Wpis z mikrobloga

Od początku października do końca listopada zużycie prądu za ogrzewanie 4602 kWh. Nie wiem czy to dużo czy mało. Temp ustawiona na 21 w dzień i 19 w nocy, dom 270m2, 2 piętra, wentylacja grawitacyjna no i grzejniki, bo nikt nie planował nigdy ogrzewania elektrycznego, ale pelety, wegle i cała reszta poszły tak do góry, że głowa mała. Nie wiedziałem, że pis mnie tak będzie dymał również na prądzie. Rózne ludzie przychodzą z propozycją pompy ciepła i dziwią się jak to można grzać prądem taką powierzchnie. Jedni liczą, że skoro grzałka ma 15kW to i pompa ciepła 15kW wystarczy, inni liczą 17kW a jeszcze inni dwie pompy po 11kW. Inwestycja na poziomie 70 tys zł nie jest jakąś dużą inwestycją, tylko nie wiem czy faktycznie zwróci mi się to w takim szybkim tempie a na przyszły rok chce dokonać ocieplenia styropianem. Jako awaryjne mam piec 7kW, który co prawda nie da rady ogrzać domu, ale nie dopuści w przypadku braku prądu do jego wychłodzenia. A na serwisy pomp ciepła latam dość często i nie wiem czy nie strzele sobie w kolano. Bo serio, wolę rocznie wydać te 8000zł na ogrzewanie prądem (lub 5 ton węgla) jak pozbyć sie pieca na rzecz pompy za 70 tys zł minus dofinansowanie. Taki dylemat mam. Ogólnie to jakbym sobie sam zamontował pompę (z pomoca teścia) to wyszłoby mnie to z 60 tys minus dofinansowanie. Ale co przedstawiciel to inne #!$%@?. Jak byłem na szkoleniu z PC to słyszałem, że pompa to 1 do 3, przedstawiciele gadają 1 do 4 a nawet ostatni gadał 1 do 5 bo mają nowoczesne pompy.
Zbudowanie elektrycznego pieca to dla mnie koszt rzędu 1500zł bo 600 grzałki, reszta to oprzyrządowanie a robocizna to po prostu sam zrobiłem. Może nie wygląda, ale działa.

#elektryka #pompaciepla #pytanie #ogrzewanie
Zarzutkkake - Od początku października do końca listopada zużycie prądu za ogrzewanie...

źródło: comment_1671466847IxtzUPXU72gtjckNSmZQCF.jpg

Pobierz
  • 71
  • Odpowiedz
Ale znowu dużej instalacji z wieloma obiegami prawie ni da się dobrze zrobić bez bufora. Zwłaszcza przy pompie ciepła która wymaga wielkiej ilości wody przepuszczonej przez wymiennik


@Mateos2: jesteś teoretykiem czy praktykiem?
Mając wiele obiegów masz wielki bufor w podłodze i nie wiem jaką rolę taki dodatkowy bufor miałby pełnić? Chyba tylko prądożerną ;)
  • Odpowiedz
@KONONOWlCZ: to powiedz mi jak chcesz zapewnić duży przepływ wody przez pompę jeśli 3/4 obiegów podłogi jest zamknięte?

Bufor wtedy jest sprzęgłem hydraulicznym i
także zabezpiecza przepływy dla pompy żeby mogła działać w zakresie optymalnym.

Co do twojego pytania - mam wykształcenie kierunkowe, z pompami mam do czynienia od 10 lat, a aktualną pompę ciepła stroilem pod swoje potrzeby dla przyjemności.
Stroilem tzn ustawiałem parametry kompresora, zaworów, parametry koperty itd
Dzięki
  • Odpowiedz
to powiedz mi jak chcesz zapewnić duży przepływ wody przez pompę jeśli 3/4 obiegów podłogi jest zamknięte?


@Mateos2: Nie do końca wiem co masz na myśli. Przepływ to według mnie zapewnia pompka obiegowa i wyrażony jest w l/h a my mamy zapewnić zład wody by pompa nie taktowała i np. w przypadku pompy powietrze-woda było z czego wykorzystać energię na defrosty. Zakładam, że to właśnie o to chodziło :)

Uważam, że
  • Odpowiedz
mamy zapewnić zład wody


@KONONOWlCZ: zlad wody przydaje się do ew defrostow.
Przepływ wody jest potrzebny żeby odebrać ciepło z czynnika. za mały przepływ powoduje rozwalenie całego procesu i pompa próbuje parametrami mieszać żeby utrzymać się w efektywnym cyklu a jak się nie udaję to temperatura rośnie a parametry efektywności spadają.

Bardzo to ładnie widać po problemie z utrzymaniem przechłodzenia i przegrzewu.

Jeśli przepływ jest za mały to efektywność układu leci
  • Odpowiedz
@Mateos2: Nie spina mi się to. Za przepływ odpowiada pompka obiegowa a nie ilość otwartych pętli. Niezależnie czy pętli jest otwartych dziesięć, czy jedna - to pompka obiegowa robi robotę i zapewnia przepływy. Jak pompa obiegowa działa z mocą zapewniającą przepływ 1600l/h, to taka ilość wody jest tłoczona niezależnie od liczby otwartych/zamkniętych pętli. Po prostu taka woda szybciej osiągnie temperaturę celu i pompa będzie taktować.

Bardzo to ładnie widać po problemie
  • Odpowiedz