Wpis z mikrobloga

  • 10
2827 + 1 = 2828

Tytuł: Lata
Autor: Annie Ernaux
Gatunek: literatura piękna
Ocena: ★★★★★★★
ISBN: 9788381913850
Tłumacz: Krzysztof Jarosz, Magdalena Budzińska
Wydawnictwo: Czarne
Liczba stron: 240
Forma książki: e-book
"Czy byłabym szczęśliwsza, mając inne życie?" – zdaje się stale pytać Ernaux, prowadząc nas przez kolejne dekady swej biografii, które w mistrzowskim laboratorium jej prozy stają się zarazem biografią całego pokolenia. Od czasów niedostatku po lata kapitalistycznego przesytu. Od powojennej młodości, kiedy rytm życia w małym normandzkim miasteczku wyznaczały święta religijne, po dorosłość, kiedy z religijną gorliwością czytało się Simone de Beauvoir. Od wstydu wychowania w robotniczej rodzinie po wstydliwe przyjemności klasy średniej. A wszystko to na tle wielkiej historii, której motywem przewodnim było wyzwolenie. Wyzwolenie polityczne, wyzwolenie seksualne, wyzwolenie z klasowych ograniczeń. Ernaux mierzy się z zagadnieniami rewolucji obyczajowej, postępującego konsumpcjonizmu i sekularyzacji, przywołuje przełomowe momenty dla historii Francji i Europy. "Chciałabym te liczne obrazy siebie, rozdzielone, niezsynchronizowane, połączyć nicią opowieści o swojej egzystencji od narodzin w czasie II wojny światowej aż do dzisiaj. O istnieniu poszczególnym, lecz jednocześnie wtopionym w historię pokolenia".


Książka tegorocznej noblistki z dziedziny literatury. Postanowiłem sprawdzić, czy warto sięgać po jej książki.
Pisarka w Polsce raczej nieznana, bo Lata były przez długi czas jej jedyną przetłumaczoną książką z tych ogólnodostepnych w księgarniach. W teorii jest to autobiografia, ale mam wrażenie, że nie samej autorki, a jej pokolenia. Tak też jest napisana i nie każdemu ten styl narracji podpasuje. Natomiast czyta się ją bardzo przyjemnie i podróż z autorką przez kolejne tytułowe lata jest ciekawym doświadczeniem. Bardzo personalna książka, a ja zawsze doceniam autorów, którzy potrafią i chcą się otworzyć przed czytelnikami. Zabrakło trochę do wyższej oceny, ale jest dobrą bazą do poznania innych jej książek.

Wpis dodany za pomocą tego skryptu

#bookmeter #literaturapieknabookmeter
Pobierz ali3en - 2827 + 1 = 2828

Tytuł: Lata
Autor: Annie Ernaux
Gatunek: literatura piękna
...
źródło: comment_1671614572FfihOsdlCdbwX5XOIE3Fqo.jpg