Wpis z mikrobloga

Kilka rad i odpowiedzi dotyczących pytań które często się przewijają w sprawie awansów, podwyżek i ogólnie kariery:

1. Revenue vs Cost Center
Jeżeli marzycie o karierze, wysokim suficie i szybkich podwyżkach podstawą jest zidentyfikowanie czy jesteście w danej w firmie w Cost czy Revenue Center - tj. czy jest to dział które zajmuje się widocznym generowaniem zysku firmie czy kosztem który jest tylko dlatego bo musi ktoś to robić (szeroko pojęty support - IT support, HR, itp.)

Z czego tutaj np. dla IT zależy to często od branży - programista w banku to część support/cost center z kolei w firmie produktowej która sprzedaje jakiegoś SaaS-a czy program jes to revenue.

Ogólnie rzecz biorąc dużo trudniej będzie wam osiągnąć dużo będąc w Cost Center z racji tego że ciężko wykazać pozytywny impact - o tym w następnym punkcie

2. Impact i visibility
Często przewija się gadanie w stylu "ciężko zapieprzałem lata dla firmy ale nigdy to nie zostało docenione ani awansem ani podwyżką". Jednym z kluczowych tutaj powodów jest to że tak naprawdę firmy ani przełożonych summa summarum nie interesuje jak ciężko pracujesz tylko ROI - return on investment, zwrot z inwestycji w Ciebie.

Kluczowe tutaj są dwie sprawy:
* Impact - to jaki wpływ i wkład masz w kluczowy biznes i produkty firmy, szczególnie te które są silnie powiązane z generowaniem zysku. Dużo większy impact ma Twoja praca gdy np. tworzysz flagowy produkt w firmie niż gdy rozwijasz jakieś narzędzia wewnętrzne których wpływ bardzo ciężko powiązać ze wzrostem wydajności czy dochodu firmy.

* Visibility - jak widoczna jest Twoja praca. Tu liczy się widoczność głównie dla skip-a i ludzi "wyżej" - tj. przełożonych Twojego przełożonego. Choć oczywiście ważne to jest też w przypadku bezpośredniego przełożonego ale on z reguły co najwyżej wydaje rekomendację, decyzję o podwyżkach i awansach idą z góry.
Tu co ciekawe nie liczy się ciężka praca - czasem dużo większe visibility będzie miało robienie na luzie codziennej roboty ale jak coś wybuchnie i wyższy management zacznie panikować to branie nadgodzin i naprawianie tego przez kilka nocy. Pracować trzeba mądrze, nie ciężko.

3. Leverage
W skrócie - czy macie jakieś karty w grze Wy vs firma. Czy ciężko Ciebie zastąpić? Czy masz dobre relacje z innymi i szczególnie managementem w firmie? Czy gdy odejdziesz jest szansa że firma straci kupę pieniędzy bo np. nie ma kto poprowadzić jakiegoś projektu?
Podstawą negocjacji jest posiadanie argumentów po swojej stronie dlaczego zatrzymanie Was lub zwiększenie odpowiedzialności poprzez awans to jedyna logiczna decyzja dla firmy.
Będąc nic nie znaczącym szaraczkiem którego można zastąpić bez negatywnego wpływu na produktywność, terminy i morale kimś z tygodniowej łapanki raczej macie mizerne szanse.

4. Relacje
Tutaj raczej krótko - jak Wasz przełożony Was nie lubi to raczej bez jego zmiany lub zmiany pracy jesteście najczęściej w dupie.
Po prostu będzie Was ignorował i promował osoby które lubi, niestety tak to działa. Jeszcze jest szansa jak macie dobre relacje i visibility u jego przełożonych ale tak to będzie naprawdę ciężko.
Relacje są szczególnie ważne na wyższych stanowiskach, jest to wręcz podstawa funkcjonowania tam. Ale nawet na poziomie projektu np. zbudowanie dobrej relacji z drugim team'em od którego czegoś potrzebujecie to postawa pracy.

Podsumowanie
Od ciężkiej pracy można dorobić się garba - pracujcie nad rzeczami które są dla firmy ważne i generują zyski, pokazujcie że macie duży (pozytywny) wpływ na rzeczy ważne dla firmy oraz budujcie dobre relacje z ludźmi w firmie, szczególnie tymi co są nad Wami.

#pracbaza #korposwiat #kariera #pracait
  • 23
@Parmenides69: zabrzmialo troche jak chalengowanie, ale nie o to mi chodzilo, pod Twoimi tezami podpisuje sie calkowicie. Ciekawi mnie bardzo jak wykorzystac te dynamiki przy pracy zdalnej. Dodatkowo nacisk na relacje pokazuje to jak bardzo menedzment wszystkich stopni potrzebuje pracy stacjonarnej.
@fiir: Ogólnie widziałem że nawet i zdalnie można coś ugrać ale tutaj za tym szło szerokie uznanie dla skilla tej osoby + dobre kontakty z managementem. Wydaje mi się że zdalnie jest ciężej - szczególnie tu jak mówisz w przypadku budowania relacji. Chyba line manager i wyżej będzie miał naprawdę ciężko cos sensownego ugrać pracując tylko zdalnie jeżeli inni pracują stacjonarnie i hybrydowo nawet jeżeli jest bardzo dobry w tym co
Druga sprawa, nie wiem jak w polsce, bo nie pracowalem nigdy na polskim rynku pracy, ale nie wyobrazam sobie pracowac gdzies i nie dostawac podwyzki co roku.

W nowej firmie jestem od lutego, czyli tylko nie caly rok, wywalczylem juz podwyzke 250euro i cala firma dostala 10% podwyzki na 8 miesiecu ze wzgledu na inflacje.

Jak #!$%@? mozna pracowac gdzies x lat bez podwyzki, kiedy co rok jest inflacja.