Wpis z mikrobloga

#anonimowemirkowyznania
Pracuję aktualnie jako tester oprogramowania (pozycja wyższa niż senior). Czuję, że trochę dobiłem do ściany i nie rozwijam się. Zaczęło mnie też męczyć testowanie manualne które czasami muszę robić. Myślę o przebranżowieniu na programistę, celowałbym jako mid-senior, aktualnie automatyzuję w Pythonie. Znam SOLID, wzorce projektowe, rest api, SQL, dockera. Od czego najlepiej zacząć? Najczęściej rzuca się w oczy Django i Flask. Czy Python + któryś z tych frameworków będzie wystarczający? Z drugiej strony zastanawiam się czy downgrade z obecnego poziomu na mida-seniora to dobry wybór. Może ktoś przechodził podobne rozterki? ;)

#testowanie #testowanieoprogramowania #pracait #programowanie #programista15k #python

---
Kliknij tutaj, aby odpowiedzieć w tym wątku anonimowo
Kliknij tutaj, aby wysłać OPowi anonimową wiadomość prywatną
ID: #63a179faba11279a731b2b0f
Post dodany za pomocą skryptu AnonimoweMirkoWyznania ( https://mirkowyznania.eu ) Zaakceptował: Eugeniusz_Zua
Wesprzyj projekt
  • 27
@AnonimoweMirkoWyznania: Z mojego punktu widzenia bedziesz musial sie troche poduczyc. Wejscie w mid-senior lvl z obecnego doswiadczenia moze byc trudne. Najlepszym wyjsciem jest sprawdzenie sie na rozmowach kwalifikacyjnych - to Ci pokaze, czego Ci jeszcze brakuje. Sama umiejetnosc pisania kodu jest niewiele warta. Chodzi o techniki jego uzycia w przypadkach rzeczywistych, doswiadczenie przy prawdziwych rozwiazanych problemach w oprogramowaniu przeznaczonym na produkcje/dla klienta.
@AnonimoweMirkoWyznania: W mojej ocenie testy pisze się i utrzymuje inaczej niż normalny kod. A debuguje zupełnie inaczej. Nie wiem jakie są twoje skille w kodzeniu, ale jak mówimy tylko o pisaniu automatów, to mało która firma będzie chciała Ci dać mida, a o seniorze jak dla mnie zapomnij na start.
Najlepiej byś zrobił, jakbyś napisał sobie jaki własny projekt, łatwiej sam wtedy ocenisz swoje możliwości.

A rozterki rozumiem ;) Sam trochę
OP: @NoMoreTearsJustSmile @pasta_alla_carbonara @CytrynowySorbet @czarnobialyblog @Malkof @Warrior @dizzy126 @diarrhoea
Dzięki za odpowiedzi. Nie spodziewałem się, że tak wysoko ocenicie próg wejścia. Głównie automatyzuję i rozwijam narzędzia do tego. Trochę więcej opiszę może co robiłem i czego używam. Stworzyłem kilka frameworków do testów zautomatyzowanych (api, gui) od zera. Używałem wzorców Singleton, POP, Builder głównie. Korzystałem z lambdy, slicingu, list/dict comprehension, klasy, dziedziczenie, dekoratory, regexy, Połączenia z bazami MSSQL i Postgres. Do tego
@AnonimoweMirkoWyznania: Opisales mniej wiecej, to co ja robie w poscie powyzej. Dlatego wciaz podtrzymuje swoj komentarz, to jest moze wystarczajace na poziom juniora..
Ja sie odrazu bym wylozyl na zlozonosci obliczeniowej, sortowaniu, odwracaniu drzew, teorii grafow, wydajnym pisaniu kodu i wielu innych teoretycznych rzeczach.
Podczas pisania testow automatycznych w cala intrastruktura to ma po prostu dzialac, jak sie wylozy to sie nic nie stanie. Nie bedzie krytycznego impaktu np. jak przy
@AnonimoweMirkoWyznania:

No to ja robię to samo (poza configiem pipeline CI/CD, u nas robią to devopsi).
I chociaż robiłem sobie małe projekty sam dla siebie, to według mnie kodzenie apki to zupełnie inna rzecz. Chociażby dlatego, że testy przechodzą przez kolejne elementy kodu step by step. To się mimo wszystko pisze inaczej.

Może to kwestia jakiegoś braku pewności siebie, ale z moją obecną wiedzą (chociaż stawiam frameworki testowe od 0) myślę,
CynicznaUkochana: > Czuję, że trochę dobiłem do ściany i nie rozwijam się.

A może poszukaj motywacji w lepszej kasie? Sam jestem testerem, ~15 lat expa. Trochę automatów, trochę manuali dla firmy z Europy zachodniej, full remote. Dzienna stawka 625 EUR, co się przekłada na 50-55 tyś netto. miesięcznie. Nie powiem, nie jest łatwo znaleźć taką ofertę, ale może spożytkuj swoją energię właśnie na to?
---

Zaakceptował: Eugeniusz_Zua
@AnonimoweMirkoWyznania:
Pytanie czy OPA faktycznie wkurza ściana finansowa (jako QA LEAD/Architect/Tech Lead/Manager) da się w Polsce złapać 32-40k netto miesięcznie. Wiem, to znacznie mniej niż 55k, ale też stać Cię na wszystko raczej.
Jak kasa - pomysł spoko, chociaż tutaj jeden mirek pisał o ofertach prawie 2x wyższą kasą