Wpis z mikrobloga

Od początku października do końca listopada zużycie prądu za ogrzewanie 4602 kWh. Nie wiem czy to dużo czy mało. Temp ustawiona na 21 w dzień i 19 w nocy, dom 270m2, 2 piętra, wentylacja grawitacyjna no i grzejniki, bo nikt nie planował nigdy ogrzewania elektrycznego, ale pelety, wegle i cała reszta poszły tak do góry, że głowa mała. Nie wiedziałem, że pis mnie tak będzie dymał również na prądzie. Rózne ludzie przychodzą z propozycją pompy ciepła i dziwią się jak to można grzać prądem taką powierzchnie. Jedni liczą, że skoro grzałka ma 15kW to i pompa ciepła 15kW wystarczy, inni liczą 17kW a jeszcze inni dwie pompy po 11kW. Inwestycja na poziomie 70 tys zł nie jest jakąś dużą inwestycją, tylko nie wiem czy faktycznie zwróci mi się to w takim szybkim tempie a na przyszły rok chce dokonać ocieplenia styropianem. Jako awaryjne mam piec 7kW, który co prawda nie da rady ogrzać domu, ale nie dopuści w przypadku braku prądu do jego wychłodzenia. A na serwisy pomp ciepła latam dość często i nie wiem czy nie strzele sobie w kolano. Bo serio, wolę rocznie wydać te 8000zł na ogrzewanie prądem (lub 5 ton węgla) jak pozbyć sie pieca na rzecz pompy za 70 tys zł minus dofinansowanie. Taki dylemat mam. Ogólnie to jakbym sobie sam zamontował pompę (z pomoca teścia) to wyszłoby mnie to z 60 tys minus dofinansowanie. Ale co przedstawiciel to inne #!$%@?. Jak byłem na szkoleniu z PC to słyszałem, że pompa to 1 do 3, przedstawiciele gadają 1 do 4 a nawet ostatni gadał 1 do 5 bo mają nowoczesne pompy.
Zbudowanie elektrycznego pieca to dla mnie koszt rzędu 1500zł bo 600 grzałki, reszta to oprzyrządowanie a robocizna to po prostu sam zrobiłem. Może nie wygląda, ale działa.

#elektryka #pompaciepla #pytanie #ogrzewanie
Pobierz
źródło: comment_1671466847IxtzUPXU72gtjckNSmZQCF.jpg
  • 71
@czarny_i_zly do CWU będą solarne panele tzw rurki, mam 24 sztuki rur, 2 panele po 12 sztuk i to też na przyszły rok chce montować plus zadaszyć panelami (około 6kWp) taras a w przyszłości zrobić zadaszenie podwórka a'la wiata panelami i osiągnąć łącznie 15 - 16kW (moc umowna 18kW). Obecnie mam 7,2 kWp na chałupie. Mieszkam w pomorskim, do morza mam z 25 kilometrów. Nowy Dwór Gdański dokładnie.
Ale jakbym robił nawet
@Mateos2: wedle kalkulatorów dom do 100m2, 70W/m2/rok. Da to ok. 9000kWh (realna wartość) zużycia rocznie, rachunki za prąd przyjmuję rocznie ok. 9000zł. (1kWh - 1 zł, czyli wyżej niż obecnie) przy grzaniu 1:1. Dodatkowo z tych 9000 kWh ok. 2000 kWh to zużycie na cele życiowe występujące w każdym gospodartwie domowym, czyli dajmy na to samo grzanie + CWU to ok. 7 tys zł rocznie. Przy PC grzanie pewnie kosztowało ok.
@bdg-bro: dobrze kombinujesz. To trzeba dokładnie pod siebie liczyć.
Tak jak pisałem, jak ktoś zrobi dom prawie pasywny to centralne ogrzewanie jest deko bez sensu.
A cena grzejników elektrycznych śmiesznie niska.

Natomiast jeśli dom potrzebuje dużo energii to trzeba liczyć co się opłaca i jak to się może zmienić.

W przyszłym roku gaz będzie tańszy niż pompa ciepła. W kolejnym roku może być inaczej.
A w kolejnym roku może się okazać
Rozumiem, że dom budujesz na 5 lat? ;) A może na 3?

Bo nie wiem czy zdajesz sobie sprawa, jaką krzywą przyjmują ceny energii (już nie istotne jakie to źródło)? :D :D :D


@mirekwirek:
@Mateos2: wyliczenie zrobiłem w komentarzu wyżej. Co do wzrostu cen energii, to wtedy zamierzam wykonać samodzielnie dodatkową instalację fotowoltaiczną, taką ok. 10kWp. Koszt materiałów obecnie to gdzieś 35tys. (nie korzystając z rabatów) robiąc przemyślane sterowanie czy
poniżej mamy stałe 10 stopni.


@Zarzutkkake: i właśnie to potrzebujesz, żeby pompa ciepła chodziła optymalnie. I teraz musisz jeszcze uwzględnić "eksploatację" tego źródła, które z każdym dniem zimy będzie coraz bardziej chłodne.
Jak dasz odwierty 5m to jeszcze latem grunt będzie zamarźnięty ;)
@bdg-bro: Jeśli chcesz przyjąć ogrzewanie elektryczne jako podstawowe ogrzewanie domu, to ten dom będzie musiał mieć EK ("licznikowo") maksymalnie ~25kWh/m^2/rok zużycia energii elektrycznej na ogrzewanie i CWU, czyli blisko już domu pasywnego (15kWh). W przeciwnym wypadku nie dostaniesz pozwolenia na budowę, gdyż ogrzewanie prądem z sieci ma kosmiczny współczynnik nakładu (2,5), i wiąże się z ogromnym marnotrawstwem energii na etapie jej produkcji. W praktyce przynajmniej CWU musi grzać pompa ciepła bo
to wtedy zamierzam wykonać samodzielnie dodatkową instalację fotowoltaiczną, taką ok. 10kWp


@bdg-bro: a jeśli model prosumenta zmieni się na niemiecki albo podobny? Limit mocy oddawanej plus grosze za odkup?
To co sygnalizuje to to że warto mieć plan B

1 zł za kWh to optymistyczne założenie


@michcio: i to bardzo. Małe firmy w tym roku płacą 3zl/kWh
Niech się tylko rok wyborczy skończy albo kasa w budżecie,....
Da się to obejść jedynie ściemniając w projekcie,


@michcio: tak, a co?( ͡° ͜ʖ ͡°)
Zmiana źródła ogrzewania jest zmianą istotną jeżeli zmienimy je na źródło opalane na paliwo stałe (w Prawie Budowlanym jest to inaczej sformułowane, ale nie chce mi się dokładnie szukać).
Przy zgłoszeniu zakończenia budowy domu jednorodzinnego nie muszę opracowywać świadectwa charakterystyki energetycznej budynku, przynajmniej do momentu sprzedaży.
ro: a jeśli model prosumenta zmieni się na niemiecki albo podobny? Limit mocy oddawanej plus grosze za odkup?

To co sygnalizuje to to że warto mieć plan B


Dlatego w PV od razu nie idę, żeby później nie mieć problemów z nadprodukcją. Poza tym jak pisałem, jeżeli ogrzewanie elektryczne i PV to jeszcze do tego opomiarowanie wraz z PLC i zarządzanie bieżącą produkcją w celu wzrostu autokonsumpcji. Za to też chętnie wziąłbym