzedzia/wyszukiwarka-obligacji-notowanych,s_emitent_id-452,s_notowanie-1,s_archiwum-0

to są jednak zupełnie inne obligacje i #!$%@?ą się zupełnie innym ryzykiem i oprocentowaniem w czasie.

Tu np. opisałem moje
  • Odpowiedz