Wpis z mikrobloga

Od początku października do końca listopada zużycie prądu za ogrzewanie 4602 kWh. Nie wiem czy to dużo czy mało. Temp ustawiona na 21 w dzień i 19 w nocy, dom 270m2, 2 piętra, wentylacja grawitacyjna no i grzejniki, bo nikt nie planował nigdy ogrzewania elektrycznego, ale pelety, wegle i cała reszta poszły tak do góry, że głowa mała. Nie wiedziałem, że pis mnie tak będzie dymał również na prądzie. Rózne ludzie przychodzą z propozycją pompy ciepła i dziwią się jak to można grzać prądem taką powierzchnie. Jedni liczą, że skoro grzałka ma 15kW to i pompa ciepła 15kW wystarczy, inni liczą 17kW a jeszcze inni dwie pompy po 11kW. Inwestycja na poziomie 70 tys zł nie jest jakąś dużą inwestycją, tylko nie wiem czy faktycznie zwróci mi się to w takim szybkim tempie a na przyszły rok chce dokonać ocieplenia styropianem. Jako awaryjne mam piec 7kW, który co prawda nie da rady ogrzać domu, ale nie dopuści w przypadku braku prądu do jego wychłodzenia. A na serwisy pomp ciepła latam dość często i nie wiem czy nie strzele sobie w kolano. Bo serio, wolę rocznie wydać te 8000zł na ogrzewanie prądem (lub 5 ton węgla) jak pozbyć sie pieca na rzecz pompy za 70 tys zł minus dofinansowanie. Taki dylemat mam. Ogólnie to jakbym sobie sam zamontował pompę (z pomoca teścia) to wyszłoby mnie to z 60 tys minus dofinansowanie. Ale co przedstawiciel to inne #!$%@?. Jak byłem na szkoleniu z PC to słyszałem, że pompa to 1 do 3, przedstawiciele gadają 1 do 4 a nawet ostatni gadał 1 do 5 bo mają nowoczesne pompy.
Zbudowanie elektrycznego pieca to dla mnie koszt rzędu 1500zł bo 600 grzałki, reszta to oprzyrządowanie a robocizna to po prostu sam zrobiłem. Może nie wygląda, ale działa.

#elektryka #pompaciepla #pytanie #ogrzewanie
Pobierz
źródło: comment_1671466847IxtzUPXU72gtjckNSmZQCF.jpg
  • 71
Jaki chcesz opis?


@asiajasiabasia: jak liczony jest COP.
Czy wyliczenie pokrywa kompresor czy całość układu łącznie z grzałka.
Mam podpięty licznik energii pod pompę i to różne wielkości są.
Wiele firm podaje COP dla pracy ciągłej kompresora nie licząc wszytkich grzałek, pomp, defrostow

Dodatkowe trzeba pamiętać że cwu potrafi być całkiem dużym elementem. A COP przy grzaniu cwu jest słaby - większość pomp leci wtedy na max żeby zapewnić komfort a
@asiajasiabasia: > Tak że pesymistyczna wersja na 2024 rok to nawet 17 tys. za prąd.

@asiajasiabasia: jak jeszcze w 2024, to będę miał ostatnią szansę wyskoczyć z tego pociągu... najpóźniej w 2025r. Tylko, że pisząc takie scenariusze dla energii elektrycznej to właściciele PC na podstawie takich prognoz będą płacić gdzieś 5 tys. za ogrzewanie (2 tys. cele bytowe przy zamrożonych cenach , 15 tys ogrzewanie dziolone na 3, bo SCOP
@Mateos2: mimo wszystko owiana złą sławą Ostrołęka jest budowana jako gazowa.
KGHM do końca tej dekady ma uruchomić technologię SMR. Z tych wielkich atomówek to ta w Pątnowie ma realne szanse powstać najszybciej, chociaż mam wrażenie, że większym priorytetem jest ta na północy.
jest średni dla całego roku.


