Wpis z mikrobloga

Hej Mireczki, potrzebuję wiedzy praktycznej.

Ile czasu trzeba stosować krople do nosa, żeby się od nich uzależnić? Przeszukałem internet, ale wszędzie powtarzana jest informacja z ulotki, że 5-7 dni stosowania to max. Tyle w teorii, ale jak to wygląda w praktyce? Podejrzewam, że dla bezpieczeństwa dali tu jakiś margines, ale jaki? 10 dni będzie jeszcze bezpieczne? Dwa tygodnie?

Od ponad tygodnia męczy mnie paskudne przeziębienie z bardzo upierdliwym katarem. Pomagam sobie od początku kroplami do nosa Xylometazolin 0,1%. Pierwszy tydzień stosowałem przynajmniej 3x dziennie, teraz już stosuję tylko na noc. I trochę mnie to niepokoi. Jak mówią, nieleczony katar trwa tydzień, a leczony siedem dni. I zwykle po 5-6 dniach mogłem bez problemu odstawić krople i normalnie oddychać. Teraz w dzień jest spoko, ale jak się wieczorem położę, to przynajmniej jedną dziurkę mi dobrze zatyka i muszę się ratować kroplami.

Zastanawia mnie czy po prostu przedłuża mi się przeziębienie, czy fakt, że nie mogę spać bez kropli to już pierwsze oznaki kłopotów i powinienem odstawić je natychmiast?

#xylometazolin #medycyna #zdrowie
  • 2
@Kompulik Te ramy czasowe wynikają z tego żeby nie przyzwyczaić śluzówki do stałe obkurczonych naczyń krwionośnych, żeby nie zaczęła tego kompensować obrzękiem. Skoro po tych 6 dniach nie zazywasz ich regularnie 3xd i odstawiłeś bez problemu, to myślę że te 2-3 kolejne dni tylko na noc nie powinny wyrządzić wielkiej krzywdy. Ale badań raczej na to nie znajdziesz.