@asiajasiabasia: średnio ja i mój pies mamy po 3 nogi :)
To jest właśnie problem pomp ciepła - ciężko to poprawnie policzyć i wyważyć.
A dodatkowo pompa ma multum wymagań żeby chodziła sprawnie i długo.
I żeby podsumować. Pompa jest świetna, ale i tak założę gaz w kolejnym domu. Chyba że magazyny energii stanieją 2 krotnie
Tylko gaz czy pompa ciepła - dajesz układ wodny, w który możesz grzać w dowolny sposób - czy to PC, czy gazem, czy olejem, czy od biedy jakiś piec na paliwo stałe, czy przydomowym reaktorem atomowym albo piecem na wodór czy cokolwiek tam w przyszłości wymyślą. W przypadku kabli/mat grzejnych jesteś skazany na prąd, a jak będziesz chciał to zmienić to masz remont generalny w całej chałupie.


@asiajasiabasia: W dużej mierze
mało promowane są bufory


@bdg-bro: bufor jest świetny jak instalacja go przyjmie i wykorzysta.
Kiepsko dobrany potrafi więcej utrudnić lub popsuć.

Lepszym buforem ciepła są tony betonu niż kilkaset litrów wody.

Ale znowu dużej instalacji z wieloma obiegami prawie ni da się dobrze zrobić bez bufora. Zwłaszcza przy pompie ciepła która wymaga wielkiej ilości wody przepuszczonej przez wymiennik
@Bad_Wolf: Nie zwróci, bo to nie będzie 4-5k. Musiałbym dołożyć dodatkowy zbiornik na CWU, a nie bardzo mam na to miejsce, dodatkowo dość głęboka przeróbka instalacji, aby połączyć dodatkowy zbiornik ze zbiornikiem zintegrowanym z pompą. W skali roku zużywam ok. 650 kWh do grzania CWU, instalacja kolektorów zwracałaby się ponad 15 lat. Wolę dołożyć dwa panele PV. Mam kolektory w domu rodzinnym i wiem, jakie to świetne rozwiązanie i ile 'darmowej'
Musiałbym dołożyć dodatkowy zbiornik na CWU


@czarny_i_zly: po co? jak już masz

W skali roku zużywam ok. 650 kWh


to jeszcze taniej, bo jeden panel wystarczy pewnie( ͡° ͜ʖ ͡°)

Wolę dołożyć dwa panele PV. Mam kolektory w domu rodzinnym i wiem, jakie to świetne rozwiązanie i ile 'darmowej' energii można z tego uzyskać.


solar wyciąga ok 900W/2
PV ok 200W/m2
@Bad_Wolf: Zbiornik, który mam w pompie, nie ma klasycznej wężownicy, a płaszcz wodny. Wolałbym nie mieszać obiegów, a i tak musiałbym instalować dodatkowy wymiennik glikol-woda. Szybciej i taniej wrzucić na dach dwa dodatkowe panele, niż kuć i ciąć instalację oraz tracić miejsce na dodatkowy zbiornik.
Zbiornik, który mam w pompie, nie ma klasycznej wężownicy,


@czarny_i_zly: podpinasz się między wejście a wyjście wody ciepłej

Wolałbym nie mieszać obiegów, a i tak musiałbym instalować dodatkowy wymiennik glikol-woda.


@czarny_i_zly: trzeba byłoby.

Szybciej i taniej wrzucić na dach dwa dodatkowe panele, niż kuć i ciąć instalację oraz tracić miejsce na dodatkowy zbiornik.


@czarny_i_zly: zbirnik zbyteczny. Jeden solar to ekwiwalent 4 paneli PV po 450W. Więc dwa dodatkowe panele
@Bad_Wolf: Nie musisz mi tłumaczyć, jaka jest różnica w skuteczności przy grzaniu wody PV vs kolektor, przy tej samej powierzchni na dachu kolektor da co najmniej 4x więcej energii. Ja patrzę na to bardziej pragmatycznie - panel PV 450 W da mi rocznie ~450 kWh, co pokrywa połowę zużycia na CWU, z uwzględnieniem myta za eksport ( ͡° ͜ʖ ͡°) Dwa panele to mniej, niż 1500 zł